News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Semnalizarea rutieră: indicatoare și marcaje

Started by sebba, October 04, 2012, 08:55:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ActiON_

#135
^
I know Satu Mare-Moravita (exactly Oradea-Arad) isn't A7. A7 is Ploiesti-Bacau-Siret. This way is called A11.

By the way, looks OK. Continue to work at the position of text. :)

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

phb2

Sebes - Suceava and back ; to make it easier to follow, use the diaporama

To open the files, click on

fichier ppt: A8aSebIas.pptx
fichier ppt: A8bIasSeb.pptx

and then, click on "Télécharger le fichier"   

Note : fichier-ppt.fr is SAFE for NORTON

phb2

Vestem ( Sibiu ) Bacau and back ; to make it easier to follow, use the diaporama

To open the files, click on

fichier ppt: A9aVestBac.pptx
fichier ppt: A9bBacVest.pptx

and then, click on "Télécharger le fichier"   

Note : fichier-ppt.fr is SAFE for NORTON

lupualb

 La iesirea din Lancram daca doresti sa intrii pe A1 directia Sibiu, la al doilea sens giratoriu avem urmatorul semn. Frecvent vad masini care intra in sensul giratoriu iar apoi nu stiu ce sa faca, au fost stuatii in care anumiti soferi chiar au oprit cateva secunde, timp de gandire. Treaba e ca inainte sa ajungi la giratoriu urci rampa si nu se vede nici intrarea spre Sibiu si nici breteaua care duce spre autostrada. Cum intrii in sens vezi prima data intrarea spre Sebes, iar apoi sa intrii spre breteaua de intrarea spre A1 trebuie sa faci putin sensul, iar asta pune in dificultate pe unii soferi avand in vedere ca la intrarea in sens nu se vede si respectiva intrare. Pe langa situatiile clasice in care am vazut soferi ce au iesit din sens spre Sebes, iar apoi se uitau gales inapoi spre A1, oprind si intorcand in fata la Kronospan, am vazut situatii in care soferii fie au oprit, fie au intrat cu botul masinii spre iesirea Sebes, iar apoi au dat cu spatele si au intrat pe A1. Duminica spre exemplu un sofer in fata mea a trecut de giratoriu, iar apoi a intors in 3 manevre inapoi spre giratoriu. Semnele rutiere parerea mea cred ca aici trebuie schimbate pentru ca se pare ca pun in incurcatura. Acel semn cu E81 cred ca ar trebuii inlaturat, iar in locul lui un semn clar ca urmeaza intrarea spre A1 directia Sibiu -Bucuresti.


phb2

SPRE autostrada
- Introduction
- Detail : Sibiu
- Examples : Cluj Campia-Turzii + Pitesti

To open the files, click on

fichier ppt:  fichier ppt: Spre1.pptx
fichier ppt:  fichier ppt: Spre2Sb.pptx
fichier ppt:  fichier ppt: Spre3CNCTPt.pptx

and then, click on "Télécharger le fichier"   

Note : fichier-ppt.fr is SAFE for NORTON

phb2

=> lupualb

I agree with you. It is very confusing.
Furthermore, with an highway at disposition, no one goes to Bucuresti by DN.
So, I propose this at this place
fichier ppt: SignalisationErreurs.pptx

phb2

I come back to Lancram ; in 2 years, the highway between Sebes and Lancram will be finished. This means the necessity to adapt rhe existing signalisation to the new situation. Here some ideas for Lancram and for Turda

fichier ppt: Signalisations.pptx

phb2

Sorry ; I have forgotten Alba Iulia by highway at Turda .
Here the correction.
I apologyze for this inadvertance.

fichier ppt: Signalisations.pptx

phb2

Here, Saliste + Cunta

To open the files, click on
fichier ppt: Signalisations.pptx

and then, click on "Télécharger le fichier"   

Note : fichier-ppt.fr is SAFE for NORTON

phb2

Here, DNCB

To open the files, click on
fichier ppt: Signalisations.pptx

and then, click on "Télécharger le fichier"   

Note : fichier-ppt.fr is SAFE for NORTON

ovicor

#145
Pe topicul A1, exista o filmare recenta Cosava - Sibiu, a lui @gruiarew. La min. 57:30 - 57:40, la iesirea spre vest din Deva, sunt doua indicatoare buclucase. Pentru relatia Arad, indicatiile sunt corecte, inainte, pe DN 7. Pentru relatia NADLAC, indicatiile sunt dreapta (Soimus) via A1.
L.E. Am sesizat, telefonic, politia Deva !

Ionut

Avem o mare buba in Romania cu indicatoarele si cu marcajele rutiere, cu semnalizarea orizontala si verticala. Discutam aici despre lucrarile de mentenanta, despre erori de semnalizare (am inchis vechiul thread), despre lipsa marcajelor si tot ce tine de indicatoare & marcaje.

Ionut

CNAIR a demarat marea licitaţie pentru indicatoare rutiere, contract estimat la 50 milioane euro

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere vrea să încheie un contract, valabil patru ani, pentu achiziţia şi transportul semnalizării verticale necesară drumurilor naţionale şi autostrăzilor.

Conform unui anunţ de licitaţie publicat pe SEAP, valoarea contractului acord cadru pentru achiziţia de indicatoare rutiere şi mijloace auxiliare de semnalizare este de 200,94 milioane lei, fără TVA.  ,,Autoritatea contractantă estimează să încheie minim un contract subsecvent anual, pentru fiecare lot, în funcţie de alocările financiare provenite de la bugetul de stat şi venituri proprii", conform anunţului de licitaţie. Contractul intră sub incidenta acordului privind contractele de achizitii publice va fi împărţit în loturi.

Capital

Ionut

^

Numar anunt: 178871 / 14.09.2017
Denumire contract: Achizitia si transportul semnalizarii verticale necesara drumurilor nationale si autostrazilor aflate în administrarea C.N.A.I.R. - S.A., Lot 1 - 12
Stare procedura: In desfasurare
Durata acordului-cadru: 48 luni
Valoarea estimata fara TVA: 200,943,577 RON


Achizitia si transportul semnalizarii verticale necesara drumurilor nationale si autostrazilor aflate în administrarea C.N.A.I.R. - S.A., respectiv:
Lot 1 - DRDP Bucuresti - Indicatoare rutiere;
Lot 2 - DRDP Bucuresti - Mijloace auxiliare de semnalizare;
Lot 3 - DRDP Craiova - Indicatoare rutiere;
Lot 4 - DRDP Craiova - Mijloace auxiliare de semnalizare;
Lot 5 - DRDP Cluj - Indicatoare rutiere;
Lot 6 - DRDP Cluj - Mijloace auxiliare de semnalizare;
Lot 7 - DRDP Brasov - Indicatoare rutiere;
Lot 8 - DRDP Brasov - Mijloace auxiliare de semnalizare;
Lot 9 - DRDP Iasi - Indicatoare rutiere;
Lot 10 - DRDP Iasi - Mijloace auxiliare de semnalizare
Lot 11 - DRDP Constanta - Indicatoare rutiere;
Lot 12 - DRDP Constanta - Mijloace auxiliare de semnalizare.

Am atasat caietul de sarcini.

bogdymol

DRDP Timisoara a montat pe DN68A intre Holdea (HD) si Margina (TM) niste indicatoare interesante:







Postarea lor de pe facebook e aici.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele