Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

 Pe II-81 încă se lucrează, ca noutate s-a lansat studiul de fezabilitate pentru un tunele prin pasul Petrohan.

Problema sitului arheologic a fost tranșată și urmează de a fi implementată. Casa romană va fi mutată cu totul pe un nou amplasament, iar restul sitului ce nu afectează autostrada va fi pus în evidenta prin amenajarea sa și punerea în circuitul turistic.

marinul

S-a deschis un punct de trecere a frontierei, în Bihor, pentru camioanele ce duc pietriş pentru autostrada din Ungaria (FOTO)



De marţi dimineaţă s-a deschis un nou punct de trecere a frontierei spre şi dinspre Ungaria, G20, între localităţile Santăul Mare şi Nagykereki. Punctul de frontieră este rezervat transportului de materiale de construcţii, în speţă transportului de pietriş din România pentru construcţia autostrăzii M35 din Ungaria, care va ajunge până la graniţă.


"Începând de azi, 06.11.2018, ora 08:30, în conformitate cu art. 9 alin.4 din OUG 105/2001 privind frontiera de stat a României, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cu art.12, alin.1 din Convenţia dintre România şi Ungaria, privind controlul traficului de frontieră rutier şi feroviar, s-a deschis, pe raza judeţului Bihor, punctul temporar de trecere a frontierei de la semnul de frontieră G20, între localităţile Santăul Mare (România) şi Nagykereki (Ungaria), în scopul efectuării unor transporturi de materiale de construcţii", a transmis, printr-un comunicat, comisarul-şef Laura Bondar, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea.

Programul de funcţionare al punctului temporar de trecere a frontierei este de luni până sâmbătă, între orele 08.30 (ora României) şi 19.30 (ora României). Personalul care efectuează controlul trecerii frontierei este asigurat din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Borş.
"Conducerea Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea a întreprins toate măsurile necesare pentru ca traficul peste frontieră, în acest interval orar, să se desfăşoare în condiţii optime", se mai precizează în comunicat.
Este de aşteptat ca deschiderea noii frontiere să ducă la scurtarea timpilor de aşteptare pentru ceilalţi şoferi de TIR care trec prin punctele bihorene de frontieră, în special prin Borş.
Potrivit Digi 24 Oradea, în localitățile româneşti de lângă granița cu Ungaria există peste 20 de balastiere. Doar de la o singură balastieră pleacă zilnic spre Ungaria între 80 și 100 de camioane încărcate cu pietriș.

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/s-a-deschis-un-punct-de-trecere-a-frontierei-pentru-camioanele-ce-duc-pietris-pentru-autostrada-din-ungaria-145141.html

ovicor

^ La granita ajunge M4, nu M35 .

whitedove

Pun si eu aici asta desi un putin offtopic, dar ar avea legatura cu A3.
Sa nu te umpli de nervi si sa ii dai de pereti pe incompetentii de la noi????>:( >:( >:( >:( >:(

https://www.facebook.com/AutostraziRomania/videos/469080580281721/

deci noi vindem materie prima la altii sa isi faca autostrazi si noi ne boicotam singuri!!!  >:( >:( >:(

voicul

Poti sa fi suparat pe ai nostrii, dar ce rost are? Doar iti faci tie rau, ca ei ... nu prea se misca.

Poti sa fi multumit ca H ne baga autostrada sub nas (si cu M4).
Puteau sa mai faca pe la M3 spre Ucraina, dar au ales sa vina in RO.
Sau sa mareasca M0/sa il termine care nu prea mai face fata:



Au un plan si spre SM (M43 parca se numeste), dar daca o faceau ajuta prea putin RO.

Atila60

Mateszalka _Csengerujfalu M49 (Ro-Satu Mare) cum am citit au tote aprobarile pe 25 de km,de anul viitor.

voicul

Sa inteleg ca vor chiar sa ii si dea drumul?
(una e sa ai aprobari si alta e sa treci efectiv la munca).

Fac un nou punct vamal sau tot prin Petea se va face trecerea?

pasadia

@ voicul: sper ca nu compari M0 cu M43 sau cu M49. Atat ca cost, cat si ca durata de executie sunt convins ca diferenta e imensa. Probabil un kilometru de M0 costa cat vreo 10-15 km de M43 si se executa intr-o perioada de 2-3 ori mai mare. Cat priveste M49, am un comentariu mai larg de facut, dar cred ca altul e topicul potrivit.

Morosanu

Si ia uitati-va cum se construieste un nod in ideea ca o alta autostrada se va intepa acolo in viitor. Nu ca la noi ca trebuie sa demoleze tot sau lucrari peste lucrari imbarligate de nu stii pe unde sa intri si de unde sa iesi.

https://www.google.com/maps/place/Vaja,+4562+Ungheria/@47.9683993,22.207274,1156m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x473887cdba6884d5:0x918077ca3d9e4c1d!8m2!3d48.0001294!4d22.1639152
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

#3099
Quote from: voicul on November 08, 2018, 07:08:44 PM
Sau sa mareasca M0/sa il termine care nu prea mai face fata:

Din pacate cam asa arata traficul pe M0 acum si tot cam la fel va arata si in urmatoarele luni. Motivul e simplu, il spun mai jos, dar un pic de istorie:
- au construit M0 la profil 2+2 (2 benzi pe sens, fara banda de urgenta, cu parapet median). Asta a fost acum f multi ani
- prin 2014 daca tin bine minte, au mai facut un drum paralel, identic ca latime. Astfel, fiecare sens de mers are 3 benzi plus banda de urgenta (un sens e pe drumul nou construit, celalalt sens foloseste intreaga latime a vechiului M0)
- asfaltul de la vechiul M0 trebuie inlocuit complet, si pentru asta sapa inclusiv un pic in fundatie. Ca sa faca lucrarile astea de reabilitare, au mutat temporar traficul pe partea construita in 2014, si acum se circula ca drum 2+2. De asta apar blocaje la orele de varf in acest moment.

De aproape 5 ani trec lunar pe acolo, asa ca am vazut cam toate stadiile in care poate arata centura aia.

edit: inca o chestie: traficul pe M0 creste de la an la an, si se vede clar ca cele 3 benzi pe sens sunt necesare pe sectiunea aceasta. Totusi, can se va inchide inelul complet (lipseste partea de nord-vest), traficul pe bucata existenta se va imbunatati, pentru ca momentan tot traficul dinspre nordul Romaniei si Ucraina (M3) va putea fi rerutat pe noua varianta in drumul lor majoritar spre Austria/Slovenia (M1-M7).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Morosanu

Partea de nord-vest  a M0 cand se prevede sa se faca? Am inteles ca trebuie sa faca si ceva tunel(e) pe partea aia.
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Am citit despre asta, iar daca memoria imi aminteste bine, prin 2020 ar trebui sa inceapa lucrarile. Vor fi si 2 tunele de aprox. 2 km fiecare, deci mai repede de 3-4 ani nu cred ca va fi gata.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

laszlo.robert

Citeva completări.M0 partea NW(lipsă).este împărțită in 2 sectoare :prima intre DN 10 și DN11.In lungime de 8 km va avea un tunel de 2 km urmat de viaduct de 600 m și un alt tunel de 3 km și alte viaducte minore.Dispune de AC,AM,se fac ultimele exproprieri.In Dec.se vrea lansarea licitație pentru construcții.La mijlocul anului viitor se preconizează începerea lucrărilor.
Celălalt sector  pină la M1acum este sub licitație SF -ul.
Acest sector va avea 2 sau 3 loturi.Si aici vor fi 4-5 tuneluri de 500m-1,5 km

bogdymol

^^ Fiecare bucatica noua din M0 va ajuta indeosebi traficul local sa se miste mai usor pe langa Budapesta, dar pentru traficul de tranzit doar inchiderea inelului mai poate schimba ceva in mod semnificativ.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

Am plecat de la linkul GM al lui Morosanu...
Bai frate, a hackuit cineva harta Unariei?!?!...
Mestecănești, intre Mateszalka si Tiszvasvari?!?!...  :o

Cool !...  8)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)