News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AndrewD

#600
Tocmai ce m-am intors din Grecia. E al doilea drum in doua luni.

1. Vignetele bulgaresti se vand la suprapret. Gheretele de langa sensul giratoriu (Ruse) le vand cu 30 de ron, adica aproape 6.5 Euro fata de pretul oficial de 10 leva (5 Euro). Am incercat sa iau de la bariere dar politistul care mi-a verificat buletinul m-a directionat drept spre speculantii de la sensul giratoriu.

2. OMV-ul din Ruse mi-a tras cea mai mare teapa: 7 Euro. Toti, absolut toti refuza sa accepte plata cu cardul.

3. M-am trezit pe o portiune de autostrada de care GPS-ul meu nu stie. Cred ca m-a scos de la Sofia pana la Dupnitsa. Acolo am vazut ca mai e un segment destul de avansat si se lucreaza frumos si sustinut, cam la fel cum nu se lucreaza la noi.

4. Din Kulata (trecerea granitei dintre Bulgaria si Grecia), preturile vignetelor (7 zile) variaza intre 7 si 10 Euro, in functie de tupeul vanzatorului. Acolo totusi,daca sunteti foarte atenti, exista chiar langa bariere o ghereta unde un politist vinde oficial vignete cu 5 euro si culmea...mai da si chitanta. Daca nu-mi atragea atentia un cersetor nici n-as fi observat ca acolo se vand vignete.

5. Intre Sandanski si Kulata ar trebui sa fie vreo 22 de km. Datorita lucrarilor se ocoleste ,astfel incat in loc de 10 km se fac 25, printr-o localitate denumita Petrich. Ocolirea dureaza destul de mult deoarece e circulat de toate camioanele si autocarele ce tranziteaza acea portiune. Exista semne de deviere afisate in intersectii...e mai bine decat cu indicatiile GPS-ului, in special pentru tranzitarea localitatii Petrich. De asemenea devierea va parea ceva mai scurta daca nu veti nimeri ca mine, in spatele unui camion care transporta capre si pute oribil.

6. A doua deviere e chiar langa granita, pe un drum paralel. Ce este interesant e ca la intrare in Bulgaria, dinspre Grecia, semnul de deviere e pozitionat discret, scrie pe el Sofia, dar drumul principal,inchis, nu e blocat. Motivul consta in faptul ca pe drumul principal exista doua benzinarii pentru care a fost lasat drumul deschis inca aproape 1 km. Asa ca unii soferi se infig pe drumul principal si se trezesc in fata unei movile de pamant care blocheaza drumul.

Cei care ajung acolo sunt indrumati de doi muncitori "binevoitori" pe un drum de pamant care duce fix in balariile dintr-un lan de porumb, reprezentand probabil forma de distractie specifica unei categorii de muncitori (glumele de autobaza).

user201

@AndrewD
Mersi de informații. Foarte utile.
Ai văzut dacă pe leva vindeau vignete, ca în Ungaria de exemplu nu vindeau la chioșcurile de lângă graniță pe forinți?

Morosanu

Intrebare: de ce nu cumparati viniete unguresti, romanesti samd online???? Sunt ani de zile ca eu le cumpar online, repede si ieftin, sunt unii care nu vor comision deloc!
Politica distruge tot ce atinge.

iuli

Eu am cumpărat pe lei de la benzinăria Mol cu mai puțin de 48 de lei.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

AndrewD

#604
Pe chitanta primita in Ruse scrie 10 leva chiar daca eu am dat mai mult. Nu stiu daca accepta leva, habar n-am. Ce stiu insa este ca la acea ghereta am luat vignieta pe la ora 11.00 iar pe bon era ora 9.00. Altfel spus, banuiala mea este ca speculantii le cumpara dimineata din vama, vama inchide punctul oficial, iar baietii fac profit in urmatoarele ore.

Morosanu: Cum se poate cumpara online vigneta de bulgaria ? Si cum intru in posesia ei ca s-o lipesc in parbriz ?

asztalos

In privinta vignetei pentru autostrazile din Ungaria : la prima benzinarie Mol sau Shell de dupa granita se poate cumpara vigneta in forinti si va costa 2970 Huf, echivalent a 45 Ron, pentru 10 zile. E cea mai mica vigneta.

dcr965

Quote from: AndrewD on August 11, 2013, 11:32:12 AM
Pe chitanta primita in Ruse scrie 10 leva chiar daca eu am dat mai mult. Nu stiu daca accepta leva, habar n-am. Ce stiu insa este ca la acea ghereta am luat vignieta pe la ora 11.00 iar pe bon era ora 9.00. Altfel spus, banuiala mea este ca speculantii le cumpara dimineata din vama, vama inchide punctul oficial, iar baietii fac profit in urmatoarele ore.

Sigur primesc leva ca doar erati in Bulgaria, este ca si cum, in Romania, te intrebi daca poti face o plata in lei.

user201

@dcr965
Știu că sună stupid, dar nu am putut cumpăra cu forinți vigneta pentru Ungaria din Ungaria, decât de la Shell-ul indicat de asztalos, și eram curios dacă au devenit și bulgarii așa ciudați.

În altă ordine de idei, mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

sebba

Astea-s gainarii care se fac ilegal dar - din pacate - cu acordul autoritatilor.
si tot din pacate nu ia nimeni nici o masura, nici macar in mass-media nu am auzit/vazut vreo referire la aceste ilegalitati... care este...
Sailing away! S/Y Haimana

cezar-mario2012

Punctul de vânzare al vignietelor din vama Ruse a fost desființat,  acum se poate cumpăra doar de la cei de lângă sensul giratoriu sau de la benzinarii, plata doar în leva sau cu cardul, 10 leva. În euro mai greu doar daca va targuiti, iar in lei doar la cei de langa vamă. Benzinarii recomandate sunt Shell, OMV, EKO și cea națională Petrol. Eu am luat pentru  zona mării de la EKO cel de dupa Kaufland Ruse  în drum spre Shumen și de la Shell-ul de la ieșirea din Ruse înspre Sofia, doar leva sau cu cardul. Unele carduri nu merg in Bulgaria peste tot.

hadrian

Vinieta se poate lua de pe BLV Lipnik din Ruse(se intra in oras in centru (e semn CENTR(in chirilica))) la OMV.Am inteles ca mai e un OMV in oras de la care se poate lua fara probleme.
Plus ca merge platit cu,cardul si pretul e normal,10 leva.
Apropo de treaba asta,am vazut o faza uluitoare:la podul din Giurgiu se platea pe partea bulgareasca doar in leva sau euro dar sa ai fix 2 euro.Era un roman in fata mea cu bancnota de 5 E si l-au refuzat si a facut cale intoarsa pe la 01.30 dimineata spre ruse centru sa scoata leve de la bancomat.

cezar-mario2012

#611
Vesti bune pentru partea de rasarit si centrul Romaniei, pentru cei ce vor sa mearga la greci pe un drum mai scurt, mai ales in Thassos. Drumul Makaza-Komotini a fost terminat si pe data de 14 august se va lua o decizie in privinta deschiderii drumului si a vami. Este posibil ca de altfel sa fie deschis in aceasi zi, si acum niste poze de pa acest drum, din partea greceasca :











Pozele sunt preluate de pe situl ziarului local din Kardjali "24 Rodopi" si stirea am gasit-o pe SSC-ul bulogaresc.
Si tot aici mai am de adaugat ca incepand cu 1 septembrie, taxa de pod de la Giurgiu-Ruse, pe parte romananeasca va fi redusa de la 6 euro la 3 euro sau echivalentul in lei, parte bulgara avand aceleasi taxa de 2 euro sau 4 leva.

Tavi

#612
^^^
Confirma si Novinite azi dimineata ca azi se discuta in guvernul bulgar detaliile deschiderii: http://www.novinite.com/view_news.php?id=152822
Si o informatie de pranz: http://www.focus-fen.net/index.php?id=n312804 ca decizia deschiderii a fost luata dar care nu precizeaza data deschiderii si daca se aplica si traficului greu.

Oricum, ca e vara, ca o fi in toamna, bine ca s-a terminat de facut drumul pe partea greceasca. Restul sunt hartoagele lor cu gestionarea punctului de control .... birocratie dar nu dureaza ani cel putin!

Sargon1806

Eu plec sambata noapte in Thassos. Va rog mult, pe cei care stiti ceva bulgareste, sa ne tineti la curent cu stadiul deschiderii punctului de frontiera Makaza-Komotini. Daca se deschide pana plec eu, va promit o filmare pe noul drum ;)

user201

Dacă tot vine vorba de treceri ale munților în Bulgaria, se pare că s-au apucat de reabilitat și drumul în zona trecătorii Petrokhan.
câteva seturi de poze pe SCC-ul bulgăresc aici , aic și aici. Există ți o filmare la adresa: http://noviniteb.com/index.php?newsid=10967