Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Pe DN7, București-Tartasesti, au frezat si reasfaltat. Sunt portiuni mari, de zeci si chiar sute de metri.
Au trasat si marcaje noi si arata bine.
Din pacate la canale nu au facut nimic. Sunt tot putin sub nivelul asfaltului dar nu am mai vazut sa fie si lipsa si chiar unul avea groapa care se facuse langa, astupa cu un fel de ciment.

In alta ordine, DN71 a fost bara la bara pe ultimii 10 km (Din Racari pana la Dn7) si sa vedeti cum depasesc unii in conditiile astea. Cat pe aci sa prind un accident pe camera, dar cel de pe contrasens i-a facut loc (aproape sa intre in sant).
Chiar nu-i inteleg. Poti castiga maxim 5 min pana la Bucuresti daca te risti la limita de minim 5 ori.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marinul

Quote from: luc on November 02, 2016, 10:46:32 PM
Noutăți legate de reabilitarea DN76, sursa pagina de FB Drumul National 76:

"Suntem in masura sa va dam cateva vesti, bune speram, pentru noi toti. Azi 1 noiembrie 2016, pe DN76, directorul CNAIR,Catalin Homor si directorul DRDP Cluj, Eugen Cecan au sosit in vizita de lucru, pentru a opt-a oara din luna iulie si pana in prezent. Au verficat stadiul lucrarilor, iar la ora 16,20 au fost prezenti la Primaria Beius,fiind asteptati de primarul Petru Mlendea si viceprimarul Ovidiu Daescu....Si de noi, realizatorii acestei pagini. Si acum vestile (din zona Bitii-Stei,antreprenor AZVI AZCALE):
-caseta de pe varful Dealului Bitii (zona Budesti) se va finaliza in aceasta luna;
-la fel caseta deschisa,de la coborarea dealului Bitii inspre Beius;
-pe panta de coborare a dealului (aproximativ 170 metri), unde s-a constatat prezenta alunecarilor de teren, proiectul va fi refacut, dar pana la demararea noilor lucrari se va turna strat de asfalt, astfel incat calea de rulare sa se prezinte in conditii optime;
-vor fi finalizate intrarile si iesirile din Beius, respectiv pe directiile Oradea si Stei;
-se vor termina casetele deschise la Sudrigiu si Petrileni (doar astea au mai ramas intre Beius si Stei);
-se vor aplica marcajele pe intregul tronson atat cele centrale cat si cele laterale;
-in Stei vor continua lucrarile pana la terminarea lor, in regim de prioritate;
-din pacate la o parte din poduri proiectarea trebuie refacuta (dar nu sunt asa multe si nu la toate zicem noi);
-LUCRARILE DE REABILITATE A DN 76 PE RAZA MUNICIPIULUI BEIUS VOR DEMARA IN PRIMAVARA LUI 2017 (probabil din luna martie sau imediat ce vremea o va permite), Primaria Beius luandu-si angajamentul de a oferi intregul sprijin antreprenorului si CNAIR;
-in cele din urma, dar nu in ultimul rand, O PARTE DIN TRONSONUL DEALUL BITII - ORADEA (unde s-a facut reciclarea in situ), va fi scoasa la licitatie si urcata pe SEAP in luna noiembrie 2016.Restul in lunile ce urmeaza din cate am inteles noi... Si aici investitia va consta in REABILITARE IN INTREGIME !!!
- desi nu face subiectul paginii, dar intrucat este extrem de important si vital in acelasi timp pentru locuitorii din zona Beius-Vascau-Nucet si, nu numai, PROIECTUL CENTURII BEIUSULUI ESTE IN VIGOARE,figureaza in masterplan,se poate vizualiza pe pagina de internet a Ministerul Transporturilor România , contractul a fost semnat,iar in luna martie 2017, constructorul spaniol COPISA PIRENAICA ar trebui sa inceapa lucrarile..."

adaug cateva poze la comentariul de mai sus pe directia Sudrigiu-Dealul Bitii

Sudrigiu ( pe stanga fabrica European Drinks)





spre Beius inainte de intrarea in oras









marinul


marinul

mai departe spre Dealu Bitii, ultimele semafoare







singura portiune care este neatacata, vreo 500m











ultimul semafor Dealul Bitii







cam astea sunt punctele care au ramas de finalizat, in rest pe acest segment este o cale derulare decenta, inca fara marcaje





Horațiu 87

Pun un filmulet filmat de mine de pe DN 11 de la o mini-lucrare care sta neasfalatata de aproximativ un an de zile (cei care au trecut periodic pe acolo pot confirma). Pe acolo nu trece nenea Homor in vizita sa vada stadiul lucrarii ? Cred ca daca facem o cheta pe forum reusim sa strangem bani pt 20 m2 de asfalt


GDPR

^Asta nu e podetul de la km 82+437? Din cate stiu trebuia refacut complet, nu doar in portiunea decopertata. Documentatia de licitatie e pe site-ul DRDP Brasov: http://www.drdpbv.ro/licitatii.html

Horațiu 87

Da, despre acel pod este vorba (doar ca eu credeam ca trebuie reparata doar partea surpata, dar se pare ca ai dreptate, trebuie refacut tot podetul). Ceea ce ma nemultumeste pe mine este ca a stat ani buni pana sa inceapa lucrarile, iar cand credeam ca este gata, hop ca s-au "impotmolit" ca tiganul la mal, iar anul acesta nu au miscat o lopata de pamant.   :(( :((Iar din ce am vazut aveau termen de finalizare 9 luni incepand de la data atribuirii contractului / emiterii ordinelor de incepere a serviciilor sau lucrarilor.

GDPR

^Am trimis acum o intrebare catre CNAIR referitoare la soarta acelui podet. Sa vedem ce raspund.

GDPR

Protest în judeţul Cluj: Peste 300 de oameni au ieşit în stradă nemulţumiţi de amplasarea separatoare de benzi de către CNADNR

Primarul comunei Feleacu, Gabriel Costea, a declarat că protestul a fost generat de "bătaia de joc" care înseamnă amplasarea de către CNADNR a unor separatoare de benzi pe DN1E60, care trece prin localitate, şi care nu mai permit locuitorilor care vin cu maşina dinspre Cluj-Napoca să vireze la stânga, pentru a ajunge la casele lor.

"Este drum naţional pe care l-au împărţit în două, nu avem treceri de pietoni, nu putem să ajungem la casele noastre, trebuie să mergem cinci kilometri până la Tureni ca să întoarcem. Lucrările sunt executate la mişto, când plouă se adună apa şi apoi se scurge pe drum, dacă îngheaţă la iarnă, traficul va fi haos.

http://www.mediafax.ro/social/protest-in-judetul-cluj-peste-300-de-oameni-au-iesit-in-strada-nemultumiti-de-amplasarea-separatoare-de-benzi-de-catre-cnadnr-galerie-foto-video-15919738

Teo

La viaductul in lucru de pe Valea Oltului treaba pare pe jumatate gata. In sensul ca este asfaltat pe jumatate, iar in rest inca sparg cu picamerele, niveleaza si aplica un material care cred ca e hidroizolant. Aveau utilaje, muncitori, toata lumea lucra. Sa speram ca va fi gata pana la termenul promis pentru ca intr-o duminica oarecare se sta 10-15 minute , circulandu-se alternativ.

Ciprianul

marinul@ DN76 e o adevarata necunoscuta. Acel DN nu va fi gata nici peste 5 ani in acest ritm. Stiu ca pana la Dealul Bitiilor se merge bine de la Oradea dar de la Bitii iti vine sa te sinucizi.
Credeam ca sa mai facut ceva de anul trecut din iarna de cand am fost pe el dar vad ca e cam la fel.
Mersi de poze.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

afreddyapp

Din contra,DACA!,se mentine ritmul de acum,tronsonul AZVI va fi gata anul viitor fara probleme.
Cat despre trosonul cuprins intre dealul Bitii si Oradea(contract CCF-reziliat),da se circula rezonabil,insa acesta trebuie relicitat pt. reabilitare.

Dan74

@Ciprianul: doar portiunile ce apar in poze mai sunt in lucru, daca vremea le va permite sa lucreze toata luna noiembrie atunci e posibil sa mai avem doar acea portiune de cateva sute de metri fara asfalt nou macar pe un sens.

infraAdi_ro

Reportaj  complet  DN 76 din 5.11.2016 realizat de membrii grupului Drumul National 76  de pe facebook

https://www.facebook.com/drumulnational76/?fref=ts

Lotul Pocola- Stei are sanse sa fie asfaltat apropae tot cu primul strat de asfalt anul acesta(depinde de vreme si mobilizarea constructorului)

Sectorul Stei-Varfurile a avansat destul de bine din vara de cand a preluat Selina "ostilitatile" dar mai e mult de lucru....din pozele vazute si din discutiile cu prietenii de acolo mai dureaza aprox. un an pana sa termine toata lucrarea

Sectorul Varfurile-Ionesti tot in expertiza e???puteau lansa licitatia aia dupa 1 an jumate dupa reziliere.Sau scuzati....vor sa reabiliteze DRDP Timisoara in regie proprie si dureaza pregatirile:))
Romania are un viitor doar daca are prezent!

ioandorin

#4034
Am fost sâmbătă la Brad,duminică reîntors si pe distanța Vârfurile -limită județ Hunedoara =VM-30 km/h pe timp de zi !!! NU datorită aglomeratiei ci datorită stării drumului ! În rest in Hunedoara -AȚĂ,iar pe 79A intre Buteni si Ineu  (jud.Arad) era aruncată criblura (sau cum ii spune că nu era ca si aceea pe care o mai aruncă vara drumarii) pe anumite porțiuni!