News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

daniel321

#2055
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot 2 UMB Valea Mare Traversare DJ653 Recea 21 05 2020


archaeus

@perfidus multumesc pt explicatii!

perfidus

Pe UAT Ganeasa se pare ca au fost facute toate exproprierile. Altele sunt motivele pentru care nu au intrat inca in acea zona. UMB e oricum in grafic.

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Alutus

Extraordinara complexitatea Tr2, noroc ca e pe mana UMB-ului: vai, cai ferate, DN-uri, DJ-uri, DC-uri, maluri abrupte, Oltul, Oltetul, paduri...va fi incredibil de parcurs, o tine practic numai in viaduct, debleu, pasaj, pod etc  8)
Alea iacta est

punktnet

S-a deblocat situatia la TS, poate ajunge cineva sa verifice daca au intrat la lucru mai "cu spor" sa prinda UMB din urma, ca resurse au cu siguranta daca vor :)
Just kidding.

horatiu.cosma


perfidus

Si-au platit restantele la salariati si au adus noi utilaje. Nu ama inca o confirmare dar se lucreaza mai cu viata.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Horatiu a fost în teren marți. De-asta cred ca se întreabă ce s-a deblocat în 3 zile. Eu astept filmarea de la băieți pe transfer. Sunt tare curios cum se vede de sus.

Din ce stiu doar pe cei 7 km dinspre Bals au intrat, da? Au mai atacat și altceva? Nu ar avea ce pentru că nu au AC.

miahi

^^ 2 pagini mai in spate Horatiu a zis:

"Lucrurile se prezintă bine și foarte bine. La TS pare că s-au rezolvat mare parte din restanțele salariale, mobilizarea e tot mai bună, vin utilaje zilnic pe șantier, e atacată toată zona autorizată, ieri a început și Mithras să lucreze la consolidarea terenului de fundare. "

Pare deblocata situatia, fata de ce era acum 1 luna sa zicem, nu?

Ionut

Fata de acum o lună da, pare. Doar că trebuie să precizați daca s-a mai deblocat ceva intre timp, în 3 zile. Sau e doar o confirmare din alte surse a ceea ce zicea Horatiu. De-asta cred ca omul era nedumerit. :lol:

horatiu.cosma

Am crezut că s-a deblocat vreo chestiune pe primii 10 km, aia îmi era nedumerirea  :lol:.

punktnet

Pai s-a deblocat de acum 3 zile, dar abia acum se simte reculul probabil.
Just kidding.

AlexxC

Din revizuirea AM am extras cateva modificari ce mi s-au parut importante:

Volum sapatura de pamant: 8.672.800   vs    5.885.003
Volum umplutura de pamant 15.416.700  vs    12.387.459
Modificarile aduse proiectului au condus la reducerea volumelor de sapatura si umplutura
de pamant fata de datele pe baza carora a fost emis acordul de mediu.

Modificarile proiectului fata de datele ce au stat la baza emiterii acordului de mediu constau in:
- spatiu amplasare parapeti de protectie: 2 x 1,00 m pentru tronsonul 1 și 2 x 1,70 m pentru tronsonul2
- realizare sistem ITS pe intreg traseul, pe partea dreapta, un spatiu de 1,25 m in care se va amplasa
canalizatia aferenta sistemului, transeea are o latime de 0,5 m si o adancime de 1,20 m;
- panouri de protectie impotriva zgomotului: au fost identificate zonele unde dupa modificarea
traseului sunt necesare panouri fonoabsorbante pentru reducerea zgomotului asupra zonelor locuite

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot 2 UMB Nod Rutier Slatina Relocare DJ646 21 05 2020


daniel321

#2069
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot2 UMB Traversare DC89 Milcovu Din Deal Padurea Si Lacul Milcov 21 05 2020