Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

slartibartfast

Am petrecut și eu weekendul în aceeași zonă. La dus, după ce am văzut suferința de pe A2, pe la Drajna m-am hotărât să o iau spre Călărași. Acolo am așteptat mai mult de 30 de minute la bac (nu am avut loc în primul), plus încă vreo 15 minute la trecerea frontierei la Silistra. Dar, după cum spui că s-a întâmplat la plata prin SMS a podului de la Cernavodă și la vama Negru Vodă, cred că am ales totuși bine. La întoarcere am venit pe ruta Gheneral Toșevo-Negru Vodă-Medgidia-A2 și s-a trecut ușor și prin vama Negru Vodă (nici 2 minute n-am așteptat), și am plătit podul Cernavodă prin SMS fără probleme. Am avut însă câteva ambuteiaje pe A2 unde, totuși, s-a circulat parcă mai civilizat decât în anii trecuți, în ciuda aglomerației (nerespectările distanței de siguranță au fost mai rare, numărul de mașini care circulau pe banda de urgență mai redus, deși nu zero).

rocklee


cezar-mario2012

#2132
 Filmul l-am pus eu pe pagina anterioara, mai sunt si poze, dar și alte informații.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=91.msg120795#msg120795

  Situația actuală pe Centura Sofiei:



- zona galben/gri în constructie;
- zona alb/gri autostradă în proiectare;
- gri autostrăzi;
- verde închis calitate proastă;
- roz în proiectare pentru modernizare și lățire;
- verde  zone modernizate sau noi construite.
Notă: tot ce este îngroșat sunt la nivel de 3X2 sau peste, până la 3X+2X2.

Harta preluată de pe SSC Bulgaria.

cezar-mario2012

Devierea Pisanets de pe drumul I-2/E70 Ruse - Razgrad filmată  de Rusalii 18 - 20 iunie 2016:

https://youtube.com/v/IrtQkjSpx8k

luc

Din Calafat spre Sofia ce drum recomandati? Varianta prin munti sau prin Vratsa. Multumesc

dcr965

^^ Chestie de gust :)

Eu prefer prin munti dar din vad pe harta se pare ca s-a mai stricat putin drumul, este destul de mult rosu.

liviu

Quote from: luc on June 25, 2016, 06:57:47 AM
Din Calafat spre Sofia ce drum recomandati? Varianta prin munti sau prin Vratsa. Multumesc
În funcție de destinație, de timp:
-dacă alegi prin munți, pentru peisaj recomand din Mezdra pe defileul Iscar.

stefanudrea

#2137
Sarbii estimeaza ca in mai 2017 vor lega continuu Nis de Macedonia. Deci practic coridorul se inchide si A6 devine utila doar noua romanilor. Oricum, am vazut niste lucrari fantastice si vor avea un tunel de 1.8 km cu autostrada. Deci ei pot. Noi...

Dobar dan, mozda ti ovo pomogne...



In primul film se pleaca de la Nis pana la Nei Phori, iar in al doilea de la Beograd si se ajunge la Stavros, dar se prezinta o interesanta scurtatura a drumului spre Thassos pe care il voi face curand.


dcr965

Interesante filmuletele, in special prin prisma informatiilor aduse in ceea ce priveste cazarea pe traseele respective.

Eu personal as alege scurtatura respectiva numai pentru peisajele din jurul lacului Dojran impreuna cu o eventuala cazare intermediara in zona, pentru deplasari rapide prefer autostrada in MK si E75 la GR.

liviu

#2139
Mișto reclama. Are aprecieri în Românica. Astfel proinfrastructura vecinilor rezolvă problemele moldo-valahe. Acum o luna era postată o filmare de pe A Belgrad-Niș, care constata traficul slab. Incertitudinile unora le pot anula cu postări anterioare și cifre recente pe care youtube sau răspândacii nu le oferă.

stefanudrea

Doar atat putem trage concluzii dupa ce vedem ce fac sarbii?

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk


alecu26

cu legaturile la autostrada, deja oricum vestul tarii, chiar daca pe un drum usor mai lung, poate merge via Nadlac-Szeghed in Thassos si mai ales in Corfu.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

rocklee

centura sofiei  ??? ???

o filmare de acum cateva minute  :)




stefanudrea

Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine cineva de ce nu se muta traficul greu de turcia si bulgaria de pe dn6 pe Serbia?

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk


clau

Pentru ca Serbia nu e in UE...