News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

:(((
ACCIDENT GRAV în Ungaria: TREI români morţi, mulţi răniţi grav VIDEO UPDATE

Quote
Ministerul Sănătăţii român, prin Raed Arafat, informează că cetăţenii români răniţi în gravul accident rutier de pe autostrada M5 sunt internaţi, pentru îngrijiri, la 5 spitale din Budapesta. Aceştia vor fi aduşi în ţară, dacă va fi posibil.

Raed Arafat a explicat, la Realitatea TV: "Plecarea are loc astăzi, deja se pregăteşte avionul. Suntem ca şi de obicei în legătură cu toate ministerele. Vom fi 4 doctori, 7 asistente de la SMURD Bucureşti şi colegi de-ai noştri. Vom evalua situaţia.

Sunt 18 persoane rănite, o parte din ele în STARE GRAVĂ. Nu avem date exacte, de aceea facem deplasarea, pentru a a evalua situaţia vedea cine poate fi transportat şi cine nu. "


sursa: realitatea.net
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Zimox

Quote from: ciprebbe on August 30, 2013, 05:31:46 PM
Ghici cine va trece pe ea curand :D
Ms de info, la astia septembrie e 31 august.
Bravo lor. Practic M1-M7-M5 se upgradeaza la 3 benzi/ sens si probabil limita de 100.
O sa incerc ceva poze chiar daca va fi noapte.

Defapt inaugurarea portiunii va fi maine intre orele 14 si 15 ...sursa http://www.motorway.hu/News/2013/Review-of-traffic-patterns-on-the-southern-section-of-the-M0-highway/
!

cezar-mario2012

În data de 9 septembrie 2013 se va deschide punctul de trecere a frontierei de la Makaza Pass, Bulgaria,  dar va fi doar pentru vehicule cu sarcina de pana la 3.5 t. Pentru partea de sud-est a României va fi drumul cel mai scurt către Grecia și mai ales către Tassos. Informație preluată de pe site-ul Novinite.com

Tavi


bogdymol

A aparut si primul clip cu noua bucata din centura Budapesta, inaugurata acum cateva zile. Clipul e mai lung, si cuprinde centura Budapesta de la autostrada M1 si pana la drumul 4 spre aeroport (harta). Bucata noua inaugurata recent este intre 5:40 si 7:00.

http://www.youtube.com/v/T-iS5cncoI0

A se vedea si idiotul de la minutul 7:51.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

De pe aici nu pot vedea filmuletul :(
Mai jos ce am reusit sa surprind la lumina farurilor sectorul nou din M0.
Nu am vazut limita de 100 pe ea(se mergea cu 130), in schimb pe sensul spre Austria e dezastru cu limitare de 60 pe km buni dupa ce se intra pe vechiul M0 si se munceste(probabil aici vor fi 3 benzi late/ sens + banda de urgenta).
http://www.youtube.com/v/w-2wuMSRHKY

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Quote from: ciprebbe on September 03, 2013, 11:18:20 PM
Nu am vazut limita de 100 pe ea(se mergea cu 130)

La 1:28 ai semn ca se termina autostrada si incepe un drum expres => limita de 110 km/h (daca nu e specificat altfel).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Si la 1:42 apare limitarea de 60, apoi nimic pana aproape de capat unde revine limitarea de 60.
Ziua cred ca e un calvar M0 pe directia Ro-A pana finalizeaza lucrarile , apoi va fi interesant cu dever pe ambele parti ale unui sens.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

^^ E incomparabil mai bine acum pe Centura Budapesta, comparativ cu ce a fost acum vreo 2-3 ani.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

get

Pe secțiunea M43 în construcție de la Mako până la graniță au apărut ceva actualizări de imagini satelitare pe Google.
De exemplu aici se văd trei stadii de realizare a terasamentului. Nu cred că am văzut așa ceva la noi pe A1 pe nicăieri, poate mă înșel.
Știe cineva să explice ce tehnologie folosesc ? Ce sunt acele fâșii transversale albastru-turcoaz ? Pare ceva mai gros decât un geotextil, are o umbră care denotă o grosime.

tonică

ba chiar lucrarile sunt mult mai inaintate decat ce se vede pe-acolo...Userul 'damago' de pe ssc a facut cateva fotografii de la nodul mako:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=106664746&postcount=9112

user201

Câteva imagini cu centura Dupnitsa, Bulgaria. Ce e ciudat e linia continua între cele două benzi, având în vedere că ambele sunt pentru același sens de mers:






Imagini de pe centura Blagoevgrad:







Pe ambele centuri există limitări de viteză de 60 kmh.

user201

Câteva imagini de pe lotul proaspăt inaugurat din A2, de lângă Sofia:












user201

Imagini de pe noul lot A3-Hemus din apropiere de Dupnitsa, Bulgaria:












mitsu

Quote from: user201 on September 04, 2013, 03:03:13 PM
Câteva imagini cu centura Dupnitsa, Bulgaria.

Imagini de pe centura Blagoevgrad:

Pe ambele centuri există limitări de viteză de 60 kmh.

De apreciat bulgarii ca la orase destul de mici au asemenea super-centuri, cum nici macar Bucurestiul nu are la noi.

Limitarile de 60 kmh insa chiar nu le inteleg, la asemenea centuri...