Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

@Tavi
Este vorba de lotul Dupnitza - Blagoevgrad, practic o continuare a cea ce e gata deja din autostrada Struma.

Tavi

Cu finalizare 2015. OK pt mine ca pe la Blagoevgrad nu cred sa trec anul asta ca intentionez un Thassos si sunt tentant de Makaza..570 Km. Daca-i trec noaptea nici nu stiu cand am ajuns la plaja :)

Blagoevgrad? poate o iarna la Banko in 2015 ... vedem cum evolueaza ... ar fi la fix :)

user201

@Tavi
Și până în 2015 cred că gată și km de autostradă de lângă granița cu Grecia și ar trebui să fie gata și în partea greacă pe lângă Seres și ce mai lipsește, dacă nu o gată pe aia de anul acesta.

AndrewD

Aveti grija cu trecutul noaptea pe la bulgari. Mai ales pentru posesorii de masini germane ce par sa fie preferatele hotilor...

Eu prin octombrie am trecut pe acolo in drum spre Atena ...dimineata pe la 8-10 (nu mai stiu exact) eram undeva la vreo ora de vama din Ruse (ca sa fiu corect trecusem granita pe la Zimnicea)...pustiu pe drum... si am vazut un BMW cu numere de DJ tras pe dreapta. Initial m-am bucurat ca nu sunt singurul roman in trecere pe acolo...apoi am vazut ca masina avea lipsuri serioase: lipseau proprietarii, rotile si farurile... Evident ca exista posibilitatea ca soferul sa se fi dus pana in camp cu treaba si sa-si fi luat rotile si farurile cu el ca sa fie sigur ca nu-i fura cineva masina...dar totusi...mai sunt si alte explicatii posibile...probabil ca a plecat la drum cu doar cateva ore inaintea mea...

Pot parea doar niste povesti...pana ti se intampla. Totusi povestile pe care le stiu sunt legate de masini nemtesti inclusiv un banal VW polo disparut dintr-o parcare "pazita" din Albena, patanie a unei colege de-a sotiei.

Pentru cei care nu stiu drumul dintre Ruse si Sofia, in special primele doua ore de mers sunt intr-o zona relativ pustie populata de fetite sexy prin apropierea localitatilor, masini oprite pe marginea drumului cu suspensii bune (dupa zgaltaiala vizibila a acestora...are legatura cu fetitele) si eu personal in patru drumuri dus-intors la diferite ore n-am vazut picior de echipaj de politie. Poate doar o data intr-un satuc...

MHN

Si eu am crezut ca-s povesti pana cand o prietena a patit-o cu masina in vara 2011 langa Varna: masina furata din parcarea hotelului, supravegheata, la aproximativ 2 ore de la cazare.
Desi initial toti factorii contactati (responsabilii din hotel, paznicii parcarii si politia) au declarat ca nu prea au ce face, dupa 4-5 ore de discutii, scandal si amenintari cu presa romana, a primit un SMS in limba engleza ca masina se afla intr-o parcare situata la cativa Km.
Astfel a recuperat-o. Era doar Ford.

dr4qul4

stiu pe cineva care are un BMW530 xd din 2012. in Casco ii scrie clar:
- 10% fransiza la furt in EU cu exceptia BG
- 30% fransiza la furt in BG

Asta spune tot!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Multzam fain baietzi (si fete daca sunt :))! Intentionez sa ma opresc doar in Ruse (pt vigneta) si in Makaza pt pass control si inainte pentru "plin" :)
In rest, clasic (Byala, VelikoT, Gurkovo, Stara Zagora, Haskovo, Makaza) 380 Km x 75 Km/h v. medie ~ 5h + 1h in Ro si 1h pana la Keramoti ... ma scoteam :)

Acum, nu's ce sa zic ... eu am o Octavia 2/2006 care s-a scos din fabricatie intre timp ... dar am si 2 copii in masina (ca d-aia o luam noaptea - sa nu-i aud chiraind mai ales pe ala de 1an+ ... cum naiba sa-l tin fix in hamuri 7 ore?). Mai meditez la strategia de deplasare pana in vara :)

Alta varianta este sa merg ziua si sa-mi bag castile (metallica/through the never) in urechi 7 ore  :D

Scuze Ionut de off topic! Si sper sa nu ma trimiti pe vreun forum de mamici cu discuti asta  :lol:

panda80

Eu am trecut prin Bulgaria de aproximativ 15 ori, incluse in aceasta cifra fiind atat drumurile in tranzit (catre Turcia, Grecia sau Macedonia) cat si drumurile cu destinatie in Bulgaria, atat noaptea cat si ziua. Nu am avut nici un fel de problema, o singura data am fost oprit de politie, si asta pe buna dreptate fiindca depasisem viteza legala. In schimb un fost coleg de liceu a patit-o in timp ce venea dinspre Istanbul cu marfa cu un Mercedes Vito. Asta era prin 2010, a fost oprit de oameni inarmati fiindu-i furate atat lucrurile cat si masina. Insa legat de furtul masinii nu poti fi sigur niciunde, mie de exemplu mi s-a furat masina in Germania in Dresda, dintr-o parcare cu plata. In Dresda de exemplu se fura aproximativ 1000 masini pe an. Puncte fierbinti sunt orasele mari situate langa vecinii estici ai Germaniei, Austriei. De exemplu Berlin, Dresda, Viena. Asa ca mare atentie cu masina si in Europa Centrala si chiar de Vest. Eu de exemplu am doua sisteme de siguranta, unul pentru volan si unul ce fixeaza volanul cu pedala de frana.

AndrewD

#758
Riscuri sunt peste tot cum bine zice panda80. Totusi Bulgaria pare sa fie mai cu mot, dupa cum zice dr4qul4.

Sorei mele i-au ciordit o dacia 1310 in Bucuresti acum vreo 7 ani. Din discutiile cu politia am aflat ca peste 90% din masinile furate in Bucuresti sunt BMW-uri, din restul multe erau dacii albe 1310 si restul erau cam tot germane.

In conditiile astea, faptul ca Bg e tratata diferit in CASCO...spune cam care e si diferenta intre UE si BG din punct de vedere statistic.
Chiar si ciorditorii din Germania si Austria am o banuiala ca sunt tot de import...de pe la noi, bulgari, albanezi (astia au un fetis cu mercedesurile vechi)...poate ucrainieni...

VW polo era un sh vechi si tot l-au ciordit. Octavia e cam de inspiratie germana...

Apropo...nu e nevoie neaparat ca masina sa fie parcata...au fost cazuri de atacuri armate iar pe drumul Bucuresti-Alexandria erau doi idioti (sot si sotie) care opreau masinile punand pe drum ceva materiale antiderapante de spart cauciucuri. Mai aveau in dotare bate...

PS: cred ca aia de-au furat un Ford au crezut ca-i altceva...pana le-a zis seful ca-s prosti facuti gramada. Erau probabil incepatori...mai aveau de invatat pana sa fie transferati cu lucrul in Germania...sau avea nevoie omul de o deplasare scurta si-a luat si el ce-a apucat.

cezar-mario2012

#759
Cum pe la noi este cam liniste cateva stiri de pe la vecinii bulgari :
1. Firma Trace S.A. din Bulgaria, care a construit mai multe segmente de autostrada in principal pe A1 Trakia, a venit cu o prezentare video a oportunitatilor construirii autostrazii A5 Cerno More ( 110km, construiti 10km) intre Varna si Burgas. Filmul tine cam 15 min. dar este foarte interesant si este de apreciat interesul lor de a atrage fonduri si investiti in regiune. De retinut ca traseul autostrazii Constanta-Varna nu corespunde cu traseul nostru, ei merg pe varianta Negru Voda-Dobrich-Varna.

http://www.youtube.com/v/IyCyUYrg4KA

2. Despre A2 Hemus (Varna-Sofia) 433km, construiti 161km, in contructie 5km. Anul nou l-am petrecut in bulgaria la mare si am avut ocazia sa merg pe A2 intre Varna si Shumen, fata de vara trecuta s-a reabilitat o parte din autostrada veche si s-a dat drumul la sectiunea ce ocoleste Shumenul (sectiunea Makak-Volovo 9km) si se lucreza la cei 5km dintre Volovo si Belokopitovo. Sectiunea in constructie se afla deja in stadiu destul de avansat (terasamentul facut aproape pe toata lungimea) si se lucra la piloni nodului de descarcare ce se afla la intersectia drumurilor 2 (Ruse) si 4 (Sofia). Drumul Shumen-Ruse arata foarte bine dupa reabilitare, cu multe sectiuni de  2X1, chiar si o parcare mare la jumatatea drumului si multe locuri de oprire. Exista si zone care au fost reabilitate cu alta ocazie ce nu au intrat in reabilitarea actuala si au ranas la standardul trecut de 1x1, dar sunt putine. La ora actuala s-a gasit finantare pentru sectiunea Yablanita- Lovech (Plevna) si se lucraza la proiect . Se etimeaza ca in primavara anului viitor se va incepe lucrul, bani  sunt UE si provin din economiile acumulate la elelalte sectiuni construite Post 2007-2013.

Sectiunea noua de autostrada:

   

Drumul Shumen-Ruse reabilitat:

   

Bonus coada de la vama:


Tavi

^ Multam de info cezar-mario2012!
Am si eu doua curiozitati daca sti cumva:
1. pe unde trece A2 Hemus? mai aproape de Plevna sau de Lovech? Ca ai pus Lovech si in paranteza Plevna si am presupus ca e printre. Poate ai si o harta/schita.
2. Haskovo catre Makaza este praf pe Street View (imagini 2012). S-a modificat ceva intre timp? Nu ma refer la Podkova - Makaza ca aia stiu. Ma refer la Haskovo - Podkova.
Multumesc anticipat!

MRS

^^^
@TAVI:
re intrebarea 2:
In Mai/Iunie 2013 era PRAFFF


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

cezar-mario2012

Autostrada Hemus o sa treacă cam pe la jumătatea distanței dintre Lovech si Plevna. In momentul când aceasta secțiune va exista cel mai bun drum de legătură va vi prin Lovech. Adica Ruse-Biala-Veliko Tarnovo-Lovech, cel din urma are centura ocolitoare cu tunel pe sub orasul nou, varianta prin Plevna nu este buna. Plevna are centura doar pe varianta către Sofia si nu si spre Lovech, se intra prin Plevna si este un drum destul de alambicat.  Mai ar fi un drum mai direct prin Levski, dar este impracticabil.

Tavi

Multumesc frumos Mrs & cezar-mario2012!

cezar-mario2012

#764
Si cum pe la noi este liniste pe santierele patriei, pe la vecinii bulgari se lucreaza.
Autostrada A4 Maritsa 116km, 38km construiti, 78km in constructie. Lucrarile la aceasta autostrada trebuiau terminate in aprilie 2014, dar au fost amanate cu cel putin trei luni. Autostrada face legatura dintre A1 Trakya ( nod Orizovo) si granita cu Turcia la Kapitan Andeevo-Edirne. Sunt zone unde s-a turnat deja afalt, dar in marea majoritate este la stadiul de terasament si cea mai mare intarziere este la podul sau podurile de peste raul Maritsa.

Poze mai vechi de pe tronsonul dintre Orizovo si Dumitrovgrad, noiemdrie 2013:

   



Aici poze mai noi de pe lot 2, poze de saptamana trecuta:





La acest debleu lucraza de vreo sase luni, mai cu dinanita, mai picamere si nici acum nu au terminat:





Acestea sunt de pe centura Dumitrovgradului,  ce face parte din autostrada Maritsa, se estimeaza ca aceasta parte va fi gata intro luna:





si o poza de la capatul autostrazi de langa granita:



Poze preluate de pe SSc-ul Bulgaresc