News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mamutu

Referitor la prețul lui ZOE cred ca se pregătesc de modelul nou cu bateria de 52kWh iar modelul de 40kWh îl vând mai ieftin.

Mamutu

Oferta am găsit-o și pe site-ul Renault.

cezar-mario2012

  Da, dar Clio cu rabla este 8200 euro, iar cu 10000 mai iei o mașină.  :D
La electrică ai următoarele probleme: autonomie, o iei doar pentru local; încărcarea, dacă stai la bloc ce faci, te duci cu ea la LIDL să o încarci ? Dacă stai la casă și nu ai mult de mers , iar bani nu sunt o problemă, atunci este OK, ia un Zoe 8)

voicul

Cumparaturi tot trebuie sa faci si cand te uiti ca aceste incarcari de la supermarket iti vor aduce cam 1000 euro (prin necheltuirea lor) pe an la 10.000 km (calcul estimativ), atunci te sacrifici.
Nu e comod, dar zic ca merita un efort pentru banii astia. Eu am in plan acest sacrificiu  :)

300 de km reali sunt OK si te poti risca cu ZOE si pe afara, DAR ai de facut organizare pentru incarcari.


cezar-mario2012

O încărcare completă la LIDL durează multe ore nu 30 min cât stai pe acolo și odată cu înmulțire lor nu o să mai găsești prize libere. La LIDL-ul din Aviației erau tote prizele ocupate joi 8 august ora 18 și ai 5.

voicul

Corect si asta, bine ca ai mentionat. Au cam aparut masini electrice la prizele de incarcat si deci pot fi probleme cu spatiu.
Nu trebuie incarcata 100% masina, ci ... cat intra :). Ideea e ca daca are 300 de km autonomie si tu incarci vreo 200 ar fi de ajuns - zis din perspectiva mea: fac cam maxim 120 km pe saptamana.

De retinut: vor mai fi vreo 2 - 3 ani prize gratuite, dupa care cu bani.

Mamutu

In comparația ZOE / Clio trebuie luat in seama și faptul ca ZOE are transmisie automata, cuplu mai mare, acceleratie mai buna de la plecarea de pe loc, dotări in pachetul de baza mai bune, costuri cu întreținerea și carburantul mult mai mici.
Într-adevăr dacă ai acces la o priza e mult mai bine decât sa te bazezi pe o infrastructura de incarcare insuficienta, dar cele doua merg in paralel (stațiile de incarcare și vânzarea de mașini electrice).
Din câte știu eu ZOE poate încarca pana la 22kW/h, deci dacă e liber la mall bagi 150km intr-o ora pana faci cumpărăturile. La încărcătoarele rapide cu curent continuu poate încarca 50kW/h Chademo (mi se pare însă ca nu pot toate modelele).
Dacă faci asta o data/de doua ori pe săptămâna e Ok.
Fiecare decide pentru el, prețurile vor scădea in continuare, problema nu mai este dacă sa îți iei mașina electrica ci când. 

voicul

M-am mai interesat de ZOE la 18.000E si nu imi e clar ce model este. Parerea mea: e modelul vechi de care vor sa scape.

Oricum ce vroiam sa scriu: sunt 300 de km vara. Iarna sunt doar 200. Scrie asta in fisa tehnica a masinii.

Oricum pretul e de vis, tinand cont ca Smart si E-Up sunt pe la 12 - 13.000 euro cu Rabla+, dar nu are loc in ele decat un om ... hai 2  :)

cristi5

Am invatat recent ceva: diferenta dintre iarna si vara nu vine de la performanta de descarcare a bateriei. Masina nu va "trage" mai multi kWh pe km pe loc drept pt ca e frig.

Problema e la incarcare. La temperaturi joase franarea regenerativa functioneaza mai prost.

cristi5

Un dumper electric care nu consuma nimic!

La vale e de doua ori mai greu decat la deal, ca coboara incarcat. Energia din franarea regenerativa e de ajuns ca sa urce la loc dealul. Si tot asa.

Practic se alimenteaza din energia potentiala a materialului transportat.

https://www.greencarreports.com/news/1124478_world-s-largest-ev-never-has-to-be-recharged

yetiman

Toate bune si frumoase legate de consumul de electricitate.

Unde vad eu o problema, e la baterii.
600 KWh si 4.000 kg.
[materia prima, productia de baterii, reciclarea]

QuoteKuhn Schweitz adds a 600 kilowatt-hour battery pack—big enough for six, long-range Tesla Model Ses—from Lithium Storage that weighs 9,000 pounds.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Io

Cu cit cariera se adinceste cu atit scad sansele ca basculanta aia sa mai iasa de-acolo  :lol:
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

voicul

#1182
50.000 de euro pentru 10.000 de km. Acu masina are 30.000 de km. O da pe gratis?

Oricum genial calculu matematic a lui Becali!



voicul

Logan la 15.000 de euro cu motor SH (si caroserie de 3 - 4000 euro - deci deja probabil de 5-6) ani sau ZOE la 18000 an 2019?

Oricum, foarte tare ce face.