News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

#930
Noi imagini de pe lotul 4 Struma, de lângă granița cu Grecia se găsesc pe SCC-ul bulgăresc aici , aici
, aici , aici și aici .
După părerea mea mai sunt câteva luni bune de lucru până e gata acest lot.

Știu că Grecia nu este vecină cu noi, dar cum lotul 3 Struma are o continuare firească prin Grecia, adaug aici o filmare datată 29.06.2014  de pe A25 Grecia, în preajma localității Serres:

http://www.youtube.com/v/3B2-Y-VqDIo

davyl

^^^ user201 iti multumesc si personal si in numele colegilor forumisti pentru minunatul update facut mai sus. Avem o imagine mai clara, mai ales cei care vor sa mearga in Grecia in vara asta si aleg varianta prin Kulata...

Drumuri bune,

davyl

pasadia

Quote from: Tavi on June 27, 2014, 10:38:44 PM
Stie cineva daca se poate circula pe Gurkovo - Veliko Tarnovo? La ducere m-au deviat prin Shipka...altfel ..

Bun, sa inteleg ca varianta prin Shipka nu e de dorit? Ma uitam comparativ la diverse variante (Giurgiu - Thassos) incercand sa inteleg care e mai buna:

Prin Gurkovo - Veliko Tarnovo, DN55 bulgar, inchisa, ar fi fost 535 km in 9 ore si 6 minute.

Prin Shipka, DN5 bulgar, ar fi fost 550 km in 9 ore si 31 de minute.

Deci diferente foarte mari intre cele 2 nu exista nici ca timp si nici ca distanta.

O alta varianta propusa de Google maps ar fi pe ruta Ruse - Shumen - Targoviste - Yablov. 601 km in 9 ore si 40 de minute, deci cam acelasi lucru.

Bine, mai exista si varianta cea mai lunga, cea care ocoleste si Veliko Tarnoko dar si Makaza, adica asta , insa dureaza 10 ore si 50 de minute pe 688 de km.

Ce varianta ati recomanda voi?

hentz

Quote from: pasadia on July 01, 2014, 11:51:51 AM

Bine, mai exista si varianta cea mai lunga, cea care ocoleste si Veliko Tarnoko dar si Makaza, adica asta , insa dureaza 10 ore si 50 de minute pe 688 de km.

Ce varianta ati recomanda voi?

Am fost pe drumul asta
Ruse -Razgrad proaspat renovat cu multe portiuni de 2+1
Razgrad -Targovishte  acceptabil
Targovishte-Yambol ok dar camioane multe
Yambol-Knyazhevo bun dar tot aglomerat de camioane mai ales acum cand este inchis Republica
Knyazhevo-intersectia  cu 55  nu recomand  nici macar nu am fost pe acolo,se poate merge pe 76+55
in Svilengrad pe varianta, nu prin centru ,se trece rapid
In Grecia este un drum express cu multe intersectii denivelate,limitari destule la 70-80 pe care insa nu le respecta nimeni se merge in general peste 100
De la Feres este autostrada

Tavi

#934
@pasadia: nu este mare diferenta ca si distanta intre 5 si 55. Preferam insa sa urc prin Na Republica pana la 400 m decat Shipka pina la 1200!! Si sa evit astfel 15 km de serpentine cu o singura banda in care poti eventual sa beneficiezi doar de clementa camionagiilor care la un moment dat trag pe dreapta in vreun loc stramt ca sa deflueze zecile de masini din coada.

In rest recomand Shipka pentru turism dar nu pentru tranzit. Zona este frumoasa.

davyl

Am citit pe forumul bulgaresc international (SSC) ca au deschis centura ocolitoare a orasului Vratsa ieri... Deci un plus de viteza pentru cei care tranziteaza Bulgaria de la Vidin spre Sofia.

Drumuri bune!

davyl

serban vlad

M-am intors ieri din grecia pe ruta Hanioti Salonic Sofia Bucuresti 800 km aprox 10 ore cu opriri dese (3 masini cu 4 copiii). Grecii lucrau la A25, cat despre bulgari ce sa spun, fratii nostrii mai rarut cu munca. Sa speram ca ternina pana in vara viitoare cele 2 loturi din Struma. Care impreuna cu A25 ar imbunatatii mult ruta spre Salonic. Pe centura sofia la ducere am mers pe varianta sud FFF aglomerata la intoarcere pe nord lejera dar proasta.

radutm

Se lucreaza din plin si pe ruta spre Grecia prin Serbia, mai exact intre Leskovac - Vranje - granita cu Macedonia. Unele segmente noi au fost date deja in folosinta, pe altele traficul este deviat si mult ingreunat. Vestea buna este ca sarbii au atacat si zona cea mai dificila ce traverseaza muntii.

In Grecia se lucreaza din plin si pe sectorul lipsa din autostrada A1 (cea mai importanta, ce leaga Salonicul de Atena), intre Platamonas si Makrichori. Lucrarile de arta acolo sunt spectaculoase.

Tot in Grecia, in nord, se lucreaza si la autostrada A27, pe ruta care ii avantajeaza pe cei care merg catre coasta de vest. Lucrarile sunt destul de avansate pe multe portiuni, vizibile de pe drumul national.
cont inchis

CinX

Apropo de Serbia, am venit dinspre Macedonia acuma o luna jumate, si ma asteptam sa fie obositor pana la Leskovac. Dar imediat dupa granita e autostrada pt niste km, apoi mai sunt vreo 2 loturi deschise. Erau si devieri, dupa cum zice si Radu. Pt poze, puteti sa aruncati un ochi aici


ciprebbe

Imagini din zona santierului M4 (Ungaria) zona viitorului pod de peste Tisza

http://tudositok.hu/10740/video/M4_autopalya_epul

Este in lucru o portiune de 29 de km(Törökszentmiklós-Abony) cu termen de finalizare in 2016.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AFC

Zilele trecute am facut un drum pana la Novo Mesto, in Slovenia, distanta parcursa ( din Bucuresti) fiind de 1080 km. Am ales ruta B- Pitesti-Craiova-Calafat-Vidin-Kula-Zajecar(SRB)-Belgrad-Zagreb-Novo Mesto.
In anii trecuti, spre Slovenia, foloseam ruta prin DTS - Pozarevac - Belgrad. Ruta pe care am folosit-o de aceasta data este mult mai rapida, daca anul trecut am facut pana la Zagreb aproximativ vreo 12 ore, acum am ajuns la Novo Mesto in 11 ore in conditiile in care nu am exagerat deloc cu viteza, pe autostrada am mers cu cruise control setat la 145 km/h. Diferenta o face parcurgerea rutei intre Calafat si autostrada Nis -Belgrad care se efectueaza mult mai lesne decat ruta DTS- Pozarevac.
Recomand aceasta ruta celor care vor sa se deplaseze spre Croatia, Slovenia, Italia.
Atentionari : In Serbia, pe DN 5 intre Zajecar si autostrada de Belgrad sunt multe restrictii de viteza si radarele ( laser) la datorie. In Croatia, la taxarea de pe autostrada, operatorii " uita " sa dea chitanta ( s-a intamplat si la dus si la intors dar am cerut-o expres) si vorbim de aproximativ  17 euro pentru o parcurgere.
Sa aveti drumuri bune si vacante frumoase! :)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

MRS

Duminica se lucra si la continuarea M43 catre Nadlac



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Schumy

Quote from: user201 on June 28, 2014, 08:25:08 AM
Conform SCC-ului bulgăresc (și unei traduceri aproximative :lol: ) au avut probleme mari cu drumul pe lângă localitatea Kilifarevo şi reparațiile se pare că vor dura cel puțin 15 zile.  Imagini şi ceva mai multe detalii poți vedea aici:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1400970&page=31

Pentru cei interesati si care nu vor sa treaca prin pasul Shipka s-a redeschis Republika acum cateva zile.

Tavi

^ Buna info! Multam! Ai idee Schumi daca in Kilifarevo (unde a fost prapadul) se circula normal sau cu limitari de viteza?

bmwdriver69

Se pare ca M43 va fi gata numai undeva la mijlocul lui 2015:

- Hungary:
M43: Mako – Nagylak 12 23.1km (October 2012 to 30th September 2014 --> Mid 2015) – project – map (source)
de aici: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=115860907&postcount=313
Video si Poze Autostrazi Romania categorizate pe tronsoane: filmariautostrazi