News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 19 Guests are viewing this topic.

TibiV

Ne apropiem de DN5

BH-50 ?...

DN5 este foarte aproape...

Deci am avansat cu 50 de metri...


Si am ajuns in DN5

Raspunsul la o ghicitoare... A0, km74+950

Bai frate, ba sus, ba jos...

Tocmai incepuse furtuna de ieri si imi curgea apa pe ochelari...

... asa ca nu am mai traversat. Greu de gasit tarusi in lanul de rapita... (Dar dupa recoltare, acolo putem instala cortul API/PUM :lol: )


Pozele au fost facute aici.
Am marcat cu galben zona unde am pozat tarusii de mai sus...


Toate pozele le gasiti aici: https://imgur.com/a/EUlQM0A
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Merci de efort!

L = stânga
R = dreapta

Iar aia 25-30 de metri ar trebui să fie cota autostrăzii. Dar nu stiu de ce asa mare, de unde 25-30 de metri. Este pasaj peste DN5 acolo, ok, dar ce naiba sa urci A la 30 de metri. Sau poate se măsoară cota de la nivelul asfaltului și până în pământ la adâncimea piloților forati ai pasajului peste DN5. Asa ar fi vreo 20-30 de metri în funcție de adâncimea la care se foreaza pilotii pilelor.

TibiV

Mai am "bunatati" si pentru alt topic...
Dar dupa ce am venit de la A0, am "intrat in sut" aseara la 20, si am iesit azi la 11...
Sunt "varza cu carne"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Mergi si te odihnește, avem nevoie de tine pe șantier în următorii 3-4 ani. :)

ion59

Unele persoane de pe acest forum sunt chiar optimiste! Eu n-aș paria!

carutasul

Spectacolul folclorico-șoselistic : "foreza din grădină" :)
Chiar la magazinul de plante de pe DN6:




Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

A0 de sus, nodul A0-DN6, in dimineata asta. Doar teaser. Autostrada (aliniamentul A0, nu bretelele) trece fix prin cei 3 stalpi LEA din centru-stanga imaginii, intre cele doua drumuri locale perpendiculare pe DN6.



Tavi

Valeleu ce de utilitati sunt pe acolo ... Bucuria birocratiei  :((

dr4qul4

Mie mi se pare light. Ma astept sa avem zone lungi in care traseul se suprapune cu LEA. Doar vorbim de capitala. Daca nu aveam LEA, am fi avut cladiri acolo.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

^^ Da, asa vine autostrada, o idee mai spre dreapta (in poza), mai spre Bucuresti. Nu prinde din plin acel stalp, il ia razant. :) O sa vedem in curand cand se decoperteaza. Am uitat sa va zic ca nu am prins pe filmare foreza pentru studii geo, dar la intoarcere spre Bucuresti am vazut-o, era "parcata" pe o bretea a viitorului nod (breteaua de la sud).

Ionut

Deci. La A0 azi nu m-am stresat. Doar am ridicat drona in viitorul nod A0-DN6 si am dat o mini-tura in nod. Nu se vede nimic de sus, niciun fel de decopertare, asa ca nu are rost sa pun filmarea. In alt punct pe A0 nu am ajuns azi, m-am concentrat pe Domnesti si Mihailesti.

Pun totusi cateva cadre ca sa va faceti o idee de nod.

Nodul pe Harta API a Proiectelor de Infrastructura. Se vad pe harta stalpii LEA.


Captura de pe bucla-trompeta de sud/vest, vedere spre est, spre DN5.


Captura de pe bucla-trompeta de sud/vest, vedere spre est, spre DN5.


Captura de pe bucla-trompeta de sud/vest, vedere spre est, spre DN5.


Captura de pe bucla-trompeta de sud/vest, vedere spre est, spre DN5.


Captura de pe aliniamentul A0, vedere spre vest, spre A1.


Captura de pe aliniamentul A0, vedere spre vest, spre A1.


Captura de pe aliniamentul A0, vedere spre vest, spre A1.


Astept decopertarile, din drona nu se vede nimic. :) Mai ales ca acolo sunt acele LEA care-mi dau emotii, nu pot zbura in siguranta sub ele fara sa vad drona, deci nu se observa nimic. Se vedeau tarusii de la sol, de-o parte si de alta a drumului national.

carutasul

Cred că o să îi lase să treiere grâul :) oricum cred că o să se vadă când începe tămbălaul, dau eu de veste și vedem cum facem, mai la un km încolo se depărtează de linii și cred că e spațiu de manevră.

Ionut

Cu liniile nu e bai daca zbor la 60 de metri și peste. Sub 50m imi e frica, plus ca e posibil sa bage interferențe și să afecteze calitatea filmării. Este ok, ne descurcam. Am văzut deja toate punctele de acces pe A0 Sud lot 2. :) Stiu exact unde sa merg, doar sa înceapă să aducă utilajele.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)