[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

+ 7 Ani, realist !!! Retineti postarea asta !!!

De la Gilau pana in Apahida, batut la pas tot traseul si 2026 pare un termen fantezist. 2023,2024 sunt deja vise erotice....
Sorry ca va dezamagesc dar sunt ZECI de stalpi de inalta de relocat, 2 tunele, defrisari serioase, structuri si noduri cu duiumul, exproprieri..... plus cine stie cate neprevazute mai apar cand se va intra in teren.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

StefanCelMare

#256
Eu sper ca măcar partea de la Gilău la intrare în oraș (Cora din Grigorescu) să fie gata un pic mai repede.
Teoretic terenurile de acolo sunt ceva mai libere de sarcină (comparat cu zonele periferice orașului), prețurile la exproprieri mai mici, și nu sunt tuneluri (sunt vreo 3 treceri ale Someșului, e drept). Cred că sunt mai multe linii de 110kw pe lângă Someș totuși, dar nu sunt sigur.
Referitor la partea din jurul orașului, și eu zic că va dura - tuneluri prin Făget, exproprieri costisitoare în zona Becaș (Palocsai) + linii de 110kw (care cred că intră la înaltă tensiune) + linii de medie tensiune...

ciprebbe

Doar zona aia are peste 50 de stalpi de mutat :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Daca castiga Aktor licitatia sigur va fi 7 ani  :lol: :lol:

alexV

Au predat SF-ul ?
Pana la stalpi mai avem predatrea SF, acord de mediu, licitatie de construire.

ciprebbe

7 ani de acum incolo cu un constructor serios, daca vorbim de firme gen Aktor probabil mai trebuie sa punem un 1 in fata :).
Si eu am fost super optimist ca se poate face in 3-4 ani, dar la cat de rau e in teren m-as bucura sa o vad facuta in 2026.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

transporter

Sper ca nu se da toata centura la o singura firma. Ideal ar fi sa fie sparta in mai multe bucati (fiecare sa poata fi folosita independent) si sa se liciteze separat aceste segmente. Altfel in cazul in care castiga o firma incompetenta sau in insolventa, nu mai apucam sa vedem centura aia in timpul vietii noastre.

qionescu1

Licitarea pe 3-4 segmente de drum din cei 38 de km ar creste substantial sansele de realizare in termen a centurii.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

qionescu1


Iceman

Eu cred că centura poate fi terminată până în 2024 cu o singură condiție, până când un constructor va câștiga licitația trebuie neapărat făcute toate exproprierile relocate toate utilitățile obținute toate avizele AM, AC... etc
Constructorul doar să intre pe teren și să lucreze cu tot arsenalul din dotare... un termen de execuție real este între 2, 4-2,8ani cu un constructor serios

qionescu1

#266
Tronsonul nr. 1
      Gilau - A3 - Cora
Tronsonul nr. 2
       De la Cora pana la intersectia cu strada Sopor/Traian Vuia (cu exceptia tunelurilor)
Tronsonul nr. 3
       Strada Sopor/Traian Vuia - Bd Muncii (Emerson)- Apahida (intersectia cu DN1C). Aici nu ar trebui sa fie mari probleme.

      Pentru tronsoanele 1 si 3 nu vad probleme serioase. Nu am fost pe teren dar ma indoiesc ca proiectantul nu a tinut cont de liniile de inalta/medie tensiune din partea de vest. In partea de est tronsonul nr. 3 iarasi nu e foarte complicat, mergand paralel cu Bd Muncii. Cel mai dificil e tronsonul nr. 2 datorita diferentelor de nivel, solului, multiplelor intersectii denivelate, tunelurilor. Cred ca tunelurile ar putea fi licitate separat.
     

ciprebbe

E mai usor de facut 2 decat 1 (batut la pas traseul) :).
A tinut cont de linii, fix pe sub ele au bagat aliniamentul.
5 ani e un termen super, mega, extra optimist in care toate planetele si stelele trebuie sa fie aliniate la perfectie. Chiar si proiectantii, neoficial, se gandesc la 7 ani.
As vrea sa o vad gata , maine, dar dupa cum am vazut ca merg la noi proiectele (atentie si UMB a lalait-o la Deva si la Gilau) imi pastrez estimarea optimista la 7 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

transporter

@qionescu1 tronsoanele acelea sunt prea lungi. Hai ca 1 si 3 ar mai merge dar 2 neaparat trebuie impartit in doua segmente.

dragos76

Eu vreau să văd pe 2 un mini segment, și anume cel între Borhanci și Sopor :). Ar aduce imes de multă plus valoare pentru accesul înspre zona Iulius Mall (unde sunt destul de multe sedii de firme) dinspre zona Borhanci/Bună Ziua. Și ar mai reduce din traficul de pe Brâncuși.

Dar din păcate și aici traseul e în o proporție foarte mare fix prin apropierea liniilor de înaltă tensiune, deci foarte probabil să fie destul de mult de lucru la relocări.