News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

davyl

Quote from: bogdymol on August 29, 2013, 04:11:22 PM
Pe tine te-a oprit Politia intre Battonya si Mako? Ca pe mine m-au oprit pentru un control de rutina (verificare acte, verificare trusa medicala, triunghi reflectorizant etc.).
Nu, am scapat!  :D Am avut in fata o masina cu numere de Ungaria, careia nu-i mergea un far. Ma depasise cu cateva minute inainte. S-au "delectat" cu el, pe mine m-au iertat.

Am avut noroc, caci sa ajung la triunghiul reflectorizant, dadeam tot jos din portbagaj...

bogdymol

Eu ca sa ajung la trusa medicala trebuia sa scot tot din portbagaj si sa ridic mocheta (era cumva "sub portbagaj"). I-am spus politistului langa portbagaj ca o am, dar ca e acolo. M-am apucat hotarat sa scot tot din portbagaj, dar la primul bagaj m-a oprit si m-a mai intrebat o data "Ai trusa medicala?", la care eu: "Da, e acolo"... si m-a lasat in pace ca nu avea chef sa-mi vada toate bagajele imprastiate pe drum.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

#647
Idem si la mine: trusa medicala si triunghiul sunt sub mocheta din portbagaj.

La urmatorul concediu sigur o sa le pun la vedere, ca vad ca se cer in Ungaria. Numai aici am auzit de asa ceva. In alte tari nu mi s-a intamplat.

In schimb la granita dintre Grecia si Bulgaria (la intors) vamesul bulgar nici nu a discutat cu mine pana nu i-am dat actele masinii (certificatul de inmatriculare). Mi-a spus pana si intr-o romana impecabila: "Unde lucrezi?" :lol:

bogdymol

Quote from: davyl on August 29, 2013, 04:39:24 PMMi-a spus pana si intr-o romana impecabila: "Unde lucrezi?" :lol:

Ti-a remarcat si el numerele de la masina :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

#649
:lol: Da, le voi schimba pe noile numere cat de curand (se schimba deja de ceva timp toate numerele in Belgia pe format european). Ca m-au zapacit cu intrebarile pe la granite pana acum  :D.

bogdymol

Si eu care credeam ca daca ai numere din alea nu o sa te intrebe nimeni nimic la granita si nu o sa aiba Politia treaba cu tine...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Eu cum am cam circulat prin Serbia si prin Croatia in ultimii ani (in weekend sau in concediu), m-am obisnuit sa pun vesta, triunghiul, trusa medicala si extinctorul deasupra bagajelor, deci chiar la vedere. Asta ca sa previn discutii inutile. Si functioneaza.

bogdymol

Pe mine daca ma opreste o data la 3 ani sa ma intrebe de ele... asa ca prefer sa le stiu acolo sub mocheta sa nu ma incurce. Doar stingatorul il tin mai la indemana, dar sper sa n-am nevoie de el.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Eu am ieșit pe la Borș și am intrat pe la Nădlac.

Nu am avut niciodată probleme cu poliția sau grănicerii maghiari după vamă. O singură dată m-au oprit după Cenad să mă întrebe unde merg. Le-am zis că merg la Mako și au zis să merg mai departe.

MHN însă are dreptate cu sârbii. Cu ei trebuie să fii cât mai perfect pentru că opresc des pentru mită.

La mine trusele sunt foarte accesibile. :-P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

asztalos

Quote from: bogdymol on August 29, 2013, 04:11:22 PM
Pe tine te-a oprit Politia intre Battonya si Mako? Ca pe mine m-au oprit pentru un control de rutina (verificare acte, verificare trusa medicala, triunghi reflectorizant etc.).
Pe mine m-au oprit pe E60, in apropiere de localitatea Mezopeterd (la 7 km de Bors). Noroc ca sunt ungur si am avut o conversatie mai interesanta. Au intrebat, de ce nu poarta pasagerii din spate centura de siguranta. I-am explicat (mai cu gluma), ca de fapt de la Bors pana in acest punct au avut puse. La intrebarea, de ce nu o au acum, am zis ca au dat jos centura calatorii ca sa ajunga la acte ca doar se stie ca agentul o sa ceara si buletinele lor. M-au lasat in pace, am plecat fara amenda :)

panda80

#655
Quote from: asztalos on August 30, 2013, 09:16:49 AM
Pe mine m-au oprit pe E60, in apropiere de localitatea Mezopeterd (la 7 km de Bors).

Pentru o chestie din asta am platit la Cenad o amenda de 100 euro. Ungurii nu m-au mai oprit niciodata, doar in vama la Nadlac am mai lasat o data 30 euro pentru ca la ei cica nu sunt valabile numerele provizorii galbene de Germania. Senzatia mea este ca de cand cu criza economica sunt mai lacomi, vad mai multe echipaje pe drumuri si am inteles ca iau si spaga mai des. Acum ceva timp am vazut si prima caruta la ei pe drum, nu mai stiu daca pe DN4 sau DN43, si merg prin Ungaria din 2004, de multe ori pe drumuri secundare.

cezar-mario2012

Ultimele stiri din Bulgaria:
  1.Bucata lipsa de 2km din sectiunea A3 Lot 1 Struma este aproape gata si se va inaugura cat de curand,poate pana in 10 septembrie, cred, si pentru exemplificare un filmulet de pe SSC-ul bulgaresc din data de 27 august 2013.

http://www.youtube.com/v/LMVFd5q2MmU

  2.De ieri sa dat drumul la constructia a inca 5km din A2 Hemus, zona Shumen sectiunea cuprinsa intre Belokopitovo si Kaspichan. Pentru continuare celor 267km din A2 Hemus sunt inca discutii chiar si pentru PPP si taxarea ei;



  3.Sectiune de 34km dintre Harmanali si Orizovo din A4 Maritsa este in intarziere si termenul de predare s-a decalat cu sase luni (iunie 2014). Termenul initial de finalizare a intregi autostrazi A4 Maritsa de 116km din care sunt construiti 38km si mai sunt de construit 78km fiind de mai 2014;



  4.Se lucreaza la centura orasului Vratsa la nivel de drum expres, parte din drumul expres Vidin-Botevgrad;



  5.La lot 2 Dupnitsa-Blagoevgrad A3 Struma, inca nu au inceput lucrarile, sunt doar la faza incipienta si urmeaza ca lucrarile la acest tronson de aproximativ 39km sa se finalizeze in vara anului 2015, iar la lot 4 Sandarsky-Kulata A3 Struma de 14km nu sunt avasuri spectaculoase, termenul la acest lot fiind de vara 2014;



Si bonus noul terminal (T2) al aeroportului din Varna, inaugurat ieri si capabil sa deserveasca 1.8 milioane de pasageri anual, spatiul avand 20.000mp, cost 75 mil. leva (apr. 40mil. euro) si constructia a durat 20 de luni, in acelasi timp T1 a fost inchis dupa 41 de ani de activitate:



bogdymol

#657
Maine se da drumul circulatiei pe o bucatica noua din Centura Budapesta (M0). Este vorba de bucata care va conecta direct M0-nord de M0-sud si care va scurta drumul cu vreo 2-3 km fata de cum era acum. In plus, pana acum erau o gramada de ambuteiaje pe portiunea de autostrada M5 care facea legatura intre M0-sud si M0-nord. Aceste ambuteiaje vor disparea de maine.

Pe harta este portinea din partea de sud marcata cu linie punctata:



PS: tot pe aceasta harta puteti vedea cat de 'adanc' intra in oras autostrazile M1/M7, M3 si M5. Ceva de genul ar trebui si in Bucuresti.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

#658
Ghici cine va trece pe ea curand :D
Ms de info, la astia septembrie e 31 august.
Bravo lor. Practic M1-M7-M5 se upgradeaza la 3 benzi/ sens si probabil limita de 100.
O sa incerc ceva poze chiar daca va fi noapte.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda80

O veste foarte buna, chiar voiam sa intreb acum cateva zile pe SSC international ce se mai intampla acolo. Peste cateva zile voi trece si eu pe noua legatura, scurtatura pare de vreo 4-5km, insa se evita o portiune dificil de parcurs din M0.