[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

#210
Au aparut planse si informatii noi. Le-am pus in linkul de mai jos unde veti gasi si linkuri pt download imagine PNG si fisier PDF.

Detalii aici: https://clujeuropean.com/2019/09/16/centura-metropolitana-cluj-ii-descriere-traseu-post-sf-noduri/



alexV

E ceva nou fata de ortofotoplanul pus de StefanCelMare la pagina 11 a acestui thread?

Bogdan_Cluj

Hmmm, aia (nu stiu cum dracu) mi-a scapat. Totusi vad diferenta in ideea ca aici e doar V8, e mai usor de citit. In schimb nu stiu (si nu cred ca) V8 de aici este diferita de V8 de acolo.

SergiuSerj

Am auzit ceva zvonuri printre oamenii din Sannicoara(Apahida) cum ca unii proprietari de pamanturi din zona unde o sa fie deviat Somesul, au primit scrisori pentru vanzarea pamantului, la SUPRA pretul de 0,40 de bani pe mp. Nu stiu exact de cine au fost trimise.

unupeaici

Nu e vorba de centura metropolitana, este vorba de exproprierile pentru extinderea pistei aeroportului si devierea Somesului.
https://ebsradio.ro/uncategorized/cj-cluj-a-alocat-220-000-de-lei-pentru-exproprieri-in-vederea-extinderii-pistei-aeroportului/


ciprebbe

Nu e vorba de nici un supra pret, pur si simplu asta e valoarea/m2 de expertiza in grila notarilor.
La valoarea asta se platesc, de catre proprietari, taxele si impozitele.Cei nemultumiti se vor duce in instanta pentru pretul real. Statul , legal, nu poate plati mai mult.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SergiuSerj

#216
Adica vrei sa zici ca un teren de 2000mp langa Centura Clujului valoreaza 900 de lei (0,45lei/mp * 2000mp = 900 lei)  ? de banii astia bag motorina pe luna... sa fim seriosi....

ciprebbe

#217
DA, aia e valoarea declarata, aia se despagubeste, restul doar prin decizia instantei.
Ce vezi mai sus e pag33 din grila actualizata pt Cluj iar pentru Centura Metropolitana se vor face exproprierile cam pe sumele astea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

poate nu ar strica o actualizare a grilelor notariale. Ar incasa si statul ceva mai multi bani, ar merge si mai repede despagubirile.
Nu cred ca mai poti cumpara nicaieri in Romania un teren la mai putin de 1 leu/mp. Iar cele aflate la mai putin de 10km de un oras (sau chiar 20 de un oras mare) sunt minim 1E/mp chiar si fara drum de acces sau curent electric.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

florin74

E un pic off topic.
Da prost electoral....
Ar trebui si la masini, si la terenuri si case in oras... Procentul  veniturilor din taxe si impozite asupra proprietatilor  din veniturile bugetele locale e inca mica. In Cluj0Napoca platesti impozit 100 euro la proprietati de 350.000 Euro...
In schimb rup firmele cu nivelul maxim...


mihaipopadev

#221
Quote from: alexV on September 16, 2019, 11:50:00 AM
E ceva nou fata de ortofotoplanul pus de StefanCelMare la pagina 11 a acestui thread?
Eu am un teren care este chiar pe traseul bretelei Floresti-Baciu, propuse in V8. Am mers la primaria Floresti sa confirm cu ei si acolo mi-au aratat un alt traseu pentru breteaua respectiva. Daca mergi in teren chiar se pot observa gropile facute pe varianta primariei (desenat cu verde in linkul meu). https://imgur.com/a/eZIcpv3
Nici ei nu pareau asa de siguri ca o sa ramana asa si din cate stiu breteaua respectiva este programata pentru o a doua etapa a constructiilor. Ciudat este insa ca si ei tot V8 aveau, dar arata diferit (cel putin in situatia asta specifica) fata de V8-ul de pe toate site-urile.
Cred ca poti afla informatii actualizate la primarie.

klax187

Emil Boc a declarat că au fost aprobate documentele pentru variant finală a Centurii Metropolitane

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/75252-varianta-finala-a-centurii-metropolitane-a-fost-aprobata#sthash.bwFrMgNt.dpbs

QuoteAm fost informat de către directorul CNAIR de faptul că ieri s-a aprobat acest document pe care noi l-am supus ministerului, pentru că noi suntem aceia care lucrăm în locul guvernului pentru realizarea documentațiilor la Centura Metropolitană, acei 38 de kilometric de la Gilău până la Cluj-Napoca. Mergem la etapa următoare de obținere a avizelor de la Mediu și de la celelalte autorități pentru ca noi să punem pe masa Guvernului documentația ca ei să poată să organizeze licitația"

zzZZzz

Pentru oamenii care au teren si vor sa afle daca parcela lor este sau nu afectata, trebuie sa faceti o adresa catre primarie in care sa cereti un punct de vedere al proiectantului. Bineinteles ca proiectantii au varianta cea mai recenta si va pot spune in ce masura va afecteaza sau nu. De tinut minte ca plansele care apar in presa sunt destul de vechi in special pt studiu alternativ al variantelor de trasaeu (martie 2019) si pentru obtinerea certificatului de urbanism (mai 2019). Planse ce au fost contruite pe modelul digital al terenului (deci o anumita eroare in plan si de cota) de atunci s-au efectuat masuratori topo asa ca este mai exact

ciprebbe

Sau trimiteti PM la mine .

@mihaipopadev nu exista bretea Floresti - Gilau ci e centura 2benzi/sens pe direstia asta (poate ai vrut sa zici drum legatura Floresti-Baciu). Daca bine vad zona e pe actuala centura Floresti de la Nord, acolo drumurile sunt intradevar in etapa 2 si momentan nu e varianta verde. Fiind in etapa 2 mai pot aparea modificari.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe