News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

La programul Rabla este o problemă, dacă tu vrei acum să iei o mașină, să zicem ZOE, nu ai nicio șansă. Mașinile electrice alocate pentru romania sunt puține și trebuie să faci cu mult înainte rezerva, înainte de aprobarea programului Rabla.
  Mașina mea este luată prin acest program (este benzină) în anul 2017, rezervarea am făcut-o în august, confirmarea suplimentări programului a venit pe la sfârșitul luni septembrie, iar aprobare de intrare în program a venit după o săptămână. Mașina trebuia să vină până la sfârșitul anului pentru a benificia de acest program, din acest motiv eu nu am putut să comand chiar cea ce îmi doream, mașină cu specificațiile mele ar fi venit în februarie.


voicul

Legat de Tesla in RO:

De asemenea, posibilitatea de comandă din România nu înseamnă, cel puţin deocamdată, faptul că se vor deschide centre de livrare şi de service în ţara noastră, asta pentru că ridicarea maşinii se va face direct din Olanda, scrie arenait.ro.

Citeste mai mult: adev.ro/pwqkod


Mamutu

#1189
Fabrica Tesla din China a început montarea liniilor de producție, cu intenția de a produce 3000masini/sapatamana pana la sfârșitul anului.
E uimitor cât de repede s-au mișcat (construcția a început in Ianuarie).
Partenerul serios din China le-a facilitat obținerea avizelor in timp record, fabrica a fost inclusă in zona tax-free din Shanghai. (Cam ca și CNAIR la noi ;-).
In link e și un mic filmuleț.




https://cleantechnica.com/2019/08/26/leaked-video-tesla-begins-validating-production-equipment-at-gigafactory-3/

kitsune

^^ Ieri am primit mail de la Tesla că pot comanda S, X și 3 în România. Nu am citit cu atenție, dar parcă era vorba de curier. Link-ul din email, nu știu dacă am.voie să îl postez, dar în fond le fac reclamă  O:-)




Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mamutu

Ma intreb dacă se poate obține acum prima de la stat / rabla plus la cumpărarea unei Tesla? Pe site-ul in limba germana / pentru Germania, scrie ca se aplica prima de la stat de 4000eur.
La noi nu scrie nimic și din câte știu dealer-ul trebuie sa ceara banii de la stat...

voicul

Vedem la anu, ca pentru anul asta nu cred ca se aplica (firmele producatoare deja s-au inscris in program).

------------

Mașinile electrice, încurajate în București prin vorbe. Primăria a construit doar 7 stații de încărcare - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/masinile-electrice-incurajate-in-bucuresti-prin-vorbe-primaria-a-construit-doar-7-statii-de-incarcare-1178908

kitsune

Do you have delivery locations in my country?

At this time, we do not have delivery locations in Poland, Romania, Hungary and Slovenia. If you place your order in a country without Tesla delivery locations, your car will be delivered to our Assembly Factory at Asteriastraat 1, 5047 RM in Tilburg, The Netherlands. Prior to your delivery, we will contact you to request that you arrange the transportation of your car to your country of residence.

Can I apply for tax benefits in my country?

You can apply independently for tax benefits in your country. Tesla does not support with tax benefit applications in the following countries: Poland, Hungary, Romania and Slovenia.

din FAQ primit pe mail, link-ul e în postul meu de mai sus
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Tinand seama de anul de livrare....

TESLA nu este cumva subcontractor la vreun anterprenor roman de autostrazi?...
:-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Penibila reclama Lexus, deci Toyota cu masinile lor care se incarca singure!

Ma gandesc sa fac boicoit total contra lor - adica sa nu cumpar masini din gama lor. Motiv: indobitocirea celor mai putin cunoscatori.

Anca_Emanuel

#1196
yk17fox, Da Tesla are de acum si Romania acoperita in ceea ce priveste comenzile. Dar din pacate trebuie sa te duci in Olanda sa o iei sau sa aranjezi sa o aduca cineva.

p.s. Din cate stiu, Romania are 10000 de euro ca bonus pentru masina ecologica. Intreaba pe baiatul de mai sus daca te intereseaza.

Mamutu

La americani subvenția se scade din taxele datorate la stat. Asta înseamnă ca plătești mașina cu totul, iar când depui declarația de venit global scazi suna prevăzută de lege.
La noi nu trebuie sa scoți niciun ban din buzunar, dealerul face o cerere la stat și își recuperează banii. Dacă Tesla nu figurează ca dealer...

kitsune

#1198
^^Nu se aplică Rabla Plus pentru Tesla în România, iar citatul era dintr-un email trimis mie oficial de Tesla, fiind înregistrat la ei ca potențial cumpărător.
@Voicul, și pe mine mă enervează afirmația lor mincinoasă,  era ceva asemănător acum un an la un alt model mic din gama Toyota, Auris parcă. Senzația după ce o asculți e că mașina aia nu are nevoie de combustibil, pentru că merge cu electricitate venită din neant ("nu este nevoie să o încarci"). Asta la Lexus e cu "se încarcă singură" (self-charging hybrid) de parcă s-ar duce prin oraș să caute curent.
Dar nici alții nu sunt mai breji, cu consumuri de 1,3 l la sută, consum pe care nici măcar în prima sută de km cu bateria full nu-l vei obține.
Sau cu botezarea ca și "autopilot" a unei funcții care e doar un tempomat (cel mai avansat din lume, dar totuși)
Asta este industria auto (mai bine zis cea de vânzări).
Și "fosilii" au vrăjit în reclame. La greu. Unii chiar și-au luat-o pentru asta, acum suflă și-n iaurt. Cu toate că mașina aia vărgată de pe panouri nu o vei găsi în showroom. Iar multora le place tocmai culoarea, nu alte caracteristici
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mamutu

In Germania e-Golf s-a ieftinit la 31.900eur TVA inclus!
Probabil va scădea și la noi înainte sa vina VW id.

https://www.volkswagen.de/de/models/e-golf.html