[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

csebi24

^ Pai da, asta e rolul centurii. Acuma toti folosesc centrul orasului ca legatura Gilau-Apahida. Daca mergi noaptea pe Napoca sunt doar masini cu numere de moldova sau republica moldova. Autocare si microbuze. Nu mai bine merg ele pe centura decat prin centru orasului?

E: Centura se face "si" pentru Clujeni, nu "doar " pentru clujeni. Cel mai mult se va bucura de ea traficul de tranzit, evident.

elphax

asta pana cand se va face ceva si pe Nord, cand traficul se va imparti, si traficul de tranzit va alege traseul mai usor

ovicor

#407
Csebi24, cred ca masinile pe care le vezi pe Napoca vin, cu preponderenta, de pe DN 1, dinspre Oradea, Bors. Cred ca majoritatea care vin dinspre Alba ies la Turda de pe A si continua pe DN spre Apahida. Asa cred>

csebi24

^ da, toate vin de la Bors cu siguranta si centura exact pentru ele va fi buna ca leaga Gilau de Apahida. Extra traficul care acuma nu paote fi scos din Cluj.

Pentru restul rutelor exista deja variante

Turda-Apahida are centura
Turda-Gilau are A3
Gilau-Baciu are si ea un fel de centura
Turda-Baciu merge cred ca pe la Apahida si dupa pe Muncii.

Practic asta ar facilita cam singura mare lipsa a clujului.

alexV

în data de 4 decembrie se va primi avizul de mediu pentru Centura Metropolitană

declaratii atribuite edilului, publicate in monitorulcluj.ro

frunzeti

Din cate am inteles, costurile aproximative ar fi intre 400 - 500 mil. Euro, cu mare parte din bani de la UE, daca se finalizeaza pana la sfarsit de 2023. Considerati ca e posibil sa fie terminata in termenul asta, astfel incat sa nu se piarda banii UE?

ciprebbe

Nu poate fi gata nici in 2025........ iar proiectul daca se incepe mai mult ca sigur ca se va faza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

csebi24

Pai si daca se atribuie constructor la anul sigur o sa aiba un an pentru PT. Deci mai repede de 2022 eu zic ca nu vedem miscare in teren. Oricum aici vorbesc asa cum ma gandesc eu, nu luati de buna ce zic. Probabil si executia va dura vreo 3 ani.


nicolaem

#413
Scenariu optimist:
executia va dura 5 ani daca nu totul merge fara probleme la licitatii, firme in faliment, rezilieri, alunecari de teren, etc...
Fiind vorba de 40 de km este posibili sa fie licitat si pe sectiuni.

Nu uitati ca sunt pasaje mari, tunel, deblee mari in dealuri cu riscuri de alunecari de teren, defrisari.
Optimismul ajuta. dar nici chiar asa.

Pentru comparatii de timp recomand comparatia cu segmente de autostrada de 40 km lungime.

Scenariu realist
7 ani. ma uit doar cat a durat "Centura de diamant" sau media loturilor A10 din zona.


Scenariu pesimit
cu un guvern neprietenos nici macar nu se va licita.

calino

Si eu cred ca daca se va ajunge la executie o sa fie sectiuni la care si peste 10 ani o sa se lucreze inca.

prd.marius

Poate cu putin noroc, ajunge la UMB sau PORR sau alti constructori mai seriosi...

Iceman


nicolaem

cu putin noroc UMB a lucrat 5 ani la un sector infinit mai simplu. Gilau Nadaselu.
Prin pustiu.

Calculati dificultatile cand lucreaza la viaducte peste nodul N si parcul Colina.

prd.marius

De acord cu tine nicolaem, dar doar sper sa fie macar mai seriosi ca si constructori, sa-i vedem muncind, incercand sa termine la timp, nu lalaind-o.

Thread-ul pe care-l urmaresc cel mai des este cel legat de A10, n-as vrea sa avem parte de asa ceva si aici. La mine speranta moare ultima, desi nu sunt cel mai optimist om de pe pamant.

ciprebbe

Va fi direct executie, la licitatie.
De ce credeti ca dureaza atat pana termina ExPlan-ul.
Realist si ei spun ca minim 4 ani se va sta in teren.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe