News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

user201

@bgd77 @Mrs Mersi de poze și info. Drumurile arată bine.
@davyl Cu plăcere.
Ca un fapt divers, de la Kulata la Ruse ,circulând ziua, cred că am întâlnit circa 30 de echipaje de poliție, în timp ce "la dus" au fost "doar" 10.

davyl

Foamea mare, user201. Foamea mare...

Eu am fost depasit noaptea pe la ora 2,00 prin Vratsa (sau Montana, nu mai stiu exact; era un oras oricum) de un echipaj de politie care avea cel putin 100 km/ora. Zona de 50 km la ora. Soseaua era "valurile Dunarii", poate sa fi fost sado-masochist sa mergi cu 100 km/h pe acolo...

M-am prins de ce m-au depasit, peste vreo 5 minute. Ma asteptau cu radarul dupa limita de iesire din oras. Unul avea o paleta (cum au la noi la CFR) si celalalt un pistol radar. Cand au vazut ca merg cu 40-45 km/h, ala cu paleta de ciuda, dadea din cap si injura. Pierdusera ciubucul si se mai si grabisera pt asta... :)

In alta ordine de idei, superbe poze. Mi-ar placea sa ajung si eu prin zona prin care ai fost tu. O placere sa conduci pe soseaua aia reabilitata atat de frumos prin munti...

bogdymol

^^ Stai sa vad daca inteleg: te-au vazut cu masina faina si cu numere straine, asa ca au bagat viteza prin localitate, te-au depasit, si te-au asteptat cativa km mai incolo ca poate te prind ca ai incalcat vreo regula si pot sa scoata ceva de la tine? Asta e buna! :lol:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Exact bogdymol: era toata reteta: masina faina, numerele belgiene, pe scurt, OZN.  :lol:

Numai ca nu le-a iesit socoteala! Multi de pe forum m-au sfatuit sa merg usor prin orase si comune, ceea ce am si facut. Si n-am avut niciun incident.  O:-)

Ionut

Stiu eu de ce n-am pus piciorul in BG. Bine, l-am pus, insa doar pentru un client mare si atunci am avut sofer (pus la dispozitie de client, cu tot cu masina). Like a boss.

iuli

Same thing si pentru Serbia  8) Nu fac chiar ce au facut bulgarii din povestea de mai sus dar ar fi dispusi pentru niste euro ciubuc.

Recomandare pentru Serbia, sa aveti mereu in buzunar 10-20 de euro pentru mita, pusi separati de restul banilor, nu se stie cand si cum.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Se poate adauga aici Ungaria si Slovacia iar recomandarea lui iuli e valabila si aici cu mentiunea ca se poate negocia politicos.
Atentie la cei care iesiti pe la Bors, pana la sensul giratoriu de la Berettyoujfalu (25km de la vama) e limitare continua de 60km / h si se sta la panda(la dus 2 echipaje, la intors 3), viteza, centura, proiectoare, trusa, stingator, bec rezerva, vesta (cam de astea se leaga).
In Cehia de la granita cu Slovacia si pana la Praga se lucreaza (pe D1 si D2), e limitare de 80 si benzile se ingusteaza la 2m.Portiunile in lucru depasesc 70 km ceea ce duce la un timp suplimentar de 1 ora pe aici. Se sta ft mult cu radarul si te ia de la 1-2 km.
Pt tranzit recomandarea mea e sa evitati Cehia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda80

Quote from: Ionut on September 12, 2013, 12:25:16 PM
Stiu eu de ce n-am pus piciorul in BG. Bine, l-am pus, insa doar pentru un client mare si atunci am avut sofer (pus la dispozitie de client, cu tot cu masina). Like a boss.

Nici nu stii ce pierzi. Eu am fost de vreo 15 ori prin Bulgaria, prin cam toate zonele si pot spune ca e o tara chiar frumoasa. Nu am avut decat o singura data probleme cu politia, am depasit viteza legala pe centura Dupnitsa si am dat cativa euro spaga. Bulgarii semnalizeaza pozitia echipajelor radar. Prin Bulgaria obtin de obicei medii de viteza mai mari decat in Romania.

Ionut

Stai ca acum imi dau seama ca mint. :lol: In afara de acea vizita in Albena (acolo am fost pentru acel client, la o conferinta), am mai fost in BG o data insa doar in trecere spre Turcia. Am fost cu autocarul. Mare greseala, traversarea Bulgariei mi s-a parut la fel de grea, daca nu mai grea decat traversarea Romaniei. E drept ca am dat peste niste munti faini pe la Stara Zagora (?) insa nu mi s-a parut nimic special. Si mai ales ca pe acele serpentine credeam ca o sa cadem in prapastie, incredibil de stramt era drumul.

neaguionutu


radutm

#700
Slovacii lucreaza la autostrada care va lega Kosice de granita maghiara:
http://www.youtube.com/v/yFHf2tpG83s

Mai multe: http://www.kosice.estranky.sk/clanky/vystavba/projekty---dopravne/rychlostna-cesta-r4.html

cont inchis

radutm

Austriecii se apuca in curand de S7 catre granita maghiara, la Heiligenkreutz, pe vechiul drum catre sudul Austriei:
QuoteOriginally Posted by ChrisZwolle View Post
Construction on the western segment of S7 (Riegersdorf - Dobersdorf) begins soon.

Sursa: SSC
cont inchis

radutm

Ce planuri au si ce autostrazi construiesc in momentul de fata vecinii maghiari:

Sursa: SSC
cont inchis

alecu26

ne-au facut in foi de vita cu acel 1350. Mai avem mult de munca pana sa ajungem acolo. Ca....probabil ei oricum vor stagna de acum incolo si mai multe de o medie de 5-10 km/an nu cred ca vor deschide. Dar...ce e drept sunt mult mai mult ca noi la intersectii de drumuri si rute majore.
Drumurile noastre POATE;

SB76UFO

Apropo de portiunea Mako-Nadlac, mai stie careva care este stadiul lucrarilor (in ce ritm se lucreaza), poate ceva poze  :D
"Prostia este eternă și invincibilă"