News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

^^ da' voi de ce credeți că mă duc personal la ghișeu să cer vigneta când puteam să trimit pe mail cererea? Pentru că în Republica Dobrogeană Madagascar birocrația oamenilor din birouri este la ea acasă! Dar pentru premianți... parterul devine demisol și uite așa faci bloc de 8 nivele în zonă de P+6. Sau mașina are dimensiunea de 4,5 m pe planul parcării, dar când măsori constați că de fapt sunt 3,5 m. Nu e de mirare că în realitate nu încap mașinile acolo.
În altă ordine de idei, fiind inițiativă locală, nu cred că puteau modifica numerele de înmatriculare naționale, deci un sticker sau vignetă e ceva normal (autorizația de loc de parcare e tot ceva ce pun în geam). Iar să te iei după însemnele cu hibrid de pe mașină  :lol: cred că mâine "întreprinzătorii privați" care vând "extensii" de centură de siguranță ar vinde și sigle cu hibrid. La deschiderea anului școlar, pe locurile de încărcare de la Kaufland erau un X5 vechi, un Duster și un Aygo hibrid (da' ăla nu e plug-in!!), deh, toate aveau dreptul să stea acolo. La City Park stă câte un beemer pe câte 2 locuri deodată că atâta s-a putut, bine-înțeles, tot la încărcat  :lol: (înadins nu blurez numărul de înmatriculare, poate s-o vedea pe net și nu mai face):





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Anca_Emanuel

Elon zice că și Model 3 ar bate Tycan pe aceeași pistă pentru că rezistă mai mult:


Ca și comentariu personal, asta pare deja a măsurătoare cu cine e cel mai ce.
Elon câștigă, dar cumva aș vrea să văd și pe alții care să fie aproape, sau să întreacă.

voicul

Plec doar de la exemplul dat de @Anca_Emanuel, nu ma leg de ea.  :)

Asta e o lupta asa ... ca sa fi pe sticla, la TV si sa vorbeasca toti care nu isi permit masinile pe care le vinzi.

Care e diferenta intre 3.6 si 3.7 secunde pana la 100?
O diferenta ca asta o sa o vezi pe podul Basarab spre exemplu care azi a fost plin pana la Victoriei in pasaj. (adica inca vreo 800 de m inainte sa inceapa pasajul).
Chiar faceai diferenta acolo 0.1 !!!

Deci pentru oamenii de rand si chiar si pentru curse (decat daca e drag poate), nu conteaza diferentele astea si in principiu nu ajuta la nimic concret, decat sa dai bine pe sticla, la prieteni ...

dr4qul4

Oamenii de rand nu-si cumpara nici Tesla Model S, nici Taycan.
Pe segmentul acesta, orice zecime de secunda conteaza.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Anca_Emanuel

Buhnici are deja panouri solare montate. Ce mai face acum:

voicul


Anca_Emanuel

Amazon vrea 100.000 de "delivery trucks" electrice de la Rivian: https://arstechnica.com/cars/2019/09/amazon-orders-100000-electric-trucks-to-fight-climate-change/

Estimează că va face asta în maxim 10 ani.
QuoteRivian is a producer of emissions-free electric vehicles with its headquarters in Plymouth, Michigan and a manufacturing plant in Normal, Illinois. The $440 million investment will accelerate the production of electric vehicles critical to reducing emissions from transportation. To further advance this goal, Amazon today announced the order of 100,000 electric delivery vehicles from Rivian, the largest order ever of electric delivery vehicles, with vans starting to deliver packages to customers in 2021. Amazon plans to have 10,000 of the new electric vehicles on the road as early as 2022 and all 100,000 vehicles on the road by 2030 – saving 4 million metric tons of carbon per year by 2030.
Am citat din comunicatul de presă: https://press.aboutamazon.com/news-releases/news-release-details/amazon-co-founds-climate-pledge-setting-goal-meet-paris

adiarc

Amazon nu inseamna doar proprii angajati...eu mai lucrez ocazional in Londra la livrari pt Amazon la un subcontractor si imi inchiriez singur masina de la Europcar.....e mai mult un exercitiu de imagine...sa-si mai spele imaginea dupa ce s-a dovedit ca distrug ( doar intr-o tara ca Anglia ),produse perfect funtionale,dar nevandute de milioane de lire sterline
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Deduc ca si germanii si-au rezolvat problema diferentierii intre masini termice si electrice? E-ul de la final de numar.





Powered by API/PUM imgur uploader

kitsune

E număr dedicat, ca plăcuța suedeză, scoți 70 din schemă  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Sau amplifici schema de 70 de ori?....

Ca poate nu iese din primul tur....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

Iar raspunsul serios e da, E-ul de la sfarsit indica o masina (pur) electrica:

QuoteDas neue Kennzeichen enthält im Anschluss an die Nummernkombination ein ,,E".
(in traducere libera "noile numere au la sfarsitul combinatiei un E").


kitsune

Cam asta e. Numărul de înmatriculare scris mare pe centru, marca și modelul mașinii dedesubt. Poza am blurat-o eu înadins




Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mamutu

Pentru cei interesați sa cumpere un BMW i3 articolul următor ii poate ajuta.
https://0-100.ro/2019/10/01/ghid-de-inchiriere-bmw-i3-si-achizitie/

Mamutu

#1289
Pe site-ul Seat din Germania se poate configura MII electric.
Pentru cei care se plictisesc pe ploaie poate fi un exercitiu bun.
Cred ca noi va trebui sa mai asteptam minim 6 luni pentru modelele surori e-UP, Mii, CityGo.
Pentru incarcare rapida 600Eur extra! Cablu de incarcare 175Eur extra! Asistent la parcare 320Eur extra!

https://konfigurator.seat.de/seat-cc/configurator/LIVE/007/DEFAULT/de/configuration/ePl9IIpVw_Cws2OQj6efq663KzgBITzv6OMDFjQy1zeAJQssoeHoqOtn4AOUczM0UXA3cgfFhpupmQIIODoCOe4B3sFABGaFGQIRhOUIRHhCEq-uWgApNzZC/summary;fdSessionToken=UeyJwIjoiUEwiLCJkIjpbXX0