[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mihaipopadev

Quote from: ciprebbe on October 31, 2019, 04:16:46 PM
@mihaipopadev nu exista bretea Floresti - Gilau ci e centura 2benzi/sens pe direstia asta (poate ai vrut sa zici drum legatura Floresti-Baciu). Daca bine vad zona e pe actuala centura Floresti de la Nord, acolo drumurile sunt intradevar in etapa 2 si momentan nu e varianta verde. Fiind in etapa 2 mai pot aparea modificari.

Corect. Ma refeream la breteaua Floresti-Baciu care incepe de la nodul de autostrada inspre Baciu ma refeream. Am corectat in postarea originala.
Asadar e destul de clar. Traseele din etapa 2 inca se pot schimba in etapa asta. Banuiesc ca in cazul in care se incep studiile de fezabilitate si pe terenul meu o sa fiu instiintat din timp.

cristiangurzau

Din pacate pentru mine stau pe stada Colinei.
Oare sa facut un studiu pentru zgomotul care va fi facut de masinile de pe centura?

alexV

Pentru detalii de genul asta intreaba direct la antreprenor, Explan SRL. Sunt din cluj. Sau la primarie, dar posibil sa nu aiba toate documentele inca.

Cred ca e exagerata problema zgomotului. Autostrazile urbane trec prin toate orasele europei. De ex 8 benzi pe coasta de azur, la 50 de m de case: GMaps

Despre probleme mai serioase, astept sa vad cate blocuri nou construite trebuie demolate, prin Floresti. Si daca s-au avizat cu spaga, la vremea lor.

ciprebbe

NU se demoleaza nici un bloc nou in Floresti, e vorba doar de cateva case vechi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marinul

Nu e de bine daca o sa aiba portiune comuna cu A3. Sper sa nu fie asa

marinul

Nu se va folosi actualul nod, se va face unul nou probabil gen A3/A10 dar cand va fi gata A3 si aceasta centura in intregime, eu cred ca  o sa apara blocaje in aceasta zona chiar daca bretelele vor fi 2 benzi pe sens

klax187

Aviz favorabil de la CNAIR, Primăria anunță varianta finală a Centurii Metropolitane
(http://www.monitorulcj.ro/actualitate/75560-aviz-favorabil-de-la-cnair-primaria-anunta-varianta-finala-a-centurii-metropolitane#sthash.aPl0Solh.dpbs)

Dupa schita care e pe site-ul primariei (https://files.primariaclujnapoca.ro/anunt/2019/11/13/V8-Plansa-comunicat.pdf) se va construi un segment nou in nodul existent pt a lega centura metropolitana de autostrada.

Ce nu imi e clar e linia turcoaz (Conexiune TR35) care va fi legata de comuna Baciu daca e inclusa in proiect sau nu.

Vlad T.

Eu sper ca traseul centurii sa fie paralel cu A3, in zona autostrazii, la fel cum e in cazul Centurii Bologna cu autostrada A14, in Italia.

ciprebbe

#235
In TR35 legatura spre Baciu e in faza II.
E chiar frumos si bine ales traseul spre Baciu si urmareste frumos curbele de nivel. Eu am ramas surprins cat de frumos e desenat dupa cum e terenul filmat de sus.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

#236
La o primă vedere, două lucruri mă intrigă:
- cum o să reușească să strecoare centura între A3 și cimitir? Cred că fără o relocare nu prea se poate acolo, se vede și în filmare că e puțin spațiu (cel puțin zona care apare cam de pe la 2:11)
- care va fi soluția la intersecția cu Romul Ladea? Probabil o supratraversare

Cred că o să mai avem mult până ajungem să discutăm astea concret, pe un proiect tehnic :).
Iar apoi, la execuție, ar fi bine să se marșeze pe ceva etapizat. Sunt unele segmente relativ ușor de făcut, care dacă s-ar implementa primele, ar aduce multe avantaje (un prim exemplu ce îmi vine în minte e segmentul dintre Borhanci și Sopor)

loris

Eu nu inteleg cum vor sa treaca cu centura intre autostrada si cimitirul acela din Gilau.
Din filmare nu pare sa fie loc, si din schita pare sa taie din coltul cimitirului.
Vor sa expropieze cimitirul? Se poate face asa ceva? E fezabil asa ceva?

StefanCelMare

Cred că ar urma să fie lipită de A3, dar evident, despărțită de aceasta prin ceva barieră solidă, betonată.
Am mai văzut așa ceva prin țări mai civilizate.
Am fost în Scoția, pe la ieșirea din Glasgow spre aeroport era ceva de genul ăsta, drum major exact lângă autostradă.

ciprebbe

Este loc :), la limita dar incape. Va fi la nivel cu A3 iar taluzul se va muta(sau chiar zid de sprijin) la marginea cimitirului.
NU e mult pana sa discutam concret. Am filmat pt proiectant tot inclusiv drumurile de legatura din etapa 2. Am vazut si PT, si pozitia pilelor din nodul N, l-au desenat si incadrat aproape perfect, doar o singura bretea din actualul nod N va fi redesenata.
Sa vad cand am timp poate mai prelucrez ceva imagini, cred ca zona Cora - SfIon(pana ce intra in tunel) e mai interesanta de publicat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe