Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 16 Guests are viewing this topic.

iulius


adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pbh

Sa ajungem noi acolo, sa ne plangem ca are numai doua benzi pe care se CIRCULA.
Cred ca la noi se fac mai repede :p si mai ieftin :lol: doua autostrazi paralele de 2 benzi decat una de 4 benzi.

Oricum, noi inca nu am avut ambuteiajele din Germania, Austria etc (avantajul de a nu avea pe ce sa le ai). Unde, daca ai norocul meu, faci 5 ore ca sa treci de Hamburg la ora de varf (20km).
Comparativ,sa faci 5-6 ore 170km pe valea prahovei sau CB, este "parfum" :p. Sa ne "bucuram" cat se mai poate.

iulius

Ce frumos ar fi daca in jur de cateva zile am vedea lansata si licitatia pe SEAP si pentru A0 Nord...
Ar fi cea mai mare surpriza din partea CNAIR (peste 5-7 ani am/ar avea cu ce ne/se mandri)... oricum, musai cel putin sa "visam"... aur curat pentru trafic

carutasul

Pai după cum s-a mai zis pe aici, UE nu finanţează decât una din variante. Din punctul ăsta de vedere decizia mi se pare corectă ( bine, decizia corectă după mine ar fi fost să se înceapă A0 nord acum zece-cincisprezece  ani şi să se lărgească centura sud, dar in situaţia dată cred că e mai bine aşa). Dacă se face A0 sud şi cele trei noduri ( Domneşti, Popeşti-Leordeni  şi Berceni) probabil am mai putea rezista ceva vreme cu centura pe o singură bandă, până se mai îngroaşă bugetul...

Ionut

#305
Autostrada A0 Centura Bucuresti
PLAN ANSAMBLU


imagine la dimensiune completa

Ionut

#306
Detalii centralizate A0 Sud




Ionut

#307
Detalii centralizate A0 Sud


imagine la dimensiune completa


Ionut

#309
Traseu A0 Sud - LOT 1
km 52+070-km 52+770 aferent Centura Nord (sector 1) si km 52+770-km 69+000 (sector 2)


Lotul 1 include TOT nodul A0-A2 (tot rombul). Deci tot rombul A0-A2 se va executa acum, in acest contract.


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa

Pentru portiunea km 68+100 pana la km 69+000 (final lot 1) vedeti mai jos traseul...

Ionut

#310
Traseu A0 Sud - LOT 2
km 69+000-km 85+300



imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa

Pentru portiunea km 84+900 pana la km 85+300 (final lot 2) vedeti mai jos traseul...

Ionut

#311
Traseu A0 Sud - LOT 3
km 85+300-km 100+765 (sector 1) si km 0+000-km 2+500 aferent Centura Nord (sector 2)



imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa


imagine la dimensiune completa

In lotul acesta, aferent licitatiei pentru A0 Sud, intra si primii 2,5 km din A0 Nord, sectiune gasita mai jos:

imagine la dimensiune completa

Ionut

#312
Noduri rutiere - LOT 1

Nod A0-A2

imagine la dimensiune completa

Nod A0-DN4

imagine la dimensiune completa

Noduri rutiere - LOT 2

Nod A0-DN5

imagine la dimensiune completa

Nod A0-DN6

imagine la dimensiune completa

Noduri rutiere - LOT 3

Nod A0-A1

imagine la dimensiune completa


Ionut

Noduri rutiere A0 NORD
Nodurile A0-A1 si A0-A2 sunt licitate in contractul pentru Centura Sud.

Nodurile ramase, pe nord, sunt:

A0-DN7 (Chitila):

imagine dimensiune completa

A0-DN1A (Mogosoaia/Buftea):

imagine dimensiune completa

A0-DN1 (Otopeni): :o :lol:

imagine dimensiune completa

A0-A3:

imagine dimensiune completa

A0-DN2 (Afumati):

imagine dimensiune completa