News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mamutu


Mamutu

780USD/actiune TESLA
Cresterea actiunilor se pare ca e secundara anuntului Panasonic divizia de baterii care a avut rezultate cu 50% mai bune decat se estima.

kitsune

#1517
Am fost bou anul trecut când le-am vândut cu 315$. Apoi m-am învățat minte și am cumpărat cu 563$. Dacă le păstram pe alea de anul trecut...
Elon a crescut cu vreo 4 miliarde $ averea. Unii analiști vorbesc de 5-6k pe acțiune în viitor.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

voicul

#1518
Nu e chiar asa.
La ora actuala creste pentru ca nimeni nu vinde. E o chestie de short-uri pe bursa.
Ideea este ca este super mega evaluata.

Nu trebuie sa crezi asta, ca nici eu nu as fi crezut daca nu as avea BTC care garantat ajunge la 1 milion in 2020. Sau macar 100.000. Multi analisti au zis asta avand argumentul suprem: suntem mai multi, deci avem dreptate.

Deci analistii zic ce vor sa auda investitorii.

E o bula mare acolo.
Sa retinem ca au in 2019 - 744 milioane pierderi!

Nu zic ca nu e pe drumul cel bun, dar este inca evaluata la ce nu este inca si mai dureaza mult pana ajunge acolo.
Teoretic va reusit, practic o alta stire spune ca un mega super antidot pentru HIV, in care toti credeau, tocmai a esuat.

LE.
Si mai e un aspect care ma surpinde: au fabrica in China. Daca o inchid datorita coravirus sau au probleme cu ea (evident temporar), asta inseamna ca 1/3 din capacitatea TSLA e down.

voicul

Totusi inca naspa sa mergi pana la Viena pentru orice nimic.

Ca idee si eu am facut 16h B - Viena, cand nu era LD2 + LD3 si nici Arad - Nadlac.
Incarcarile astea ...
Dar zice la o statie care baga aproape 170kw - ca de la 5% la 95% - 20 de min. Mi se pare foarte decent, ca atat sunt opririle si cu termicele.


adiarc

Marea Britanie va interzice vânzarea de autoturisme noi pe benzină şi motorină, precum şi cele hibrid, din 2035, cu cinci ani mai devreme decât era planificat, în încercarea de a reduce poluarea aerului, anunţă Reuters
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ghrt

Din ce citisem la ei problema pare a fi mai curând încălzirea casnică, cu lemn / cărbune.
Cont (aproape) inactiv.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Ministru german: Tesla ar putea primi subvenții pentru construcția fabricii de lângă Berlin

Tesla ar putea primi subvenții de stat pentru construcția fabricii sale din Germania, a declarat Peter Altmaier, ministrul german al Economiei, într-un interviu acordat publicației Welt am Sonntag.

,,În conversațiile mele cu (directorul Tesla) Elon Musk am fost întotdeauna foarte clar că nu există privilegii dar nici discriminări. Însă Germania trebuie să fie mai mult decât un punct de lucru, trebuie să existe cercetare și dezvoltare de asemenea. Toate companiile care îndeplinesc aceste criterii au o șansă să fie sprijinite, inclusiv Tesla", a spus Altmaier, citat de Mediafax.

Guvernul federal german a alocat deja fonduri pentru producția locală a bateriilor pentru mașini într-un efort de a-și asigura locuri de muncă pentru industria auto în condițiile în care noile reguli privind emisiile vor reduce cererea pentru mașini clasice, iar autovehiculele electrice necesită mai puține piese și mai puțină forță de muncă pentru a fi fabricate.

Altmaier a spus că pentru a primi subvenții de stat, companiile trebuie să îndeplinească anumite criterii în ceea ce privește sustenabilitatea și eficiența bateriilor.

Tesla a anunțat în noiembrie că va construi a doua sa fabrică înafara Statelor Unite în Germania, lângă Berlin. Uzina cea nouă va fabrica baterii, sisteme de propulsie electrice și mașini, primul model fiind SUV-ul electric Model Y.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/companii/ministru-german-tesla-ar-putea-primi-subventii-pentru-constructia-fabricii-de-langa-berlin-1257786

adiarc

^a 3-a uzina....nu a doua ( a doua este in China, la Shanghai)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

E a 4-a, ca sunt 2 in SUA si a 3 in China.

Liviu M

Cine citeste toate cuvintele, descopera ca sunt numarate uzinele "din strainatate"  :lol: - una in China si asta, a doua, in Germania.
Quote from: voicul on February 10, 2020, 09:57:38 AM
a doua sa fabrică înafara Statelor Unite î

TibiV

Uneori de vina este sursa, care scrie doua cuvinte lipite.

"înafara" se scrie corect "în afara"... (în, pauza, afara)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

M-am uitat acum si e trecut in dexonline. :(
Da' chiar scris(e) gresit, tot ar trebui citit(e). Sau mi-a scapat mie regula "ce e scris gresit nu se citeste"?

voicul