News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

În privat (nu vorbesc doar de domeniul construcțiilor, ci generic) există nenumărate companii unde se face treabă serioasă fără să stea cineva cu biciul. Pur și simplu top managementul e profesionist și insuflă niște direcții clare. Cine nu face față și crede că merge cu lene și furatul propriei căciuli, este eliminat natural. Cam așa funcționează și la UMB, au avut mai multă viziune decât ceilalți regi au asfaltului care s-au văzut pe sacul cu bani și au dat-o în altele. Umbrărescu a investit puternic în echipamente, în training pentru oameni, s-a purtat ok cu ei cu 3 mese pe zi, cazare, transport, banii la timp, predictibilitate, seriozitate, orar clar, pauze de mers la familie constante și probabil multe alte facilități. În cazul ăsta normal că oamenii profesioniști se strâng la tine, că doar nu s-or duce la țepari care nu plătesc salarii, care își bat joc de meserie și de tine.

Alutus

Daca Tr2 intra in forta in sezonul de lucrari, pe Tr1 iarna abia incepe...

Continuarea stirii cu protestele muncitorilor

QuoteContactat de GdS, directorul adjunct de proiect al Tirrena Scavi, Davide Pes, a precizat, inițial, că ,,au fost mici probleme financiare cauzate de situația din Italia, unde este firma-mamă. Situație cauzată de coronavirus. Dar se vor rezolva problemele. Am dat o parte din salarii săptămâna trecută. Vom mai da o parte săptămâna aceasta sau până la sfârșitul lunii martie. Vineri i-am chemat pe oameni la firmă și le-am explicat. Astăzi (luni – n.r.) nu știam de niciun protest pe șantier", a spus Davide Pes, pentru GdS.

https://www.gds.ro/Bani-afaceri/2020-03-24/protest-pe-santierul-drumului-expres-craiova-pitesti/

De la inceputul nebuniei CoVid in Italia m-am gandit ca se vor folosi de acesta pentru a justifica lipsa de activitate din santier. Cand de fapt problemele sunt altele.  :((

Nu putem decat sa speram ca vom avea UMB si pe Tr3 macar, altfel...vai si iar vai
Alea iacta est

archaeus

Tirrena e cu un an in urma daca se apuca maine! Bine macar ca lotul cu adevarat necesar este la UMB!

Telvanni

Frumoase filmarile cu stabilizarea terenului (cu reciclator). Ce nu inteleg este de ce este atat de lat pe zona aceea? Pare foarte lat.

Quest

Stire video pe Antena 1 despre DX12 L1 (TS) si L2 (UMB)
Scurte interventii audio cu Gabriel Budescu (CNAIR) si Daniel Tomozei (UMB, PM si pe faimosul LD4).

https://observator.tv/social/intro-lume-inchisa-drum-expres-craiova-pitesti-deschis-353491.html
Common sense will get you far !

cosss

Astazi au fost achitate doua facturi celor de la UMB in cuantum total de 78.57 milioane lei. :D
Ambele pentru Tr. 2.

NGC

^ Avem o sinteza a platilor si incerc sa o tin la zi, cu actualizari in principiu in weekend din mai multe surse. Informatiile au fost actualizate azi, dar inca nu contin ordinele de plata din saptamana asta. Vor aparea la actualizarea urmatoare (saptamana viitoare).

Sorinus

Tirrena nu mai face nimic? Vad pe FB-ul CNAIR ca au inceput lucrul la VO Timisoara, ar trebui sa inceapa si la DNCB, au capacitatea? Bine, ultimele doua sunt mici si nu tocmai autostrazi...dar...

perfidus

Si daca ar face, e greu de verificat în teren. Pe lângă DN65 nu se vede nimic.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Sealand01

Au defrisat padurea din zona de langa centura, dar slabut, nu e toata defrisarea facuta, am mers eu azi la 16 stand in zona si batea vantul, nu era nimeni, erau pusi foarte multe borne pe care scria EXP, cam atat pe prima parte

perfidus

Asta e o veste buna, poate-poate au încheiat cu proiectul si pe prima parte a tronsonului.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Alutus

Alea iacta est

daniel321

#1842
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot 1 08 04 2020


Cozak

Multumim pentr filmare, foarte sugestiva. Exista si doua dealuri, dintre care unul destul de mare de taiat. Dar miscarea e foarte buna in teren. UMB,nu?
:cheers:

udar

Da este UMB in actiune..
Ai filmare si de pe tronsonul 2 -  lotul 2 sa vedem ce mai este in zona podului peste Olt de la Slatina !?