News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Este de retinut cadrul final (00.40) cu muncitorii care intind "ceva" (hidroizolatie?...) cu drisca/fierul de glet.

Ca sa retinem ca de la "strapungerea" tunelului pana la darea in folosinta mai este muuuulta bibileala, adica munca manuala....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Adrian.TM

^^
Legat de relief, "Bécsi domb" este un delușor cu o înălțime variabilă între 230 m și 350 m pe toată întinderea sa (conform surselor maghiare), si face parte din parcul național "Fertő-Hanság" (Sau Neusiedler See, cum e numit lacul în partea austriacă). De asemenea, parcul este si parte din Natura 2000.

Mai trebuie menționat că deasupra acestui tunel, cum se poate vedea și din satelit, sunt case, existând un cartier aparținând orașului maghiar Sopron.

tom_sawyer

Tunelul Munjino Brdo din Serbia (A2), 2755/2745m.

Începerea lucrărilor de excavare: 25.05.2020

Străpungerea unui tub: în jur de 15.08.2024. Pe celălalt mai sunt ~85 m.


carutasul

Văd că a mai apărut o filmare de la EyeFromSky cu autostrada Hemus:
Parcă în sfârșit se vede ceva progres.
Anul ăsta m-am întors din concediu, poate la anul :) Nu îmi dau seama cum se va lega provizoriu de rețeaua de drumuri existentă ca să mai scutească din traseul destul de obositor de pe E83. Deși cel mai aglomerat mi s-a părut drumul către Ruse, multe, multe camioane...parcă mai multe decât în alți ani

voicul

#4939
Nu e bataie de joc ce se intampla la Ruse - e polita platita de Bulgari.
O lucrare care se face in 3 - 4 luni (nu stiu de ce aveam eu impresia ca e de 12 luni), pusa fix in sezon, cu o concluzie simpla - 2h + am stat sa trec.
Azi Coada de tiruri in Ro - 4km dupa satul Daia - deci vreo 10 km cu totul?

Util - pe partea cealalata - traiasca Waze doar 15 minute am stat!

Tot util (in mod special pentru radarele fixe, care este si multe) Reguli de circulație în Bulgaria.

carutasul

eu am trecut bine în ambele sensuri, dar la plecare am trecut noaptea. Se pare că trecerea în week-end e o idee proastă, am văzut și eu cozile de tir-uri ajungând pănă la Daia (din fericire în ziua aia am fost doar la Giurgiu pentru o ciorbă de pește :) ) Reparațiile de la pod nu afectează extrem de mult în zilele obișnuite pentru că traficul e limitat de punctele celelalte, taxa de pod și controlul vamal...

satanistu


Serbia : Požarevac-Veliko Gradište-Golubac

Cica pana la sfarsitul anului dau drumul la Pozarvec-Veliko, iar din 2025 pana la Golubac.

Din ce spune autorul videoclipului, viteza proiectata e de 100 km.

IonutPad

#4942
^^^
Va fi un nod rutier pe DN35 al lor, între Loveci și Plevna. Va deveni tentant bacul de la Turnu Măgurele-Nikopol, ar fi o oră de mers de la Nikopol până la acel nod prin Bulgaria. După - autostradă până la greci (cu câteva mici excepții).

carutasul

cu condiția să termine și ăștia șoseaua de Tn Măgurele :)

voicul

^In teorie.
Cand o sa se vada 50 - 100 ron trecerea cu bacul + posibil si 2h asteptat sa treci ... lumea o sa se mai calmeze ca e mai bine pe acolo.
Dar ramane Ruse si te bagi pe A.

Dar de ce vorbim de asta? E vreo sansa in urmatorii 3 ani sa se deschida tronsoanele alea?

carutasul

din ce am văzut eu tehnic vorbind într-un an ar putea fi gata. Când vorbim de șanse cred că problema e la nivel politic: până când bulgarii nu se hotărăsc pe ce picior dansează o să rămână în echilibrul ăsta instabil în care nici nu îl pot decupla pe Borisov de la afaceri nici ăla nu se poate bucura de ele. La noi cu bac-ul nu știu cum e dar probabil că ar mai putea aduce un bac dacă ar fi cerere, că doar s-au eliberat unele mai în aval...  Drumul pe DN6 și cel spre Turnu e mai lejer decât pe partea bulgărească după părerea mea, doar că... doar după ce termină lucrările și pare că au un contractor de valoare acolo că alții au terminat autostrăzi în timpul ăsta... Anul ăsta am examinat varianta asta și mi-a dat cu minus, chiar dacă stau în medie cu 16 km mai aproape de Alexandria decât bucureștenii.

Feri

Câteva filmări recente cu diverse loturi de pe Vidin - Botevgrad :

[E-79] Lot-2 of Vidin - Vratsa highway in Bulgaria (19.08.2024)

Highway "Vidin - Montana" - Lot-3 (27.08.2024)

Botevgrad - Mezdra - Lot 1 and 2 (29.08.2024)

Sursa: skyPointBG YT

gruia88

Ma uitam la filmarea a 2 a  :Highway "Vidin - Montana" - Lot-3 (27.08.2024) , frumos piatra gri , dar unde sunt structurile? Viaductele? fundatiile? sau astea vin ulterior ?