News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tavi

Stiti ceva de Tangenta Nord Sofia? S-a inceput lucrul, termen de predare etc?

cezar-mario2012

Presupun ca te referi la centura de nord,  cea noua in regim de autostradă. Am înțeles că este în faza de contestații. A0 Nord o să aiba 16.5vkm si o să înceapă de la finalul A2 Hemus si osa faca legătura cu A7 Kalotina si A6 Lyulin.

Tavi

Exact! La acel drum ma refer. Intelesesem ca este drum expres nu autostrada. Scuze, dar ma feresc de termenul "regim de autostrada" pentru ca este confuz. O autostrada care tine regim poate ajunge drum comunal :)

Era buna pentru Bansko ... ramane sa mergem la ski la Borovets :)

user201

Pentru Bansko e bun și ce au făcut din A3-Struma și ceea ce vor să deschidă acum în august din A2-Hemus. Oricum "the big hit" ar trebui să fie în 2015 când vor să deschidă încă aprox. 40 km din Struma.

cezar-mario2012

Pe SSC-ul este trecută ca autostradă, Sofia highway bypass north, dar nu cred că o sa aiba 140km/h ca regim de viteză, mai repede 100-120km/h trecând totuși mai aproape de oraș.
În legătură cu A3 Stuma, era o știre ca lot 4 Sandarski-Kulata de 14km, ar putea fi finalizat în noiembrie 2013. Greu de crezut, că din pozele apărute pe site-ul lor se lucrează la excavații,  nefiind un avans prea mare,  dar cine știe.

mitsu

Mi-e greu sa cred ca in nici doua saptamani vor finaliza cei 8,5 km din Hemus. Doar daca o sa lucreze non-stop sau macar zi-lumina

Tavi

@user201: Corect. E f bun segmentul inaugurat. Te scapa de multe localitati. Apoi Dupnita are centura, Blagoevgrad la fel, Simitli stanga si ai ajuns :)

Cei 40 de Km din 2015 sunt ultimii dinainte de Grecia, nu? Daca e asa nu prea ajuta pentru Bansko dar sunt f buni pt Grecia.

Buna era tangenta Sofia nord sa fi fost gata cat mai curand. Aia chiar ajuta pentru Bansko. Parctic, puteai merge fluent de la Yablanitza pana Dupnita Sud (centura este buna la Dupnitza)!

@cezar-mario2012: daca e autostrada cu atat mai bine. si drum expres este in regula. pe wiki e cu albastru nu cu verde. http://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Speed_Tangent_(Sofia)
Important ca se face ... la noi pentru A0 mai avem ceva frunze la caini de taiat :(

Multumesc de comentarii si drumuri bune tuturor!

cezar-mario2012

Cei 40 km sunt lot 2 A3 Struma Dupnitsa-Blagoevgrad, așa că ajută pentru cei ce merg la Bansko. Posibil ca până la sfârșitul lui 2015 să fie autostradă continuă de la Yablanitsa până la Blagoevgrad. 

Tavi

Quote from: cezar-mario2012 on July 26, 2013, 04:04:48 PM
Cei 40 km sunt lot 2 A3 Struma Dupnitsa-Blagoevgrad, așa că ajută pentru cei ce merg la Bansko. Posibil ca până la sfârșitul lui 2015 să fie autostradă continuă de la Yablanitsa până la Blagoevgrad.

Asta este super veste! Sper sa nu creasca Bansko preturile pana atunci. Si poate isi rezolva si problemele cu electrica sa nu mai ramanem blocati in instalatiile de cablu :) :)

user201

Quote from: cezar-mario2012 on July 26, 2013, 04:04:48 PM
Cei 40 km sunt lot 2 A3 Struma Dupnitsa-Blagoevgrad, așa că ajută pentru cei ce merg la Bansko. Posibil ca până la sfârșitul lui 2015 să fie autostradă continuă de la Yablanitsa până la Blagoevgrad.

Exact. La granița cu Grecia ar trebui gătați 14 km până la anul.

cezar-mario2012

#580
Aceasta poza este o parodie a bulgarilor de pe SSC referitoare la A1 Trakia sectiunea cuprinsa intre Stara Zagora si
Burgas. Pentru cei care nu stiu, aceasta sectiune este deschisa din 2012 (Stara Zagora-Nova Zagora si Nova Zagora-Yambol) si 2013 (Yambol-Karnobat), ca dotarii pe lungimea de vreo 200km nu sunt decat parcari, ultima benzinarie (+WC) este la 20-30km de Plovdiv (Lukoil, OMV) pe sectiunea Plovdiv-Stara Zagora.


cezar-mario2012

#581
Aici este un film cu noua portiune de autostrada A2 Hemus de 7.8km de langa Shumen, din cate am inteles a fost reabilitat si drumul pana la Silistra.

http://www.youtube.com/v/5PkCBtzJXCo 

cezar-mario2012

Tot preluate de pe SSC-ul bulgaresc, poze de pe A2 Hemus sectiunea de langa Sofia (Yana-Centura 8km). Dupa cum se vede lucrarile sunt destul de avansate, langa magazinul Jumbo se sparge asfaltul pentru a se face jonctiunea, mai este putin de asfaltat pe cateva portiuni si tot ce este posibil ca in jurul lui 8 august sa se dea drumul la tronsonului.















reed

Cu mult,mult mai devotati bulgarii problemelor de infrastructura decat noi ,si bravo lor.Cum noi nu mai putem de capra din curtea vecinilor,am auzit aici useri care invocau calitatea proasta sau norme de constructie inferioare celor folosite de noi.Bun sau rau,ei construiesc si au.De altfel,nu am auzit sa le fuga vreun deal,sau sa fie tepuiti ca noi asa cum a facut Romstrade-ul.Right?+1 vecinilor de peste Dunare :cheers:

Hercule

Apropo de bulgari, gasesc pe undeva o harta la zi cu ce autostrazi sunt circulabile la ei la momentul de fata ? (daca ar fi si cele ce se vor deschide in curind ar fi excelent). Eu tot caut pe forumurile lor, dar din pacate am lipsit de la scoala la orele de bulgara :p

Ma intereseaza in ideea ca voi pleca in septembrie in Grecia si vreau sa caut o varianta buna de traseu.
Deșteaptă-te române!