[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

Ionut, Monarchul are chiar cunostinte la cei de la Declic.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Nu m-as baga sa facem o petitie... e cam penibil.

RobertH

Si oricum nu ar ajuta cu nimic. Cei din zona Colina nu is impotriva proiectului in sine, ci a traseului ... pentru ca trece pe langa ei. Iar unii ecologisti care nu citesc nici macar o pagina din SF sa vada cum se va implementa protectia mediului profita de acesti oameni revoltati.

alexV

Nici eu. Nu vrem sa impartim opinia in doua publica, petitia "pro" are mai multe semnaturi decat petita "contra".

Trebuie in schimb mediat si explicat fiecaruia in parte, atat cat e rezonabil posibil, ca un proiect de juma de miliard de euro (bugetul Cluj pe 3 ani)  are un impact covarsitor pozitiv, chiar daca nu poate impaca absolut toate doleantele. Acolo unde se poate compensa partial sau total, primaria trebuie sa o faca, si cei cu petitiile sa se indrepte inspre primarie. De ex zona Colina.

razvam

Quoteunii ecologisti care nu citesc nici macar o pagina din SF sa vada cum se va implementa protectia mediului profita de acesti oameni revoltati.

De cand faza cu tramavaiul si ecologistii din Cluj, eu sunt un pic ... dezamagit

QuoteSi te asteptai sincer sa sara lumea in sus de bucurie, sa ii multumeasca cu plecaciuni lui Boc ca a promis cumpararea terenului?
Fiecare isi vede de interesul lui si fiecare are propria strategie de a obtine ce vrea

Cel putin in Cluj incep sa ii vad ca pe niste talibani care tin blocate proiecte doar ca sa se bata ei pe piept ce mari ecologisti sunt, dupa ce li se explica, se fac concesii si se cauta negociere.

Nu ma asteptam sa ii faca nimeni reverente lui Boc in cazul Colina, dar macar sa cautam ratiunea, pentru ca din acel parc 2/5 sunt aproape expropriate si abia astepte sa intre in circuitul imobiliar, iar sumele care se invart in cercuri restranse brokerul imi zice ca este fabuloasa, ca sunt in aproprierea West Side-ului si pot cere pe el regim de inaltime ajustat.

Iti tranteste 2 blocuri acolo, fluierand si poate te trezesti in loc de parc cu zona ingradita si accesul restrictionat in afara riveranilor.

Si dupa ce faci ? Nu mai faci nimic, ca nu mai ai ce sa faci ca primaria singura sa ii exproprieze nu poate ... dar acum ai ce sa faci.

loris

Quote from: razvam on January 13, 2021, 01:07:19 PM
Cel putin in Cluj incep sa ii vad ca pe niste talibani care tin blocate proiecte doar ca sa se bata ei pe piept ce mari ecologisti sunt, dupa ce li se explica, se fac concesii si se cauta negociere.

Hai sa nu o dam in cealalta extrema. Daca nu erau asa vocali, erau mari sansele ca acum sa urmarim cum se construieste un aquapark in loc de Parcul Est.
In plus, nu vad ce proiecte tin blocate. Din ce stiu eu, o petitie nu blocheaza proiecte. Faza cu Colina s-a racit, eu cred ca cei vocali accepta compromisul cu exproprierea. Din cate stiu ultimul blocaj era la arhitectii judetului, ei tineau blocat proiectul.

In societate e bine sa ai de toate si oameni pro infrastructura si ecologisti. Daca nu ar exista ecologisti vocali, probabil am rade fagetul pentru ca aia e cea mai ieftina solutie. Trebuie lasati sa isi spuna doleantele si trebuie corectati cand ofera informatii false.

csebi24

Eu sunt ecologist ( stau in Mihai Viteazu si strang gunoiu si il reciclez in Gheorgheni pentru ca aici in centru nu se recicleaza). N-as accepta niciun moment sa se faca centura prin faget in varianta "ieftina". Idea ii ca poti fi ecologist, dar poti sa te informezi si sa-ti dai seama ca impact va fi tot timpul asupra mediului, dar el paote fi minimalizat, ceea ce cred ca centura face.

Probleama este ca ecologististi astia is genul de ecologisti care le trebuie mancare bio livrata in magazin, ambalata si pregatita, dar daca se poate facuta cu "unelte ecologice". Adica sa o aduca cu caruta si faina sa o macine la vechia moara de pe canalul morii. Asta nu e ecologie, e prostie.

alexV

Am avut ocazia sa vorbesc si cu proiectantul, si recent si cu Arh. Claudiu Salanta, despre PUZ. Traseul centurii nu se modifica, insa unele ajustari ca urmare a dezbatrilor sunt luate in considerare.  De ex.
- metoda de lucru care sa previna infiltratii/deversari in zona bailor Somesei, fiindca alt traseu nu e posibil fizic.
- posibil tunel de 200m la legatura 1x1 Floresti- Baciu, unde e apropierea de Stejarii Pufosi.
- a mia re-analizare a bretelei (nu a centurii in sine) in zona Colina.

Asteptam PUZ in luna Februarie, altii sunt mai optimisti de atat. 

doodoo

Quote from: alexV on January 18, 2021, 05:56:32 PM
- a mia re-analizare a bretelei (nu a centurii in sine) in zona Colina.
Nu vad ce s-ar mai putea optimiza aici, e clar ca breteaua va veni in continuarea strazii Gr. Alexandrescu (cu giratoriu la intersectia cu str. Bucium. E cea mai ok solutie. :)

razvam

@csebi24 @loris mea culpa, intradevar exprimarea mea nu este potrivita, insa in perioada respectiva la multifunctionala a fost destul de agasat de multi colegi si colege care erau ultragiati de contextul Colina, mai ales ca putini intelegeau ca acolo sunt riscuri foarte mari sa se ceara in cativa ani 1-2 niste AC-uri pe blocuri, ne fiind toata zona parc al primariei.

Sper sa vedem cat mai repede PUZ-ul.

loris

Stiu cum e cu colegi\prieteni\familie care aud ceva in presa sau social media si is revoltati si nu e vina lor, pentru ca presa si social media furnizeaza informatii partiale. Trebui sa le explici calm, cu rabdare de 2 3 ori si asta e. La fel fac si eu. Cel mai greu e cand ii explic lui Tata dar si cel mai satisfacator, la final is f multumit ca l-am facut sa inteleaga realitatea si ca nu se mai ia dupa tot ce zboara in presa si social media. Stiu cat e de greu sa explici la n oameni totul de la zero, dar asta e plusul pe care il putem aduce noi, ca si oameni informati, in societatea din Cluj.

Daca intradevar va expropria Boc terenurile private si va face parc atunci pot spune cu mana pe inima ca presiunea ecologistilor a dat roate si am obtinut cea mai buna solutie, anume Centura Metropolitana se face, prin putinele locuri fezabile si toata zona verde de la Colina ramane fara blocuri. Win Win.

zol21


neobluenet

@zol21: printre initiatori este Dohotaru (fostul deputat care manca din gunoaiele parlamentului) prin S.O.S. si ceva asociatie numita "Salvati Parcul Colina" :lol:. Asa experti sunt acolo ca au impresia ca acela e teren public. Petitiile pe diferite platforme au sansa Elodiei, fac mai mult reclama acestor pseudo-activisti care protesteaza pentru orice, de cele mai multe ori la spartul targului (aduceti-va aminte de povestea cu Somesul si zona Operei Maghiare). Daca chiar voiau sa faca ceva constructiv, participau la dezbateri, veneau cu propuneri, iar daca se ajungea aici chiar daca se facea o nedreptate, puteau sa stranga niste semnaturi si sa faca o cerere la primarie, nu pe nu stiu care site. Problema e ca o cerere trebuie argumentata valid, altfel se respinge si le cam afecteaza popularitatea liderilor asociaitie.

Eu inteleg treaba asta cu protectia mediului, a faunei si sa mergem cat mai mult in subteran, dar SF-ul a dat deja o solutie rezonabila de compromis. Eu ma intreb cei care au semnat cum isi gestioneaza banii. Daca vor sa isi ia o masina de spalat, o cumpara in functie de buget sau de performante? Daca au 1000 lei, se duc la magazin si fac scandal ca ei vor modelul de 4000 lei, dar redus cu 75%? Sau se imprumuta de la prieteni si cateva luni nu mananca nimic? Romania are bani si poate accesa finantari la dobanzi bune, insa sunt foarte multe proiecte care trebuie implementate, nu se pot cheltui toti banii intr-un loc pentru ca impactul asupra populatiei e mai redus decat daca s-ar implementat mai multe proiecte.

Violeta Rus

Buna seara,
Acum, ca documentatia SF este intr-o faza avansata de elaborare si in curs de finalizare, as vrea sa stiu parerea celor care se implica in promovarea obiectivelor de investitii, care urmaresc  acest forum si care au sansa de a-si exprima opinia pe aceasta cale: CE PARERE AVETI DESPRE ACEST OBIECTIV, Drum Transregio Feleac TR 35: Centura Metropolitana + Drumurile de Legatura in portofoliul CNAIR? Documentatia tehnica: SF, PUZ  este intr-un stadu avansat de pregatire, fiind obtinute majoritatea avizelor (45 la numar) cu exceptia Acordului de Mediu, Avizului de Gospodarire a Apelor,  Autoritatea Aeronautica, fisele tehnice cu privire la suprafata de padure afectata de realizarea acestui obiectiv. In aceasta perioada se definitiveaza SF-ul detaliat, PUZ-ul, iar dupa obtinerea HG indicatori, exproprieri, va fi elaborata de Proiectant documentatia DTAC, pentru obtinerea autorizatei de construire. CNAIR SA va primi aceste documentatii tehnice, va lansa achizitia publica de  Proiectare si Executie, si va lansa aplicatia pentru semnarea contractului de finantare externa nermbursabila.
Astept parerile voastre.
Multumesc.

ciprebbe

Ai aici 40 de pagini  cu dezbateri , sugestii si opinii despre CMC inca de la inceputuri.
Cu putina rabdare poti afla toate detaliile si parerile.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe