News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Schumy

Quote from: hentz on June 13, 2014, 01:35:56 PM
@Schumy
Acum mi-am amintit,exista un han la intrare in Calugareni
LE. www.hanulcalugarenilor.ro

Mersi, dar nu stiu daca ai vazut cat costa o noapte de cazare. Pe mine ma intereseaza ceva cat mai aproape de granita si la un pret si conditii decente. Nici micul dejun nu e necesar fiindca vreau sa plec cum se lumineaza. Numai sa imi gasesc dimineata masina in parcare cum am lasat-o. Pana la urma daca nu gasesc ceva ok suficient de aproape e ok chiar si in sudul Bucurestiului.

Stiti de unde se cumpara vinieta dupa ce se intra in Bulgaria pe la Makaza? O sa stau mai mult de o saptamana.

dr4qul4

si nu poti sa-ti iei vigneta anticipat odata cu cea pe care o iei la dus? la noi te intreaba din ce data sa fie valabila, ma gandesc ca si la bulgari e la fel.

in ceea ce priveste cazarea, nu se merita sa vi foarte aproape de bucuresti. preturile sunt ceva mai mari aici, iar unde e ieftin nu prea e de dormit.

cel mai bine verifici pe booking sau pe infoturism. cauta mai multe pensiuni/hoteluri si pastreaza si o rezerva. in poze toate arata mai bine ca in realitate. Sa nu care cumva sa te trezesti intr-o pensiune care inchiriaza " cu ora"

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Schumy

#917
^

Daca se poate lua anticipat ar fi foarte bine. Doar sa ma pot intelege cu cel ce o vinde.

Am stat aseara si am cautat o gramada. Giurgiu sta prost la capitolul cazare, iar ce exista e putin cam scump, mai ales pentru tranzit. Am gasit pe facebook si ulterior si site-ul propriu pensiunea Lokanta. E la intrare in Daia dinspre Bucuresti pe partea stanga. Din poze pare in regula, o sa vad cum bat cu realitatea la fata locului. Sper sa nu fie genu de "stabiliment cu ora"...

Dan74

#918
Vin si eu cu o propunere, hotel Cosmo, se pare ca e ok pentru  tranzit si preturi rezonabile iar locatia este foarte buna.
http://www.cosmohotel.ro/categorie/preturi/
http://amfostacolo.ro/poze-fotoimpresii.php?hotel=cosmo-motel-giurgiu&id=8071

AndrewD

Cu vigneta la bulgari e cam asa...la punctele de trecere a frontierei mai tranzitate si in jurul lor inclusiv pe la benzinarii sunt speculanti si nesimtiti. Nu accepta plata cu cardul si oricum n-o sa vezi sa vanda vigneta la pretul oficial. Poti chiar sa ai surpriza sa nu-ti dea chitanta sau sa-ti dea doar chitanta. In caz de control trebuie vigneta lipita-n geam si chitanta.

Mie mi s-a intamplat sa-mi ceara una la o benzinarie in granita cu Grecia  (Kulata) si de 3 ori pretul oficial. Noroc ca acolo era punct de vanzare la graniceri, chiar la bariere, semnalizat doar de un cersetor care spera sa ma ajute ca sa primeasca si el ceva... unde am cumparat-o cash (nu se putea cu cardul) dar macar am primit vigneta si chitanta chiar daca granicerul a facut o fata acra de parca imi dadea din buzunarul lui.

Cand am trecut granita pe bac, pe la Zimnicea, m-am dus intr-o benzinarie din localitatea de granita unde am dat pentru prima oara in viata mea (In Bulgaria adica) de persoane normale care mi-au vandut vigneta la pretul oficial si au mai acceptat si plata cu cardul. Faptul ca s-au descurcat greu cu plata prin card ma face sa cred ca nu prea mai vandusera vignete asa sau am nimerit eu o angajata noua. Oricum mi-au zambit si au avut comportament normal, ceea ce nu am intalnit niciodata in frontierele de la Ruse, Kulata, Vama Veche.

De aici am tras concluzia ca gainarii sunt atrasi si concentrati in jurul punctelor de trecere a frontierei unde au destui musterii pentru castiguri din specula.

Banuiesc ca pe restul teritoriului tarii, la dus, pot fi gasite multe alte bezinarii cu angajati normali la cap de unde se poate cumpara civilizat vigneta pentru intoarcere specificandu-se data de inceput a valabilitatii ei...doar sa te intelegi cu ei prin semne sau cumva ca sa priceapa ca nu vrei sa fie valabila din ziua cumpararii ci din alta zi. Se perforeaza data de inceput pe vigneta asa cum era si la noi inainte de versiunea electronica.

E bine de stiut ca la ei gesturile din cap reprezentand: da sau nu, sunt invers decat in restul lumii. Adica daca dai din cap a da...la ei inseamna nu...si invers.
Unii dintre bulgari stiu si ei ca sunt pe invers fata de restul lumii asa ca utilizarea gesturilor din cap sunt mari generatoare de confuzii mai ales cand au in fata straini, deoarece nu-si dau seama daca strainul face gesturile in stil bulgaresc sau nu. Eu ma descurc cel mai bine folosind cuvintele yes si no, evitand orice gest din cap ca sa evit nelamuririle.

Confirm ca Veliko Tarnovo merita vizitat...chiar si un weekend intreg, e dragut. Cetatea (ruina mai degraba) e luminata noaptea si e frumoasa.

FRS

In Ruse, putin mai aproape de oras este un Shell care accepta plata cu cardul. Nu va asteptati sa vb cineva engleza, sau sa fie draguti, dar macar poti plati electronic.

AFC

Aviz amatorilor. Punctul vamal de trecerea frontierei Bulgaria/Grecia de la Makaza blocat de numarul mare de masini.
http://www.evz.ro/noul-punct-de-trecere-spre-grecia-blocat-cu-romani.html
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

davyl

Multumim pentru stire! Nu ma mira nimic... la cata reclama s-a facut in presa romaneasca acestui traseu. Insa cred ca disfunctionalitatile au venit si din cauza lentorii vamesilor bulgari si greci (ar trebui sa fie echipa comuna, nu?), nu numai a numarului mare de masini...

user201

Din ce citesc pe aici, cred că cel mai bun punct este Kulata-Promachonas. Anul trecut a fost chiar lejeră trecerea pe acolo.
Păcat că nu au terminat Bulgarii lotul acela 4 de lângă graniţa cu Grecia.

davyl

^^^ Ai dreptate... anul trecut pe acolo a fost OK. Pacat ca lotul 4 Sandanski-Kulata e inca in lucru si DN-ul inchis (se ocoleste prin Petrich spre Kulata)...

Schumy

Eu o sa imi incerc norocul pe la Makaza de sambata intr-o saptamana. Am de gand sa plec cat mai de dimineata din Giurgiu si sa nu pierd prea mult timp pe drum. Poate reusesc sa ratez valul ce va pleca la scurt timp dupa mine din Bucuresti sau care vrea sa treverseze Bulgaria pe timpul zilei si sa ajung inainte la punctul de trecere. Oricum, o sa va zic cum a fost.
Adevarul e ca pentru Thasos e cel mai bun punct de trecere(chiar si cu timpul pierdut in vama). Autostrada spre Sofia zicea cineva acum cateva pagini ca e in reparatii si sunt multe restrictii(in zona cu tuneluri si viaducte), cu Sofia se pierde mult timp, mai e si portiunea in lucru inainte de Kulata cu ocolul aferent si dupa inca 100 si ceva de km de drum national pana la Keramoti.

davyl

Te asteptam cu informatii de acolo dupa ce te intorci. Eu voi folosi traseul prin Kulata, dar abia dupa 10 august 2014.

Tavi

Salutare din Thassos! Stie cineva daca se poate circula pe Gurkovo - Veliko Tarnovo? La ducere m-au deviat prin Shipka...altfel .. bestial drumul prin Makaza atunci cand nu sunt blocaje (am trecut joi - nu recomand Makaza in week end, prietenii veniti dupa mine au fost plini de spume cu toata suplimentarea de personal in vama).

user201

#928
Concedii plăcute tuturor.

@Tavi
Conform SCC-ului bulgăresc (și unei traduceri aproximative :lol: ) au avut probleme mari cu drumul pe lângă localitatea Kilifarevo şi reparațiile se pare că vor dura cel puțin 15 zile.  Imagini şi ceva mai multe detalii poți vedea aici:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1400970&page=31

În altă ordine de idei ceva imagini cu reparațiile de pe A2 Hemus (Yablanitsa - Sofia), datate 22.06.2014 puteți vedea aici, aici , aici și aici .

Tavi

@user201: efharisto!  :)
Groaznic ce s-a intamplat la Kilifarevo. Groaznic si cu viaductul caruia i se vad armaturile! Nici nu mai stii pe unde sa o iei prin saracia asta de Bulgarie. :(