News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MRS

^^^
Or fi luat modelul fara parapete de pe A1 Bucuresti-Pitesti :)

http://goo.gl/maps/ZA4vn
sau
mai departe
http://goo.gl/maps/P8L4v






A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

erw78ar

#541
@tonică

se lucreza sustinut pe toata lungimea autostrazi.Lucrarrile se poate vedea foarte bine daca virezi la dreapta inainte de Lukoil  treci prin loc Kovegy si ajungi exact la sensul gilatoriu de la intrarea in Maco  eu tot pe aici circul e drumul mult mai bun si nu este trafic pe el.

tonică

intr-acest caz @erw78ar, te rog frumos si strict interesat sa ne faci si noua ceva fotografii din zona ( daca nu se poate altfel merge si cu telefonul ), eventual sa ne tii la curent de cum se desfasoara lucrurile. Iti raman indatorat. Dau si-o bere daca e cazul.. ;)

iuli

Legat de vignetele pentru Ungaria, de ce nu cumpărați direct din România de la benzinăriile MOL?

http://www.molromania.ro/ro/servicii/vanzare_huvignete/
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Inca se lucreaza pe M0 si inca mai sunt cozi...am vazut si pe youtube o filmare recenta facuta de un tiz unguresc de-al lui bogdymol.

bogdymol

Quote from: Ionut on July 17, 2013, 12:36:38 PM
Quote from: bogdymol on July 17, 2013, 11:37:22 AM
Voi aveti "Centura in regim de Autostrada" :lol:

Asa-mi vine sa bag un offtopic... de nu-ti imaginezi. Uite ce regim de autostrada avem pe sud. Mi-e si rusine numai cand ma gandesc.

Drumuri bune pe centura in regim de autostrada a Bucurestiului :thumbsup:

Eu ma duc pe Centura Budapesta (ca-i mai aproape). Care nu-i autostrada. E doar un amarat de drum express :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Morosanu

Eu am venit saptamana trecuta de la M7 la M3 prin Budapesta, e drept la 3 noaptea, in 15 minute. Trec tot timpul prin Budapesta, e mai scurt si mai repede.
Politica distruge tot ce atinge.

mitsu

Banuiesc ca dupa ce se va deschide la trei benzi pe sens plus M51, o sa fie mai rapid de mers pe M0.

Morosanu

Mergand pe M0 sunt 50 km in plus decat daca traversezi Budapesta (de la M7 la M3). Verificat.
Politica distruge tot ce atinge.

ciprebbe

#549
50 ? Nu are cum



Acum sunt 28 km iar dupa ce deschide sectiunea noua de M0 mai scade cu 6km, iar limita va creste la 100 pe M0 si 130 pe M31.
Functioneaza bine unda verde la ei (chiar foarte bine) dar tot prinzi 3 stopuri prin oras, si nu mergi cu mai mult de 60 - 70/h.
Din septembrie va deveni interesant varianta cu 3 benzi pe M0
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

http://www.zf.ro/zf-24/miracolul-bulgar-au-cheltuit-doar-2-milioane-de-euro-pe-kilometru-pe-autostrada-intre-sofia-si-marea-neagra-de-trei-ori-mai-putin-decat-romanii-11131585

imi creste tensiunea cand vad genul asta de articole.

Sunt pur si simplu doua niveluri diferite de proiectare si de cerinte. Plus ca e o piata cu forta de munca mai ieftina. Si asta e doar pretul initial....preturile finala la autostrazile bulgaresti sunt enorme.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cezar-mario2012

#551
Nu este exagerat articolul, cam asta este media de preț, pentru Trakia sectiunea Stara Zagora-Karnobat. Salariile nu sunt chiar asa mici în Bulgaria, sunt comparative cu ale noastre,  diferența face șpaga și profitul firmelor. Stara Zagora-Nova Zagora s-a licitat cu 2.4 mil. euro/km și s-a facut cu 2.2 mil. euro/km și cu 4 luni mai devreme. Secțiunea Yambol-Karnobat s-a licitat cu 4.5 mil. euro/km , ăsta fiind pretul, dar construcția a intarziat cu 8 luni, una din firme intrând in faliment puțin dupa ce a început construcția autostrăzii. Sectorul Nova Zagora-Yambol a costat 2.6 mil. euro/km și a fost gata cu 2 luni înaintea. Am mers pe noile sectiuni, mai putin pe Yambol-Karnobat, calitatea buna, fundatia este din piatra (calcar), asfaltul este OK , denivelari ușoare la capetele de pod, trei benzi pe sens în zonele de urcare. Gard de protecție asamanator cu cel de la unguri și mai au multe zone cu niste garduri foarte inalte protecție pentru păsări. Diferențe fata de noi sunt la spațiile de servicii,  ei au doar parcări,  fara toalete.

Poze de pe sectiunea Yambol-Nova Zagora:





Filmul este de pe lotul Yambol-Karnobat
http://www.youtube.com/v/_QHwotPu_cA

user201

A fost cineva de la Vidin până la Sofia, sau mai jos de când s-a deschis podul Calafat-Vidin, pentru că sunt curios ce rută a urmat?

Drumul cel mai scurt pare a fi via Montana-Berkovitsa, dar pe Google Street View drumul arată foarte nasol. Alternativa prin Botevgrad pare doar cu câteva minute mai rapidă decât Ruse-Sofia, deci are sau a găsit cineva filmări, poze de anul acesta cu drumul de la Vidin la Sofia?

dcr965

Nu prea imi dau seama ce vrei sa compari, ca timpii nu sunt nici pe departe asemanatori

Bucuresti - Ruse - Sofia
sau
Bucuresti - Vidin - Sofia

Oricum, prin Vidin, varianta corecta este cea pe care am dat-o eu in link. Prin Montana - Berkovitsa drumul este bun dar este drum de munte, virajat, cu pante si rampe. Este bun doar daca vrei sa admiri peisajul si nu te grabesti. Pe varianta prin Vidin, data de mine mai sus, am fost deja de doua ori anul acesta si peste trei saptamani plec din nou

user201

@dcr965
Mersi de răspuns.
Am înțeles care e ruta cea mai bună dintre cele două alternative Vidin-Sofia, la care mă refeream inițial: cea prin Botevgrad.

După aceea am comparat strict timpii pentru Ruse-Sofia versus Vidin - Botevgrad - Sofia și îmi ieșea o diferență de 6 minute pe Vidin - Botevgrad - Sofia mai puțin față de Ruse - Sofia, de aici confuzia în exprimarea mea.