News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Ticketing la Metrorex

Started by Ionut, October 05, 2017, 07:51:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Cardurile mifare sunt contactless pentru ca sunt RFID. Adica radio. Tehnic, se pot folosi carduri bancare. Insa nu prea e economic (comisioane) si deschide portite pt fraude bancare. E mult mai usor de instalat un skimmer la metrou decat pe bancomat. Intr-o ora isi fac baietii norma pe o luna.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AndreiB

De acord la faza cu comisioanele. Insa, in Londra (aproape) orice transport in comun se poate plati contactless cu cardul bancar. Nu am auzit de nici o problema/frica de frauda.

Oricum in Romania nu e la fel de prevalent obiceiul. Cel mai importanta e tarifarea comuna si solutii inteligente (e.g. capping - unde nu platesti mai mult decat abonamentul pe o zi/saptamana/luna), care sa faca transportul in comun la fel de flexibil ca masina si sa incurajeze schimbul de mijloace pentru o retea mai eficienta.

frunzaverde

S-a putut plati cu card de credit contactless la Metrorex. Am platit eu, la mai multe statii, in 2017 - exista un validator special pe unul din turnichetii de acces. Au renuntat odata cu noile validatoare.

Chestia e ca sunt obligati ca intr-un viitor relativ apropiat sa accepte carduri contactless la metrou. Toate validatoarele noi au logo-ul EMV "Aici se accepta plati contactless". Singurul mod in care pot pune logoul ala pe turnicheti este printr-un contract cu EMVCo (adica asociatia formata de American Express, Mastercard si Visa) prin care accepta plati contactless cu carduri standard. Dispense se dau doar pentru perioade limitate (instalare si test de sistem).

Cat despre securitate: in UK, care are cea mai mare rata de utilizare a cardurilor contactless din Europa nu a existat in 2018 nici un raport de frauda prin sistemul contactelss cu cardul inca in posesia utilizatorului. Toate fraudele cu carduri contactless s-au facut prin metoda traditionala - hotul a furat cardul din buzunar, si apoi a platit contactless la magazin cu cardul furat in mana. Skimmingul nu este o problema reala, "in the wild", decat pentru cardurile de generatia I, care, din cate stiu, nu s-au emis niciodata in Europa. Datele transmise prin RFID pe carduri de generatie curenta sunt un simplu raspuns "one-time" la un challenge trimis de aparat. Totul e criptat, si codul respectiv e inutil - la urmatoarea cerere vine un challenge nou, care cere un raspuns complet diferit. La bancomat, hotii au acces la banda magnetica, care contine toate datele necesare unei tranzactii, si, cu putina ingeniozitate si la CVV daca pun o camera unde trebuie. https://www.independent.co.uk/money/spend-save/contactless-card-fraud-increase-money-security-bank-account-a8722361.html.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

punmeister

Treaba cu skimming-ul poate fi rezolvata usor folosind un portcard din metal, ca ala blocheaza lejer semnalul RFID.

Liviu M

#34
Si care ar ma fi sensul unui card contactless daca tot il manevrezi ca pe unul normal? Doar ca nu-l mai bagi in fanta?

LE Eu mi-am "antiskimmuit" cardul de credit cu un card RATB.  :lol: Cand le pun unul peste altul si le citesc cu tableta, vad numai cardul RATB, cel de credit nu se mai vede.

dr4qul4

Daca e asa cum spune frunzaverde (pe cipul contactless sunt stocate mai putine date decat pe banda magnetica), atunci skimmingul nu (mai) e o problema. Ramane doar cea legata de comisioane.

PS. si eu am platit contactless cu cardul la Metrou la Mihai Bravu. Dar cred ca a fost doar un test; un trial oferit de EMVCo pentru care nu s-au platit comisioane.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Liviu M

Eu am vazut la un post nemtesc cat de usor e sa ramai fara bani pe card fara contact. Comertul online sa traiasca (adica site-uri mari au acceptat plata fara verificarea codului de siguranta de pe card).  :D

Ionut

La nivel de modernizare, Şodolescu susţine că în luna septembrie va fi finalizat un proiect care presupune modernizarea a 41 de staţii cu sisteme bazate pe cartele contactless. ,,Din cele 53 de staţii, 41 sunt modernizate şi intră în funcţiune în septembrie. S-a mai întârziat puţin pentru că s-a cerut să fie fiscalizate casele de marcat. Pentru restul staţiilor căutăm finanţare", spune el.

ZF

oc7avian

Aseară am văzut 3 colegi de muncă intrând cu cardul bancar contactless prin turnicheții de la Grozăvești. Pare în teste sistemul, deoarece dădea rateuri 50% din cazuri.

Am încercat azi la Petrache Poenaru o dată, dar n-am reușit. Mă grăbeam să prind un tren, dar când mă întorc mai încerc.

RobertN

"Clienții Metrorex își vor putea plăti acum călătoriile cu orice card contactless, cu telefonul sau cu ceasul inteligent, direct la turnicheți, dar deocamdată serviciul este disponibil în nouă stații de metrou.

"Metrorex și Banca Comercială Română au implementat nouă soluție de plata cu cardul la 9 stații de metrou din Capitală, în cadrul unui program pilot. Sistemul ultra-modern, dezvoltat de BCR, este realizat la nivelul fiecărui turnichet de acces, utilizând tehnologii de integrare de ultima generație, ceea ce face că acceptarea la plata și deblocarea porților de acces de la turnicheti să fie extrem de rapidă", arată un comunicat Metrorex.

Astfel, plata cu cardul contactless este disponibilă, pentru moment, în statiile de metrou: Pipera, Aurel Vlaicu, Piața Victoriei 1 și 2, Piața Universității, Piața Unirii 1 și 2, Tineretului și Grozăvești.
Potrivit Metrorex, programul pilot se va derula pentru aproximativ 2-3 luni, urmând ca acesta să fie extins ulterior în toate stațiile de metrou."

Preluat de aici.

Mulțumesc.

Hef

Azi am platit la metrou cu Revolut. A mers rapid si usor.

Ionut

În sfârșit!




Acces rapid, sigur și simplu la metrou!

Începând de astăzi, 10.03.2020, poți face plata cu cardul bancar contactless, direct la portile de acces, în toate stațiile de metrou

Cea mai nouă soluție de plată este acum posibilă cu ajutorul unui card contactless sau dispozitiv electronic (telefon sau ceas inteligent), de tip Mastercard sau Visa.
Prețul călătoriei cu metroul rămâne neschimbat, respectiv 2,5 lei, fără vreun comision suplimentar.
Sistemul este ultra-modern, iar modul de utilizare este foarte simplu: tot ce trebuie sa faci este sa apropii cardul sau dispozitivul electronic inteligent de semnul contactless existent la nivelul porții de acces, după care vei primi mesajul de ,,Acces liber". În cazul în care dorești să achiți mai multe intrări cu același card, trebuie sa apeși, începând cu a doua tranzacție consecutivă, tasta ,,+" de pe ecranul turnichetului și apoi să apropii cardul de semnul contactless.
Noul sistem de plată dezvoltat de Metrorex în colaborare cu Banca Comercială Română poziționează Bucureștiul pe harta puținelor orașe din Europa care oferă astfel de facilități moderne la metrou.

#experienteplacutelametrou
#sistemdeplatanou
#accesrapidsiusor
#cumetroulpestetot

Metrorex

v.ghiorghica

Foarte tare!
Asteptam si la Firea-STB implementarea acestui sistem.

oc7avian

Quote from: voicul on June 04, 2020, 09:05:08 PM
Pana acum eu am 0 cumparari de cartele de la automat din 3 incercari. Pur si simplu robotul vorbeste alta limba ca mine! Dar o sa mai incerc.

Doar de la ele îmi iau abonament și e destul de rapid (4-5) atingeri de ecran. Vezi să nu fi încercat plată contactless, pentru că nu merge. Trebuie sa bagi cardul cu cip și să stai aplecat să vezi când cere pin-ul. O dată ce ecranul de jos e verde, poți scoate cardul și livrează biletul. Doar că ecranul principal nu e corelat cu cel al cititorului de card. E destul de confuz prima oară. Am râs tot timpul de poziția cititorului de carduri, pentru că pare că mă forțează să fac plecăciuni Metrorex că au adus un strop de civilizație.

sab

#44
http://www.metrorex.ro/_read664-1
Quote23.12.2020
Metrorex informeaza ca in cadrul modernizarii sistemului de taxare, vor fi introduse noile carduri contactless pentru accesul la metrou. Acest proces se desfasoara in mod etapizat in perioada imediat urmatoare.
Astfel, Metrorex va incepe distribuirea acestor carduri contactless pentru abonamentele lunare elevi/studenti in casieriile speciale din urmatoarele statii de metrou:
•   Universitate - incepand cu 24.12.2020;
•   Piata Unirii - incepand cu 28.12.2020;
•   Piata Unirii 2 - incepand cu 29.12.2020;
•   Gara de Nord 1 - incepand cu 30.12.2020.
Din luna ianuarie 2021, cardurile contactless vor putea fi procurate de elevi si studenti de la casele speciale, urmand ca pana la sfarsitul primului trimestru toate categoriile de calatori sa beneficieze de noul card prin intermediul tuturor casieriilor din reteaua de metrou.
Mentionam ca sistemul modern de acces integrat la nivelul fiecarei porti de acces permite mai multe modalitati alternative de acces, respectiv cu cartela magnetica, cu cardul bancar contactless si cu noul card contactless Metrorex.
Modul de utilizare al noului card contactless este simplu si intuitiv. Astfel, calatorii trebuie sa apropie cardul contactless de pictograma contactless existenta la nivelul portii de acces dupa care vor primi mesajul de "Acces liber".
Precizam ca eliberarea abonamentelor pentru elevi/studenti se poate face doar in baza Legii educatiei nationale 1/2011 si HG 42/2017. Abonamentul lunar pentru elevi este gratuit, iar cel pentru studenti are reducere 50%.

Din ce inteleg, elevii si studentii vor fi trecuti automat pe noul tip de card. Intrebarea este...ce vor face in statiile care au ramas cu sistemul vechi de taxare ?