News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

yetiman

#2295
Cateva detalii despre programele Rabla sunt si pe site Dacia:
https://www.dacia.ro/detalii-rabla.html
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


Cristi N

Acel moment cand in parcarea de la partie ai prize la liber @ Domeniul schiabil transalpina

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Se majorează prima de casare pentru programul RABLA. Crește și valoarea ecobonusului pentru mașinile hibrid și GPL
Ministrul Mediului Tanczos Barna a anunțat marți noile condiții pentru programul RABLA, care ar urma să înceapă din luna aprilie. Potrivit ministrului, primele de casare se majorează de la 6.500 de lei la 7.500 de lei. De asemenea crește și valoarea ecobonusului pentru achiziția de mașini hibrid și GPL.

,,Anul acesta vom modifica prima de casare din program și o să o majorăm de la 6.500 la 7.500 de lei. Aproximativ 1.500 de euro va fi prima de casare care se va plăti acelor persoane care predau o mașină înmatriculată, se casează mașina, se radiază mașina și astfel se scot din circulație mașinile vechi, poluatoare și sunt cumpărate mașini noi. Tot în cadrul programului RABLA clasic avem două ecobonusuri care vin în completarea primei de casare și vin în sprijinul acelor achziții prin care se cumpără mașini hibrid. Ecobonsul se majorează de la 2.500 de lei la 3.000 de lei, iar în cazul ecobonusului GPL, emisii sub 96 grame dioxid de carbon, ecobonusul se majorează de la 1.000 de lei la 1.500 de lei. Putem ajunge la o sumă maximă care poate fi primită de o persoană fizică de 2.250 de euro dacă se cumulează prima de casare cu ecobonusul.", a declarat ministrul Mediului.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/se-majoreaza-prima-de-casare-pentru-programul-rabla-creste-si-valoarea-ecobonusului-pentru-masinile-hibrid-si-gpl-1472735

De ce nu se da bonusul pentru GPL si pentru montarea GPL pe masina veche ... doar aia polueaza mai mult decat  una noua?
Deci se atinge scopul programului - poluare mai mica?

adiarc

eu sunt de acord sa fie si o taxa de incurajare a productiei auto in Romania,mai ales...

tocmai de aceea,eu nu as fii acordat nici macar un eurocent pt o masina,produsa nu doar in afara Romaniei,dar si in afara UE cu zero plus valoare pt Romania...saracii chinezi...au nevoie sa le generam noi locuri de munca...da ,este vb de Dacia Spring
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

punktnet

In afara de mana de lucru, mare parte din bani se duc tot la Dacia.
Sa nu fim hateri, dar posibilitatile de fabricatie la noi pentru tehnologiile astea nu exista si nu vor exista 5 ani de acum incolo.
Just kidding.

contador

Quote from: adiarc on March 23, 2021, 10:32:19 PM
tocmai de aceea,eu nu as fii acordat nici macar un eurocent pt o masina,produsa nu doar in afara Romaniei,dar si in afara UE cu zero plus valoare pt Romania

Putem restrange aceasta facilitate la produsele fabricate in UE. Insa nu o putem restrange doar la cele fabricate in Romania.

Quote from: punktnet on March 24, 2021, 08:45:39 AM
posibilitatile de fabricatie la noi pentru tehnologiile astea nu exista si nu vor exista 5 ani de acum incolo.
Pe de alta parte, cred ca ar fi timpul sa se anunte si o scadere graduala a primei de casare, daca aceasta va fi folosita pentru achizitia unui autoturism nou cu motor diesel (apoi o reducem si pentru achizitia de benzinare). Practic, peste 7-8 ani, voucherele Rabla sa poata fi folosite doar pentru cumpararea de vehicule cu motoare electrice sau hibride sau CNG/GPL, iar peste 15 ani doar pentru cele integral electrice.

Nu de alta, dar la cata cerere de "diesel pentru oras" exista in Romania, cred ca VW ar avea clienti pentru asa ceva si in anul 2100.

voicul

Eu stiu ca la masinile noi sunt peste 50% pe benzina.
Problema e la SH-uri unde 80%+ sunt "dizal".

adiarc

^^ nu sunt deloc hater,dar daca generez locuri de munca in alta tara cu asemenea lejeritate..pot fii altceva...si sunt de acord ca nu poti restricționa doar la fabricat in Romania...de asta am spus ca sunt fabricate in afara UE...

Acest lucru nu e un moft...este o necesitate sa reducem dependenta de Asia...daca noi stam lejer..ca n-avem tehologie...si nici n-o s-o avem in 5 ani...pai ne meritam soarta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

punktnet

Noi n-am generat nimic. Este un proiect chinezesc, pe care Renault îl vinde in Europa cu sigla Dacia, la fel face și cu Logan, după ce ii pune sigla Renault, îl denumește Taliant și îl vinde in alte părți, fabricat la Pitești.
Welcome to globalizare, crudul adevăr este că dacă nu veneau banii de la Reno in 2000, acum făceam Dacia Berlina cu motor de 1100cmc, economic. Oh wait...
Just kidding.

horyatm

#2305
Primele superchargere Tesla sunt aproape de finalizare la Timișoara.

(GPS)


(GPS)






Powered by API/PUM imgur uploader

Locație: Hotel Continental

Număr stații: 6

Putere: 250 kW

Din discuția pe care am avut-o cu un muncitor în câteva zile sunt gata. Deci până la urmă locațiile au fost destul de exacte pe harta de pe site-ul Tesla. Deci și celelalte locații vor fi aproximativ tot ca pe hartă.

https://www.tesla.com/en_EU/findus?v=2&redirect=no&search=Timișoara%2C%20Romania&bounds=45.846890197811966%2C21.497070413281268%2C45.65068057269928%2C20.920288186718768&zoom=12&filters=store%2Cservice%2Csupercharger%2Cdestination%20charger

schluppi


mcadam


Un nou produs marca Hyundai&Kia. Personal raman cu Ioniq 5 dar fanii GT-ului au motive de bucurie.

Mamutu

Dacia Spring a apărut in Romania. Din filmuleț arata foarte promițător la prețul subventionat!


bgd77

Ah, o sa fie facuta in China. Eu credeam ca o sa o fabrice la noi, mi-a scapat informatia asta.