News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mns

#8370
Nu poti sa pui parapete pe toate drumurile din tara - oricum asta creaza o falsa stare de am facut ceva, nu mai avem nimic de facut. Pana si la asta, cat timp nu exista pedepse adevarate, nu doar amezi si pentru regiile ce administreaza drumurile, ne tocim tastaturile aici degeaba. Cand se vor suspenda permise pe viata, cand oameni ce incalca regulile constant si circula fara permis nu vor ajunge in inchisoare, cat timp nu vei fi obligat sa mergi la psiholog si sa treci printr-un program serios de rabilitare dupa ce ai fost prins baut la volan, poti sa pui triplu parapete, pentru ca drumuri exista multe in tara.

tom_sawyer

#8371
Noi aici încercăm să găsim solutii cât de cât realiste.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

#8373
Sint curios daca in tarile date ca exemplu mai sus masurile punitive sint mult mai dure decit la noi. Nu prea cred.

In plus, ar fi interesant de aflat ce procent din totalul accidentelor se datoreaza unor incalcari ale regulilor de circulatie (factor uman). De fapt, de cele mai multe ori e un cumul de factori, cu ponderi diferite si greu de estimat.

Ceea ce poate face statul/administratorul drumului este sa reduca la minimum contributia proprie prin proiectarea si intretinerea corecta a infrastructurii. Noi - prin specificul forumului - de asta sintem interesati.

oc7avian

Contează enorm nu doar elementele de siguranță, ci și cum e proiectat drumul să-l percepi. De exemplu, în poza de mai jos întreaga porțiune e de ~700m are restricție de 50km/h (logic, e foarte scurtă). Însă întregul design e făcut pentru viteză (100km/h), de la lățimea benzii la lungimea marcajelor de linie întreruptă. Senzația este că stai pe loc și trebuie să mă concentrez activ să merg legal, mai ales că nu câștig mare timp s-o calc și să frânez imediat la următorul giratoriu.

Locație: drum legătură A3 Râșnov - Cristian





Powered by API/PUM imgur uploader