Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

NordKapp

Quote from: orioane on May 08, 2015, 10:24:12 AM
Quote from: istvan78 on May 08, 2015, 10:14:24 AM
Reteaua de benzinarii MOL (si in Romania).

Si cand vii dinspre Austria?
Eu cumpăr întotdeauna de la primul spațiu de servicii de după ieșirea spre aeroport, e o benzinărie OMV.

ciprebbe

Sau mai simplu ( dinspre Austria) se ia de   aici .
E foarte bine semnalizat pe autostrada locul acesta de luat "Matrica" si nu trebuie sa le mai spui numarul masinii sau sa cunosti maghiara. Se poate plati in Euro sau forinti
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

spy_flo

Sau ultima benzinărie din Austria, la Nickelsdorf. E un Shell, poți plăti și cu cardul

yetiman

#1413
Din experienta mea, recomand sa se ia HU-vigneta de la benzinarii. Daca o iei de la chioscurile dedicate iti fac o conversie euro/forint sau leu/forint foarte nefavorabila.

Exemplu: cursul oficial de azi e aprox.  1 EUR = 303 HUF.
Daca te uiti pe site-ul virpay.hu (linkul intr-o postare anterioara) iti socotesc 1 EUR = 264 HUF
Diferenta e de 12%.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

isantem

Iar pentru Rovinieta + Benzina in Romania vamesi o sa distribuie gratuit pliante cu harti pentru gasit benzinarie in Pecica si Faget.  :lol:

laszlo.robert

#1415
Austria:in data de 21 mai incepe constructia DX :S7,legatura intre A2 si granita cu HU (Rabafuzes).
In lungime de 29 km cuprinde si un tunel de 2,6 km.constructia o sa dureze 4 ani ,data de dare in folosinta :inceput 2019.
La granita A-HU va face jonctiunea cu M 8 maghiar

tonică

ha...eu unul nici nu aveam habar de M8 si cu atat mai putin de M86 iar pe autostrada inspre Viena, ocolind Gyorul am vazut insemne care trimiteau catre aceasta autostrada. Apoi uitandu-ma pe GoogleMaps am vazut ca-s foarte inaintati cu ea...Cred ca mai degraba cu asta vor ajunge la Rabafuzes pana ce vor da drumul constructiei M8..

laszlo.robert

M 86 va avea 115 km.Din acestia 18 sunt in folosinta si 41 in constructie:8 km se deschid circulatiei in august 2015 si 33 km in iun. 2016. Este DX nu autostrada

cezar-mario2012

#1418
 ATENTIE, tinand cont ca mai ne desparte o luna pana la vacanta de vara si cum o anumita parte a cetatenilor vor calatori spre Grecia, pe drumul E 79(I-1) Sofia-Kulata, in defileul Kresna, traficul se defasoara cu greutate si restrictii, datorita alunecarilor de teren din martie. Lucrarile vor dura mai mult de o luna de acum incolo. Deasemenea traficul se va defasura ca si anul trecut prin varianta Petrich, cel mai optimist termen pentru deschiderea a A3 Struma lot 4(Sandarsky-Kulata) este sfarsit de august.   

https://youtube.com/v/30CxYZRnprU

Filmarea este preluata de pe ziarul on-line www.dnevnik.bg

rudi

Quote from: laszlo.robert on May 13, 2015, 08:03:56 AM
Austria:in data de 21 mai incepe constructia DX :S7,legatura intre A2 si granita cu HU (Rabafuzes).
In lungime de 29 km cuprinde si un tunel de 2,6 km.constructia o sa dureze 4 ani ,data de dare in folosinta :inceput 2019.
La granita A-HU va face jonctiunea cu M 8 maghiar


As I wrote also in another post (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=205.msg75938#msg75938) S7 is not really a DX. Austrian regulations do not know the notion of a "drum express", and streets named Schnellstrasse are in most cases actually motorways.
The same for S7, it will have motorway profile.

M8 at the moment exists (besides one bridge over the Danube) only on paper, and I don't think that anything will materialise in the near future....

laszlo.robert

Thank you ,Rudi! The 29,3 km long section(M8) from Kormend to the HU-A border is under design

laszlo.robert

#1421
Ungaria.In data de 28 apr. a fost desemnat cistigatorul contractului de proiectare a lotului Berettyoujfalu-granita HU-RO a autostrazii  M4.
Proiectantul are obligatia de a obtine toate autorizatiile de constructie necesare.Avizul de mediu este deja obtinut.
Purtatorul de cuvint al NIF-lui Lopert Daniel ,a precizat ca:acest lot nu are legatura cu cel de-la Szolnok,cel oprit luna trecuta din constructie,deoarece se va lega de M 3 prin intermediu lui M35 si constituie un alt culoar european fiind egibila din fonduri EU 2014-2020.
A mai declarat ca parte maghiara este presata de timp deoarece pe partea romana s-au reluat lucrarile pe autostrada A 3 Bors - Sup. de Barcau,si ca in 2016 sa inceapa constructia lotului.

yetiman

Foarte bine. Poate competitia dintre RO si HU sa grabeasca constructia la A3. (asa cum s-a intamplat si la A1 cu Mako-Nadlac si Nadlac-Arad)  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

patruroti

Am drum la Balcik in curand si vreau o parere despre starea drumului pe ruta Constanta-Balcik. Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau un link? Sunt doua variante: prin Vama Veche si Negru Voda. :(
Multumesc mult!

cezar-mario2012

#1424
Constanța-Mangalia este bun drumul,  putin gauri in apropiere de Mangalia. Folosește trecerea Vama Veche,  pe partea bulgărească Vama Veche-Kavarna drumul este reabilitat acum doi ani si este excelent, Kavarna-centura Balchik drumul este bun, putin pe alocuri denivelat. In Balchik nu știu cum este acum,  când am fost pe acea varianta era prost (acum șase ani). Am mai fost in Balchik și anul acesta, dar am venit dinspre Albena si tot pe acolo m-am întors.  Pe acea zonă drumul era bun. Nepotul meu a filmat drumul,  dar nu l-a descărcat,  poate reușesc eu sa-l iau și sa-l postez.
ATENȚIE: poliția sta cu radarul pe centurile Shabla, Kavarna si Balchik,  limita este de 50km/h la intersecția cu alte drumuri.