[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertH

Am modificat si pe harta API drumul de legatura Floresti-Baciu. Restul centurii pare sa urmeze acelasi traseu V8 publicat mai demult cu mici schimbari care le voi corecta cand se publica SF-ul ( care parca trebuie sa fie gata la finalul anului).

AlecsCatalin

Buna ziua !
Imi poate spune cineva care sunt sansele sa se taie din padurea Faget? Intreb pentru ca iubesc padurea asta, alaturi de alte mii de persoane din Cluj  si ar fi o adevarata pierdere daca s`ar taia din ea si nu s`ar evita pe cat de mult posibil prin constructia unui tunel.
Va multumesc.

nicolaem

era in discutie un tunel chiar dupa baza unirea, dar cu sau fara el nu ai cum sa nu tai si din padure imediat dupa tunel.
eu sper ca odata urbanizata, partea dintre oras si centura sa devina o padure-parc cu alei amenajate (nu asfalt). zona de dincolo sa ramane salbatica
in momentul actual padurile Hoia si Faget sunt folostie mult sub potentialul lor. cativa temerari cu montanbike si gratare la liziere.

calino

#243

Nici eu nu vreau sa se taie mai multa padure decat e necesar insa e important sa intelegem ca orice km in plus de tunel costa enorm atat in faza de constructie cat si dupa la intretinere iar Clujul are nevoie urgent de centura asta. Sunt sute de mii de clujeni care isi doresc infinit mai mult centura decat acei copaci. Eu numai ca nu ma rog seara la Dumnezeu sa se faca odata centura asta ca de injurat ca nu exista o fac de cate ori stau blocat in trafic in Cluj.
Sper din tot sufletul ca nu o sa ne trezim cu treehuggerii din Cluj blocand proiectul!

dragos76

Pai argumentul tunel vs pădure (sau orice altă soluție) nu ține de ce doresc clujenii, sau câți doresc una câți alta. Sunt niște reglementări clare, inclusiv de mediu, și astea dictează soluția.

Kross

Sunt prevazute 2 tunele in Faget in varianta de traseu adoptata.

AlecsCatalin

Intreb pentru ca locuiesc langa padurea Faget, in Citadela Residence. E o padure deosebit de frumoasa care, daca ar disparea , ar lua mult din frumusetea acestui oras. Sunt un iubitor de natura si imi doresc enorm sa se protejeze ce a mai ramas din paduri.

RobertH

Fix langa Citadela Residence se va defrisa mai mult pentru a realiza un nod cu centura.

In loc sa fiu ingrijorat de o defrisare minima pentru a realiza centura , as fi mai ingrijorat de extinderea coloniei Faget si taiarea ilegala de acolo. 

AlecsCatalin

Bine, sa taie cat sa se faca strada si nod. Dar ma gandesc ca investitorii vor taia tot si vor ridica constructii...taindu'se si mai mult. Or nu vor primi aprobari sa mai taie ?

nicolaem

ce investitori, ce constructii? se va taia strict pentru drum. sa asteptam proiectul. nu vad sensul ingrijorarilor tale.
ca si paranteza eu ma mir cum de citadella a primi AC si a aparut cartierul ala in mijlocul padurii. da asta e alt subiect.

RobertH

[Off-topic]Spaga unde trebuie si teapa la clienti in privinta calitatii lucrarilor. Cunosc proiectul.
A fost si ultimul proiect facut de cei de la IMOTRUST Arad(cei care detin terenul) in zona desi au cam tot terenul dintre paduri pana la prima curba pe strada Cernauti. Acum se grabesc sa vanda terenul pe repede inainte pana sa le fie expropiat din el.

disney

Raspuns de azi de la MFE.
Quote from: disney on December 06, 2019, 07:30:49 PM
Quote
Întrebarea nr. 4 Care este stadiul actual al cererii de finanțare pentru proiectul ,,Elaborare Studiu de fezabilitate și întocmire Proiect Autorizare Lucrări la obiectivul Drum Expres pentru realizarea conexiunii dintre Autostrada A3 (Turda) și Varianta de ocolire Cluj Est (V. O. C.E.)" cod SMIS 129424 și să prezentați care este contribuția europeană aprobată până în acest moment?

În ceea ce privește finanțarea din fonduri europene a proiectului mai sus menționat, vă informăm că cererea de finanțare aferentă proiectului se află în evaluare la Direcția Generală Organismul Intermediar pentru Transport, prin urmare nu are încă aprobată valoarea aferentă contribuției UE.

vasile.silion

Din păcate, cred că și o mare parte din ceea ce numim parcul Colina , sau mai bine zis zona verde Colina, va dispărea. Parcă pe acolo e traseul centurii de la Cora la Făget... Dar nu ai pe unde trasa centura prin altă parte...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

Cam 80% din Colina dispare.
Langa Citadela Residence se va defrisa serios si se va "reface" strada Basarabia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe