[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexV

Inteleg ca asta nu e Acordul de Mediu (AM), ci doar un aviz de mediu care sa serveasca la eliberarea PUZ. Mai intreb.

razvan96

Exact, este nevoie de (si mai greu de obtinut) acordul de mediu.

cristi5

#572
Proteste legate de
1) drumul de legatura spre Baciu, prin padurea Hoia
2) 4,3 km prin Faget

https://www.zcj.ro/administratie/nu-distrugeti-natura-cu-centura-o-noua-petitie-privind-traseul-centurii-metropolitane--209653.html

ciprebbe

Mai bine poluam orasul prin neexecutarea ei .... >:(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

klax187

Prevad "petarde" din acestea tot mai frecvent si tot mai inversunate cum ne apropem de executie...

Ciudat, ar trebui sa fie exact invers. Aceste replici ar trebui sa fie multe in perioada de planning, propuneri, dezbateri, urmand sa se rezolve rand pe rand pana la emiterea tuturor avizelor.

cristi5

Vor fi discutii publice inainte de emiterea AM. Ar fi foarte bine daca cineva ar putea reprezenta comunitatea noastra acolo, si putem sa ajutam colegul respectiv sa pregateasca raspunsuri. Banuiesc ca si proiectantul (tot dl. Tegzesiu) va fi prezent.

Poate "de pandemie" dezbaterea de mediu va fi online?

LRadu

Proteste este oarecum mult spus. E doar un cetatean, nu tare bine informat cu privire la traseu si propunerile de compensare, daca cititi descrierea lui din petitie se vede clar ca a luat doar niste elemente si nu toata imaginea, cum ar fi: "trece prin padurea Hoia" nu trece prin padurea Hoia, ci trece cam pe langa ea, iar cu privire la padurea Faget "Noua șosea va intersecta potecile turistice existente, va fragmenta habitatul animalelor și va polua fonic" , ignorand practic faptul ca vor exista 2 tuneluri, iar fragmentarea va fi minima (asta dupa finalizare, in momentul constructiei e evident ca va exista)

Extremismul prin neinformare este foarte usor de trezit, si de altfel tare la moda in ziua de astazi, e dreptul acelor cetatenti sa face o petitie, si trebuie sa o respectam, insa ce ma dezamageste tare sunt cei de la ziar, care ar avea datoria de junalisti sa se informeze si sa informeze mai departe in articolul lor, in care au omis total sa spune ca centura va avea tuneluri pentru a evita padurea Faget, se vor face impaduriri si va scoate mult trafic (si poluare) din oras. Senzationalul primeaza, si nu scopul de informare din pacate. Ar trebui sa scoatem link-ul de aici ca sa nu le facem trafic suplimentar si sa ii "recompensam" pentru titul cu iz de "senzational"

Continuand ideea lui @cristi5 de a ne face si noi vocea auzita, ar fi benefica si realizarea unei petitii in favoarea centurii metropoitane, pentru a se cantari si cealalta parte a "societatii civile", cea care isi doreste centura si aprecieaza munca dusa de proiectanti.

nicolaem

#577
Sunt aceasi 10-15 oameni, cei din Cluj ii stim, protesteaza la orice. Si pt publicitate reiau petitia la fiecare cateva luni.
Nu sunt o "masa critica" doar ca presa ii preia de fiecare data.

Sunt satul de texte din zona acelui grup care incep cu "Noi cetatenii" cand de fapt sunt aceasi 10 insi.

Mai au o petitie inregistata de acum o luna cu 1000 de semnaturi. Si inca una prin vara. De 3 stiu eu, or fi si mai multe

dr4qul4

faceti si voi o petitie pentru a se face centura metropolitana pe traseul prezentat. Nu sunt din Cluj,  nu semnez petitii de obicei, dar pe asta o semnez si eu. Daca strangeti 10.000 de semnaturi le dati peste nas cu "noi cetatenii"
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

csebi24

Eu is tot cetatean in Cluj de cand m-am nascut si nu ma includ in lista de sus. Daca tot fac o petitie sa vina cu nume exact cine sunt ei cetatenii. Ca si noi "ceilalti cetateni" ne-am saturat sa stam cate 30 de minute sa iesim din Cluj prin floresti sau sa nu avem cum sa avitam centru cand mergem din Grigorescu in Zorilor.

Imi creste efectiv tensiunea cand vin (175 de persoane - la ora actuala) sa zica ca nu e buna centura. Sunt un mare iubitor de plimbat prin natura si ma duc la cateva saptamani prin faget, cel putin vara si tot consider ca orasul are infinit de castigat.

Ma opresc aici, ca doar ma plang si nu aduc nimic productiv.

Auzi ca "noi cetatenii"...

loris

Nu va mai enervati, daca e cineva serios in spatele petitiilor, acestia stiu ca nu se prea poate schimba traseul. Defapt ei joaca "jocul", anume fac scandal, cer X ca pe urma primaria sa le ofere X/4. Asa a fost si cu Colina. Au cerut modificarea traseului si boc le-a promis ca expopriaza terenul privat si amenajeaza parc. Intr-un final toate lumea e fericita. Aici pe forum s-a discutat inca de pe vremea studiilor de traseu despre parcul Colina, ce alternative exista(sau nu exista). Atunci era momentul sa fie toata lumea vocala. Era clar ca nu prea exista alte solutii pentru Colina, dar ei si-au jucat cartile si intr-un final au primit ceva.
Eh, eu cred ca si acum, se agita, cer imposibilul pentru a primi niste lucruri in plus la mediu desi stiu ca nu prea exista alte alternative de traseu. Poate ar trebuie sa scrie API o pozitie in care sa explice tehnic de ce nu e posibil ce zic ei si cu asta basta.

Ce ma deranjeaza pe mine e faptul ca cer dezbateri....pai daca nu au fost dezbateri si nu au fost sanse sa isi spuna parearea...Poate e la ei problema ca nu au urmarit subiectul si s-au trezit in ultima clipa cand astia vor sa puna stampila pe acordul de mediu. Vechea problema, nu se stiu procedurile. Sau poate nu is foarte clare procedurile.

RobertH

Eu cred ca te-ai uitat la alte dezbateri loris daca crezi ca lumea a fost multumita de propunerea referitoare de zona verde Colina. Lumea din zona care a participat nu vrea sa faca compromis. Pe ei ii intereseaza zona cu arbori, fix care nu poate fi salvata nici cum si faptul ca vor avea drumul de legatura unde inainte aveau arbori desi era pe teren privat.

Legat de petitii, la fel cum vad ca vor si unii colegi pe forum, semneaza si cei care nu sunt din zona. Defapt semneaza foarte multi care doar vad titlu si cred ca ajuta cu ceva. Ultima petitie e si mincinoasa. Pretinde ca drumul spre Baciu va afecta situl Natura 2000 ROSCI0146 cand defapt drumul de legatura(1+1) il ocololeste avand pe traseu un ecoduct iar la traseul prin padurea Faget ignora complet tunelurile si restul de masuri pentru protejarea mediului.


loris

Si te asteptai sincer sa sara lumea in sus de bucurie, sa ii multumeasca cu plecaciuni lui Boc ca a promis cumpararea terenului?
Fiecare isi vede de interesul lui si fiecare are propria strategie de a obtine ce vrea. E o negociere si asta, da-mi X, nu iti dau ca iti dau jumate si asa fiecare lasa de la el. Da bine si in media si toti sunt multumiti ca au lasat si au primit. Eu sincer asta cred.

ciprebbe

Pai haideti sa facem una bucata petitie pro centura pe traseul studiat.
Nu ma pricep dar daca e cineva aici care o initiaza o putem promova si semna.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe