Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Poze de astăzi de la continuarea Lyulin, ocolitoarea de Vest a Sofiei, se găsesc aici.

Poze de pe autostrada spre Turcia (Maritza) se găsesc aici, aici și aici.

bogdymol

Cateva poze facute de mine saptamana asta la santierul autostrazii M43 din Ungaria, intre Mako si granita cu Romania:





Stilul maghiar de constructie a autostrazilor: inainte se face terasamentul si abia apoi se executa pilele si culeile pasajelor:







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol



Iesirea existenta de pe autostrada de langa Mako:



Aici se construieste un pasaj al autostrazii peste un drum local si peste o cale ferata:



Intrarea pe autostrada in directia Szeged:



Iesirea de la Mako, la intoarcerea dinspre Szeged:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

Sper sa termine la timp ca sa creasca presuinea pe autoritatile noastre! Multumim Bogdymol de poze!

alecu26

incredibil cat de suple par elementele de poduri la unguri. si nu e prima data cand remarc asta. Ai zice ca acolo dispar cu totul cu tremurele iar la noi in Nadlac e Japonia.

(asta ca sa se inteleaga si de ce in general chiar sunt preturi mari la noi la autostrada).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

radutm

Frumoase poze, multumesc Bogdan! Bravo vecinilor pentru ca sunt seriosi.
cont inchis

sebba

da, da, d-aia nici nu suntem in schengen, le e frica sa nu vina cutremurele din Vrancea peste ei :lol:
vamesii, de fapt, asta cauta, cutremure, controlul la tigari e asa, de acoperire, sa nu ne dam noi seama!  :lol: :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Va rog terminati cu discutiile stupide.

panda80

Eu am venit sambata trecuta din Germania (pe 22 martie) si se lucra extrem de sustinut la Mako. In rest cehii nu au reluat in mod serios lucrarile la D1, s-a putut merge foarte bine, a fost doar o mica zona de restrictii. Nici ungurii nu au inceput la Budapesta pe M0 sa refaca sensul vechi. Am facut 17h 30 min Dresda-Braila, m-au ajutat mult si cei 100 km de autostrada din Ro dintre Deva si Sibiu, precum si faptul ca se pare ca in sfarsit am invatat traseul prin oras prin Arad, de fiecare data ma pierdeam un pic. Maine ma reintorc in Germania.

bogdymol

Stim cu totii ca in Ungaria intretinerea autostrazilor se face ca la carte. Vreau sa va arat cum fac ei semnalizarea unor lucrari executate pe autostrada. Din pacate n-am prins in poza un panou electronic care avertiza ca peste 10 km vor fi lucrari la partea carosabila.

Primul semn: limitare la 100 km/h, ingustarea benzii din stanga + drum in lucru:



Putin mai in fata limita devine 80 km/h, iar depasirea e interzisa:



Chiar inaintea zonei cu lucrari este un panou care te avertizeaza sa ocolesti prin partea dreapta si care are si becuri de culoare galbena foarte puternice (sa le vezi de la distanta) in forma de sageata:



Baietii lucrau la inlocuirea unui parapet de protectie, cel mai probabil deteriorat in urma unui accident. A se observa imbracamintea muncitorilor care ii face foarte vizibili pe autostrada:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Sargon1806

Pe langa asta remarc si felul in care sunt intretinute utilajele. Camioanele alea sunt mai curate decat masina mea la o zi dupa ce o spal. Zici ca au gresie in toata tara, in loc de pamant...

davyl

Pe langa profesionalism, utilajele bine intretinute, nu pot sa nu remarc si echipamentul care arata foarte bine (curat si super-vizibil)!

panda80

Si mie Ungaria mi se pare ca sta la intretinerea autostrazii si semnalizare cel mai binedin Europa la est de Germania sau Austria, mult mai bine decat tari ca Slovacia sau Cehia de exemplu. Poate doar Croatia sa se poata compara cu ungurii.

user201

#853
Poze de la un viaduct în stare incipientă de pe A3 Struma din Bulgaria, ce se se termină într-un ... tunel găsiți aici și aici.

Poze ce prezintă stadiul lucrărilor pe autostrada A4 Maritsa spre Turcia, găsiți aici și aici unde sunt 2 pagini cu foarte multe poze.

bogdymol

Lucrarile avanseaza pe M43 langa Mako, in Ungaria:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele