News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Autostradă la 36 de kilometri de Oradea, peste graniţă, în Ungaria

QuoteNoua şosea care leagă pe o distanţă de 35 de kilometri oraşele Debreţin şi Berettyóújfalu face parte din autostrada M35, care, alături de autostrada M3, uneşte partea de est a ţării vecine de capitala Budapesta. Acest tronson a primit zilele trecute ultimul aviz necesar pentru proiectare, după ce timp de 8 ani lucrările au fost amânate din mai multe motive
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74


dr4qul4

Polonezii s-au tinut tare si nu au vrut sa creasca pretul deloc.
Intr-un fel le-a iesit deoarece si-au facut mare parte din drumuri insa acum nici o alta companie nu va mai lucra fara plata in avans. Probabil nu toate autostrazile sunt terminate (chiar daca se circula pe ele) si se vor degrada in timp.
si nu sunt atat de sigur ca vor rezita in fata presiunii internationale. Este posibil ca UE sa le taie fondurile. pana la Urma, Austria, Spania, Italia, Franta si alte tari au avut de suferit si nu vor sta degeaba. Iar influenta lor in UE este prea puternica. Polonezii vor scoate banii pana la urma.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alecu26

e un tampit tipul ala sef la CNADNR-ul lor care ar trebui sa aiba habar ca chiar si pe termen mediu, ca sa nu zic lung cheltuie mai mult. Cam aceasi schema o incearca si Romania cu faptul ca "executa ca la abator" firmele care deja au facut ceva tronsoane si aceia normal ca-si ajusteaza preturile in sus, si vin virgini gen Teloxim, Aldesa, Comsa, Salini care liciteaza la minim minimorum ca nu cred ca o fi dracul asa negru...si nu mai termina lucrarea.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

neaguionutu

Buna ziua !

Eu impreuna cu sotia ne-am propus sa facem anul acesta Revelionul la Salonic.
In functie de conditiile meteorologice si starea drumurilor atunci in preajma Revelionului si dupa Revelion, vrem sa incercam si noi drumul prin noua vama Makaza , sa ajungem la Komotini si pe urma pe autostrada pana la Salonic.
Nu am facut niciodata acest drum.

Pe harta Wikimapia  noul drum Balabanovo -  Podkova este marcat drum in folosinta. Aveti o imagine capturata de pe Wikimapia.


Pe hartile IGO Navteq Q2.2013 (septembrie 2013)  harta Bulgaria_83_NQ_2013.Q2_130718 are drumul care ajunge pana in vama Makaza si acolo se opreste.
Harta Greece_83_NQ_2013.Q2_130909 nu are drumul A23 intre  Makaza si Komotini.

Nu am testat inca hartile TomTom 2013.Q1 Harta Bulgaria_R3_TomTom_2013.03_130614 si Harta Greece_R3_TomTom_2013.03_130614 care sunt din iunie 2013 si atunci inca nu aparuse vama Makaza.




MRS

Daca va fi zapada, NU iti recomand drumul pe acolo. Nu se merita iarna sa te risti, poti merge pt Thessaloniki pe linistit pe Sofia/Promachonas...



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

neaguionutu

Va prezint niste filmari preluate de pe Youtube cu drumul Makaza-Komotini .

Poate unii colegi de pe forum  ati facut acest drum si vreti sa va aduceti aminte .
Altii colegi care nu l-au facut niciodata( inclusiv eu )  si vor sa il faca la vara .

Pentru toti postez aceste filmulete !

Vizionare placuta !

http://www.youtube.com/v/0ACbWdZpNy8


http://www.youtube.com/v/ox2XWXRiGoY


http://www.youtube.com/v/vzgj50HG7uY


neaguionutu

Căutand  și  jucandu-ma aseara pe OpenStreetMap și Wikimapia am descoperit ceva nou.
Autostrada A25  de la Salonic Promahonas are porțiunea de autostradă Neo Petritsi - Lefkonas.
Atasez imagini la porțiunea de autostradă Neo Petritsi - Lefkonas captuate  pe OpenStreetMap și Wikimapia.
Am cerut parerea forumistilor greci de pe  SkyscraperCity  si mi-au spus ca greciii vor deschide portiunea de autostrda Neo Petritsi - Sidirokastro abia in ianuarie 2014.






ciprebbe

Nemzeti Közlekedési Stratégia  adica Strategai naționala de transport pt Ungaria

Auto :





Feroviar





Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Ciprebbe, pana la urma ce se mai intampla cu centura orasului Szolnok?
Am inteles ca prin toamna trebuia sa se stie castigatorul (de pe forum), pe wikipedia scrie ca deja se lucreaza la ea.

ciprebbe

Si eu am auzit zvonuri cum ca s-ar fi apucat de podul de peste Tisa.
Pot sa iti spun ca nici la Abony nici la Torokszentmiklos nu se vad nici un fel de urme de lucrari deocamdata.
La fel continuarea M35 de la Debrecen inca nu da semne de activitate. Am venit intentionat pe drumuri locale de pe M35 spre Bors si toate campurile sunt pline de grau....asadar M35 nu cred c ava misca nimic nici in 2014.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Mi-a zis status ca s-ar lucra la centura Szolnok. 

Pt M35 a fost licitatie? Stiu ca inca nu s-a licitat. Daca stie cineva limba poate intra pe forum la ei, la sectiunea nationala.

ciprebbe

Nu s-a licitat inca, au primit doar unda verde pt traceu ( ceva baiuri erau cu Natura2000).
Ei incep cu trasarea in teren, studiile geo si arheologia. Deocamdata nu e nimic.
M4 va veni pe la nord de Szolnok asa ca doar daca are cineva treaba pe acolo poate afla, pe 4 (Nationalul clasic spre Budapesta) nu se vede nimic.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Ceva poze de pe SCC-ul bulgăresc de la cei 4 km din ocolitoarea de Nord a Sofiei pe care bulgarii vor să o transforme în autostradă găsiți aici, aici, aici, aici și aici. Există chiar și filmări aici.

Chiar seamănă parțial cu o autostradă suspendată, cu un giratoriu mare sub ea!

Tavi

Arata bine. Cand se termina lucrarea aceasta se poate circula in regim de mare viteza de la Yablanitza la Dupnitza, nu?
@user201: Ai idee ce termen de predare are?