News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Mamutu

Tesla a inceput serios productia din China, in cateva saptamani vor incepe vanzarile.
E incredibil cat de repede s-au miscat lucrurile.


Mamutu

Si a inceput santierul in Germania.



voicul

Deci in China se produc deja masini, dar urmeaza sa le livereze abia din 14 ianuarie?

Daca da: oare de ce isi lasa clientii sa astepte (daca au masinile gata)?

voicul

Parca dintr-o data arata mai bine. Nu are oglinzi retrovizoare ci camere :)


Ionut

E urâtă cu spume. Tot se insista cu designul asta.

Io

#1460
Ionut, Honda rareori s-a incadrat in design-ul pe gustul european. Ti-o spune un hondar pasionat. Asta e doar una dintre ciudateniile lor, au o multime de ele.
Pe de alta parte in jocul asta al electricelor pina si Honda a intrat ca n-avea incotro. Jocul nu in Europa lu' madam Tralalainen se joaca (Honda in Europa practic nu exista azi in segmentul autoturisme), jocul viitorului se joaca azi in US si in China, de acolo ne vor veni tendintele/trendurile tehnologice in urmatorii ani. Ca ne place sau nu e o cu totul alta discutie.
Eu n-o sa aplaud ca o foca entuziasta si talimba  orice pocitanie Honda asa cum fac unii la orice rigiitura cerebrala a tipului cu nume de spray. Pentru traditionalistii ca mine, iubitori de motoare frumoase, ceea ce face Honda azi in Europa in domeniul auto - cel mai mare constructor de motoare din lume - e pura prostitutie.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Mamutu

#1461
Agentia de mediu din Suedia a publicat un nou studiu asupra impactului bateriilor asupra mediului. Se pare ca prima data au ajuns la concluzia ca se produc 150-200kg CO2 pentru 1kWh baterie, Dupa doi ani a scazut la 60-100kg CO2.
Explicatiile in text.
Parerea mea e ca prima data nu au fost foarte atenti:-).
Dupa socoteala noua masina mea cu o baterie de 18kWh isi scoate CO2-ul dupa 10.000km (daca foloseste curent verde). Si asta daca socotim numai CO2-ul care iese pe teava de esapament (nu si cel produs la extractia rafinarea, transportul combustibililor). Si nici alte gaze.

https://www.ivl.se/english/startpage/top-menu/pressroom/press-releases/press-releases---arkiv/2019-12-04-new-report-on-climate-impact-of-electric-car-batteries.html

voicul

E greu sa fi atent cand nu ai bani sa iti platesti chiria si mananci odata la 2 zile.  8) (doar ca pamflet)

ghrt

O statistică despre cum s-a diminuat capacitatea bateriilor electrice pe o flotă de 6000 de maşini.
Cont (aproape) inactiv.

Mamutu

Tesla a deschis statii de incarcare mai aproape de granita noastra la Debrecen, Miskolt, si desi nu figureaza pe harta am inteles ca si la Szeged.
Elon a anuntat ca plan extinderea in Europa de est in 2020.

https://www.tesla.com/en_EU/findus?bounds=49.40850814575256%2C23.413076218065953%2C45.41892887882707%2C19.293203171190953&zoom=7&filters=store%2Cservice%2Csupercharger%2Cdestination%20charger

voicul

Foarte buna plasarea statiilor in Ungaria. Avand autonomia unei Tesla, treci toata tara si alimentezi doar de la ei.

Mamutu

#1466
Pentru pretentiosi




voicul

A ajuns din ce in ce mai usor sa produci o masina. Se poate vedea si exemplul masinii electrice produse in RO - in MM.
Mai trebuie imprimanta 3D pentru caroserii si o sa le facem in spatele blocului.

^Nu arata rau acest TOGG imi pare a Touareg electric.

---
Viitorul BMW i6, concurentul lui Porsche Taycan! Primele detalii (din 2024!)

Noi informaţii despre un nou electromobil din gama BMW i! În deceniul în care intrăm bavarezii vor scoate pe piaţă o maşină sport cu emisii zero, care va concura nu doar cu noul Porsche Taycan, ci şi cu modele precum Audi e-tron GT, Mercedes-Benz EQS sau aceeași Tesla Model S.
Partea cam proastă a acestei veşti este că presupusul model ar putea apărea ultimul, după ce primele trei maşini din cvartetul menţionat vor cuceri ceva poziţii pe piaţă. O dată preliminară este anunţată ca fiind tocmai 2024!

https://autoblog.md/viitorul-bmw-i6-concurentul-lui-porsche-taycan-primele-detalii/