Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

user201

Quote from: lautaxi on March 25, 2013, 09:10:06 PM
Autostrada Trakia de la vest la est ( Sofia-Burgas) cand e gata ?
Da Sofia- Varna ?

Trakia știu că trebuie să fie complet gata în August, dar vor să devanseze termenul și aici pentru 1 Iunie 2013.

Legat de Sofia-Varna, în afară de 9 km între actualul capăt al autostrăzii și centura de N. a Sofiei și ceva pe lângă Shumen, restul e prevăzut a se executa în exercițiul bugetar 2014-2020, având termen de finalizare 2017.

lautaxi

#301
Se pare ca anul asta si Romanii din Bucuresti si Bulgarii din Sofia merg la mare pe autostrada.................( sa nu imi zice-ti ca ai nostrii merg de anu trecut)

neaguionutu

Bulgaria are in contructie urmatoarele portiuni de autostrada :

A1 Trakia  lot 4   Yambol-Karnobat -  49,8 km cu finalizare iunie 2013   
A2 Hemus  : Yana - Centura Sofia  - 8,46 km  cu finalizare iunie 2013
                    Shumen - Panayot Volovo - 7,80 km cu finalizare iunie 2013
A3 Struma : lot 1 Dolna Dikanya–Dupnitsa - 16,78 km cu finalizare august 2013
                    lot 2 Dupnitsa–Blagoevgrad - 37,00 km  au semnat inceperea lucrarilor pe lotul 2 la 27 februarie 2013 cu finalizare decembrie 2014
                    lot 4 is Sandanski–Kulata   - 15,00 km  au semnat inceperea lucrarilor pe lotul 4 la 5 aprilie 2013 cu finalizare martie 2014
A4 Maritsa : lot 1 Cirpan - Dimitrovgrad - 31,40 km au semnat inceperea lucrarilor pe lotul 1 la 2 august 2011 cu finalizare noiembrie 2013
                    lot 2 Dimitrovgrad - Harmanli - 34,61 km au semnat inceperea lucrarilor pe lotul 2 la 21 iunie 2011 cu finalizare august 2013
                    Kapitan Andreevo - punct trecere granita cu Turcia - 3,40 km au semnat inceperea lucrarilor la 4 nioembrie 2011 cu finalizare august 2013
                 

penad2007

#303
Si noi ce avem cu finalizare in termen 2013 si 2014?

cricric

Loturile de pe Nadlac-Sibiu si ce a mai ramas pe A3 la intrare in Bucuresti

lautaxi

#305
Quote from: neaguionutu on March 26, 2013, 08:33:30 PM
Bulgaria are in contructie urmatoarele portiuni de autostrada :             
Bai fratilor pai muncesc  bulgarii cu ruptul , noi muncim  acum la 150 km de autostrada aprox si ei la fel dar ei au 9 mil de locuitori si probabil pib-ul la jumatate fata de noi.Nu stiu de ce dar cred ca  o sa il regrete ei pe Boiko Borisov ca noi pe ...

MRS

Quote from: lautaxi on March 27, 2013, 09:26:43 AM
Quote from: neaguionutu on March 26, 2013, 08:33:30 PM
Bulgaria are in contructie urmatoarele portiuni de autostrada :             
Bai fratilor pai muncesc  bulgarii cu ruptul , noi muncim  acum la 150 km de autostrada aprox si ei la fel dar ei au 9 mil de locuitori si probabil pib-ul la jumatate fata de noi.Nu stiu de ce dar cred ca  o sa il regrete ei pe Boiko Borisov ca noi pe ...

PIB-ul Bulgariei, de trei ori si jumatate mai mic decat cel al Romaniei
Sursa


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

cezar-mario2012

#307
Da dar fura mai putin si sunt mai seriosi. Da, dar nu este relevant PIB-ul, acolo in articol nu este pe persoana, ci pe intreg Romania are 21mil.locutori si Bulgaria 7.5mil. de locuitori. Deci PIB-ul pe cap de locuitor este cam la fel. Dar km de  autostradă in Bulgaria este cuprins intre 2-4.5mil E/km. Si mai are un avantaj, nu s-a imprumutat la FMI si UE 20 de miliarde.

user201

Legat tot de bulgari și infrastructura lor, noi poze de pe lotul 1 Struma, ce ar trebui deschis la 1 Iunie 2013 aici.
Ei par a fi optimiști că acea secțiune de autostradă într-adevăr se va deschide atunci.

lautaxi

Daca tot vb de ei cati km de autosdrada au in total ( noi parca avem 550)?

Ionut

Nu stiu cati au ei, dar noi avem asa:

In exploatare (km reali, nu km de numerotare) la 21.12.2012:
A1: Bucuresti-Pitesti 109,66 km (include Pitesti bypass)
A1: Sibiu bypass 17,56 km
A1: Simeria-Deva 14,80 km
A1: Lugoj-Timisoara lot 1 (Izvin-Giarmata, Timisoara bypass) 9,50 km
A1: Timisoara-Arad 44,50 km (include Arad bypass)
A2: Bucuresti-Cernavoda 150,40 km
A2: Cernavoda-Constanta (A4) 52,60 km
A3: Bucuresti-Ploiesti 56,29 km (sectiunea de 6 km intre CB si zona Pipera/Tunari va fi gata in octombrie 2012)
A3: Campia Turzii-Gilau (Cluj vest) 52,00 km
A4: Constanta bypass, sectiunea Ovidiu-Agigea 20,20 km (Agigea-Poarta 9 Port Constanta, 2 km, nu este terminata)
---------------------------------------------------------------------
TOTAL KM REALI IN EXPLOATARE: 527,51 km
---------------------------------------------------------------------

user201

#311
Conform Wikipedia, unde se pare că sunt destul de actualizați din acest punct de vedere, au 562 km finalizați și încă 199.1 în construcție cu termene de predare în 2013 și 2014. Cred că ne-au cam depășit și la număr de km, fără a mai vorbi de suprafața țării, care e mai mică decât România.

Oricum nu are rost să ne lamentăm, ci să ne concentrăm pe ceea ce se va face și la noi. Sincer nu am oferit informațiile despre autostrăzile din Bulgaria pentru o comparație și nici nu vreau să fac asta, ci doar ca informații pentru cei ce merg la mare în Bulgaria sau la mare ori la lucru în Grecia.

lautaxi


user201

Noi poze cu lotul Hemus de la intrarea în Sofia( autostrada Sofia-Varna) puteți găsi pe SCC aici, aici, aici și aici . Lotul face legătura între locul unde se termină Hemus acum și centura de Nord a Sofiei.

mitsu

Astia sunt "neseriosi", chiar vor s-o termine la termen!

mersi de info, user201!