News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MRS

^^^
Guys, noi mergem de doua ori pe an, in ultimii 5 ani am incercat toate traseele....

Aici este programul ferry-ului la Keramoti
Nu ai cum sa ratezi, sunt 8 curse/zi in iulie.

Traseele pe care le recomand (de la noi din sat spre Thassos):
1. 550 km prin noul punct de trecere de la Makaza
2. 680 km dar mai lin, inclusiv autostrada pe Grecia, Egnatia Odos de la capat (intrare Turcia) spre Xanthi
3. Drumul vechi prin Thermes tot 550km, foarte virajat, mai nasol pentru persoanele din spate sau care au rau de masina + trece prin cea mai saraca zona a BG...
Mai uitati-va si la postarile vechi, ca am tot scris despre subiect, nu numai eu
:cheers:

PS Daca vreti Thassos cu adevarat mergeti in mai/inceput de iunie si inceput de septembrie


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

davyl

#886
Superbe si completarile voastre! Am postat cam in acelasi timp.

cezar-mario2012, ca de obicei, esti o adevarata enciclopedie. Iti multumim pentru contributia ta extraordinara!

Mrs, multumesc pentru sfaturile despre Thassos. Visez sa ajung si acolo intr-un viitor nu foarte indepartat :)

Sper sa fie suficient pentru colegii de forum care au de facut drumuri in vara asta pe acolo....

hadrian

#887
^^
Sunt mult mai mult de 8 curse pe zi.
Mai e si alta companie ANETH
http://www.anethferries.gr/index.php/en/dromologia-en

alecu26

#888
@Mrs:

Da...din Bucuresti e evident ca asta e traseul. Intrebarea se pune daca tot acest traseu se merita si din Transilvania. Poate ca da...ca si rapiditate, avand in vedere ca din zona Deva sau din zona Cluj (odata ce esti la Sebes) ai autostrada spre Sibiu si dupa aia ai autostrada spre Bucuresti.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Schumy

Multumesc de raspunsuri

Am studiat putin situatia si treaba sta cam asa:
1)Cluj - Sebes - Hateg - Caransebes - Drobeta - Calafat inseamna aproximativ 490km(autostrada:86km). Dupa ce ai coborat dupa Orastie, in cea mai mare parte drumurile nu sunt aglomerate si bune calitativ.
Dupa granita urmeaza: Calafat - Vidin - Botevgrad - A2 - Sofia - A6 - A3 -Sansanski - Petrich - Kulata - Serres - Keramoti sunt 634km si din cate imi aduc aminte majoritatea sunt buni ca asfalt. Prin Bulgaria stiu clar ca majoritatea drumului e ceva aproape express. Kilometri de autostrada nu sunt foarte multi, deci nu ajuta nu stiu cat. In Sofia pe timp de zi m-am confruntat doar cu aglomeratia de dimineata de pe centura de sud, in rest nu stiu cum e. Centura de nord e bombardata si ca sa ajungi la A6 cred ca e mai simplu sa traversezi orasul(sambata si duminica cand trec eu n-ar trebui sa fie o problema mare). In Grecia, cum se intra stiu ca e drum expres sau autostrada cativa kilometri, dupa care e un drum ce trece in cateva localitati prin Serres. Dupa Serres exista o scurtatura pe drumuri locale ca sa nu fie nevoie ocolirea prin Drama(mai ales ca ambele varianta trec prin tot atatea localitati). Link traseu: https://goo.gl/maps/4nd4R
*Daca nu ar fi ocolirea prin Petrich ar fi mai scurt traseul cu aproximativ cu 30km. Dupa ce se va termina Kulata-Sandanski va fi clar o varianta mai buna traseul prin Bulgaria pentru cei ce merg din jumatatea de vest a Romaniei in partea estica a Greciei, decat prin Serbia/Macedonia.
2)Cluj - Sebes - Sibiu - Pitesti - Bucuresti - Giurgiu sunt 530km(autostrada:205km). Aproape intreg traseul e aglomerat si include si traversarea Bucurestiului V-S.
3)Cluj - Tg. Mures - Brasov - Bucuresti - Giurgiu sunt 540km(autostrada:104km). Traseul e mai putin aglomerat decat decat cel anterior, dar include traversarea Bucurestiului N-S.
Dupa Giurgiu eu as alege varianta pe la Makaza, adica 494km. Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora l-am parcurs si cam stiu cum arata.
*Kilometri de autostrada includ A3 de la Gilau la Turda/Luna

Tragand linie, ambele variante sunt destul de apropiate ca numar de kilometri pentru mine, de acasa avand 1125(si 15h30m prin Calafat) versus 1022(si 13h18m prin Pitesti-Bucuresti-Giurgiu). Diferenta de timp vine si din faptul ca prima varianta are 210km de autostrada si a doua 275km. Oricum, timpul e relativ. Un accident, o portiune cu lucrari sau un oras aglomerat si poti pierde o gramada de timp. In functie de moment, o sa aleg una dintre variante.

FRS

Mergi pe o parte si vino pe cealalta :)
Anul viitor vei fi perfect informat

MRS

^^^
@Schumy
EXTRA:
1. re Bucuresti, conteaza ff mult ziua in care vei trece; fiind vara, traficul este oricum aproape cu 50% mai mic, chiar si in timpul saptamanii...
2. La Giurgiu uneori este super coada in vama, depinde de mai multi factori
3. Tot tronsonul Sofia-Promachonas este cunoscut pentru insiruirile de militieni cersetori care opresc DOAR numere de Romania. Pe partea cealalta nu am fost oprit niciodata. Prin natura muncii mele am peste 50,000 km in Bulgaria in ultimii ani si este un FACT ca vara se opresc pentru traditsia  masinile cu numere de Romania, ca au gresit sau nu... Sa aveti bancnote mici europene la indemana, nu scoateti toti banii de vacanta sa-i vada dau banconte mari ca nu scapati. Cele de 5 max 10 europeni sunt cele mai bune :)
4. La Promachonas uneori este foarte aglomerat in vama, ceea ce nu e cazul la Makaza, Thermes sau Ormenio

PS Eu unul prefer drumul prin Ormenio (granita comuna BG, TR, GR) cu toate ca este lung: drumul este OK pe Bulgaria si foarte Ok pe Grecia, extra, ai aproape 160km autostrada pe Egnatia Odos, A2...

Dar, cum spunea si @Alecu26, toate astea, din sat de la noi.


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

alecu26

mda...pentru mine, ca nu am mai fost pe acest traseu, cel putin prin Bulgaria-Grecia as favoriza autostrazile. Si din punct de vedere a sigurantei, dar si a orientarii....pe autostrada fiind riscul de ratacire muuult mai mic.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Hercule

@Schumy

Cel putin ca un exercitiu, ia in considerare si traseul Cluj - Resita - Smederevo (SRB) - Nis - Skopje (MK) - Salonic (GR) - Keramoti.

Pentru Thassos traseul e putin peste mina, dar pentru partea de la sud de Salonic e ideala. Ai si autostrada multa prin Serbia si scapi si de bulgari.
Deșteaptă-te române!

erw78ar

#894
Din Arad e cel mai bun trseu garantat am facut pina in Salonic ce mai putin 9ore si cel mai mult 15 ore

alecu26

asa usor merge traversarea la Sarbi?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Au fost parintii mei vara trecuta pe ruta Arad-Salonic prin Serbia si nu au avut probleme.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cezar-mario2012

Uite aici un film in care este continut si drumul prin Serbia si Macedonia. Filmul dureaza 1 h 35 min. si plezinta calatoria de la Bialystok (Polonia) pana la Ksamil (Albania), via Slovenia-Ungaria-Serbia-Macedonia-Grecia 2223 km la viteza de x16. Szeget(M5) este de la minutul 0:47:10 si in apropiere de Salonic(A1/A2) pe la 1:18:40

http://www.youtube.com/v/SIO2Bc7XSvM


florin74

Quote from: alecu26 on May 30, 2014, 10:32:14 AM
asa usor merge traversarea la Sarbi?

Te sui pe autostrada la Smederevo (Ralja), te dai jos la Kumarevo, mergi pe un drum ok pana dupa Bujanovici si dupa aceea pe autostrada pana in Grecia.

Varianta asta e OK daca iesi pe la Naidas. Daca mergi pe Portile de Fier, mai este o varianta sa mergi pe DN-uri pana la Nis. Depinde ce preferi.

Nasol e in week-enduri, mai ales august, cand vin turcii din germania spre casa si retur, sunt niste cozi la vama Serbia/ Macedonia/Grecia de paralizezi.