News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dimitrie

Quote
The JCB 19C-1E is a 100% electric mini digger (excavator) and as Robert demonstrates with his amatuer excavator skills, it's a very capable and agile machine.
More info: https://www.jcb.com/en-gb/products/mini-excavators/19c-1

Clar viitorul este eletrificat :D.

A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

Anca_Emanuel

Porsche prezinta noua creatie electrica. Sa lasam un reviewer independent sa vorbeasca:


Musk se simte si zice ca aduce un model S pe pista:
https://insideevs.com/news/369152/musk-tesla-porsche-turbo-taycan/

Ionut

Volkswagen și o companie suedeză construiesc o fabrică gigant de baterii pentru mașini electrice

Volkswagen a încheiat un acord cu compania suedeză Northvolt pentru construcția unei fabrici gigant de baterii în Germania. De asemenea, firma a confirmat datele de producție pentru două noi modele cheie, transmite Mediafax. Compania germană a spus că producția de baterii cu litiu-ion va începe la sfârșitul anului 2023 sau la începutul anului 2024, o mișcare vitală pentru capacitatea Volkswagen de a realiza ceea ce compania numește ,,cea mai mare ofensivă electrică din industria auto din întreaga lume".

Grupul intenționează să lanseze aproape 70 de modele electrice noi în următorul deceniu și speră să construiască 22 de milioane de mașini electrice în această perioadă. Firma investește peste 30 de miliarde de euro în electrificarea ofertei sale în următorii patru ani, determinată parțial de presiunea autorităților de reglementare și de nevoia ieșirii din scandalul privind emisiile poluante.

Detalii pe Hotnews

Mamutu

Taycan va fi disponibil din toamna aceasta, pare o masina exceptionala, problemele raman pretul (modelul disponibil plus ceva accesorii trece de 160.000USD - tot mai ieftin decat Panamera Turbo ;-), dar numai pentru cativa cumparatori "selecti". Denumirea Turbo pentru modelul de varf e din nou neinspirata.
Cu cat mai multe modele eletrice cu atat mai bine! Dupa astea scumpe vin cele ieftine (vezi Tesla), tehnologia poate fi folosita mai departe in concernul VW.


Mamutu

#1219
BMW anunta modelul X5 hibrid cu o baterie mai mare (21kWh folosibili), și autonomie pur electrica 60-70km. Pentru oras ar fi minunat și dpdv al consumului și al poluării.
Acceleratie mai rapida decât a modelului pe benzina (0-100 5,6sec).
Consum mixt 2l/100km :-) plus ceva kW. 


voicul

Nu prea spune pe ce model e si daca bateria e hybrid, PHEV sau electric. Zic ca poti sa castigi 1300 km in plus pe an asa.

Hyundai launches car with a roof-based solar charging system

https://www.cnbc.com/2019/08/05/hyundai-launches-car-with-a-roof-based-solar-charging-system.html?__source=facebook%7Ctech&fbclid=IwAR2HQu1lWQ5SmbUjnkEc3MuOKdh6E68ZAVo9x2unO-7iplUdNB4GJYMm-uI

Manodragon

Musk pe Twitter mai devreme: "Hoping to open in Romania soon!"
https://twitter.com/elonmusk/status/1170958712321658880?s=20

Nu știu ce înseamnă "soon". Soon sunt și Supercharger-urile de pe harta lor fără un an anume specificat.

Ionut

Eu nu stiu ce o sa deschida. Probabil doar reprezentanta. Deci fix egal cu zero pentru economie. 10 locuri noi de munca create. Hai 20.

mircea

Și eu cred că e vorba o reprezentanță, dar aia nu-i neapărat un lucru rău. Mai ales dacă o faci la Brașov/Sibiu. Ar fi cam la "un plin" distanță de revizie pentru potențialii cumpărători din mai toată țara, un mare plus față de Viena în clipa de față. Și da, știu că e în plan de un service la Budapesta, dar tot inconvenabil e pentru două treimi din țară.

AlexxC

Devine eligibil pentru Eco-ticket?

voicul

Reprezentanta nu inseamna si service. Poate sa fie doar birou de vanzare si cu harti spre Viena  :lol:
Poate la anu pentru eco-ticket, dar sa vedem, ca trebuie sa aplice, sa ...

AlexxC


alecu26

nu prea cred ca se poate justifica deschidere de mai mult decat un punct de vanzari.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alexV

Reprezentanta/punct de vanzari inseamna posibilitatea de a accesa eco-bonusul de 10000 euro la cumpararea unei masini electrice. Inseamna enorm.

Oricum pentru transilvaneni un posibil / viitor service la Budapesta e mai aproape decat la Bucuresti. Avand in vedere viitoarele autostrazi.

ps: da, pe harta superchargerelor "coming soon" de pe siteul tesla, e si orasul Braila. Mda.
Link

Ionut

Nu m-ati inteles. Ce inseamna reprezentanta pentru ECONOMIA tarii? Mai nimic. Prea mult entuziasm cu Tesla. Un fel de Apple. Recunosc, eu sunt cel mai mare fan Elon pentru ce face cu Tesla și MAI ALES cu SpaceX... asta nu inseamna ca tweet-ul ala ma umezeste si ca abia astept sa imi iau o Tesla. Sunt chestii diferite (decizia de achiziție a unei mașini și fascinația mea pentru spiritul antreprenorial si pentru leadership ul lui Elon).

Si repet. Pentru România, în esență, vestea asta nu inseamna mai nimic. Sa nu ne îmbătam cu apa rece.