News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

balkan_sam

Salutare,

Nu sunt sigur daca s-a mai mentionat pe topic despre asta dar ma uitam din intamplare pe sentinel prin Serbia si am vazut ceva ce pare un drum in lucru intre Golubac si Pozarevac. Dupa un pic de cautari pe google am gasit asta:

https://seenews.com/news/serbia-to-build-pozarevac-golubac-expressway-by-end-2025-report-828301

"July 12 (SeeNews) - Serbia expects to complete the construction of the 68-kilometre expressway linking Pozarevac to Veliko Gradiste and Golubac by the end of 2025, local media reported on Wednesday.

"We will travel from Belgrade to Veliko Gradiste in an hour and 10 minutes, and will get to Golubac in an hour and 20 minutes [once the highway is ready]," president Aleksandar Vucic was quoted as saying by state broadcaster RTS after inspecting the works.

The expressway features 20 bridges and overpasses, 24 interchanges and intersections with local roads, as well as a bridge over the Velika Morava river.

Serbia and China's Shandong Hi-Speed Group (SDHS) signed in August 2021 a 337 million euro ($371.5 million) agreement for the construction of the expressway.

($ = 0.9071 euro)"

pasadia

Se vad lucrările și pe GMaps (cel puțin o parte dintre ele). Pare a fi o modernizare (poate chiar și o lărgire) a drumului actual plus o serie de by-pass-uri pentru zone locuite (as zice că în proporție de 50% din traseul total rezultat va fi construcție nouă). Nu îmi e clar cum sunt tratate intersecțiile (nod denivelat peste tot sau vor rămâne unele la nivel)

mariusbalasa

Anul trecut in luna august am incercat drumul intre Portile de Fier si Belgrad.
Pe drumul dintre Boljetin si Golubac se asfalta la greu, drumul este destul de degajat si foarte turistic.
De la Golubac la Srednjevo al incercat o scurtatura de vreo 15km de drum judetean... aceptabil.
Restul pina la centura Pozarevac drum bun.
De la centura Pozarevac la A1 se lucra la Drumul Expres care este o doublare a DN....
Din masina aveam impresia ca sint deja la vreo 35-40 % lucrari executate, multe utilitatii de relocat... dar se lucra cam pe toata portiunea aceasta.
In curand odata terminat intre Golubac - Pozarevac - A1 ( drumul va fi liber pina in Belgrad ).
Va deveni cel mai interesant traseu intre Oltenia si Belgrad si mai departe spre Croatia, Slovenia,Italia...
Si pe malul Dunarii va deveni si mai turistic...

oneLess

Fac și pod nou peste Dunăre 2+2 spre Belgrad pe teritoriul lor? Interesant, unde ar fi ?

mariusbalasa

@oneLess
Este doar o intentie locala ... pe partea Serbiei zona are un viitor asigurat de Drumul Expres si legatura spre Belgrad, ... pe partea Romaniei zona are posibilitati turistice dar nici un interes din partea statului.

Dar, peste 2 ani intre Portile de Fier si Golubac si mai departe spre Belgrad traficul va creste exponential intre Oltenia si Belgrad ( poate vreo 3 max 4 ore cu oprire de la Craiova la Belgrad)...
Va fi mai interesant o iesire in week-end (pe malul sarbesc sint nenumerate campinguri ieftine, mancarea buna si ieftina, cazarea la fel...) pina la Belgrad decit un drum la Timisoara.

,,Unul din proiectele ambițioase propuse de edilul Ilie Boboescu este acela de a lega cele două comunități despărțite de Dunăre, printr-un pod: ,,Mulți vor spune că este un proiect ce nu o să se împlinească niciodată. Pot să vă spun că împreună cu colegii din Serbia am identificat locul unde am putea construi acest pod, acolo unde distanța este cea mai mică, aproximativ 350 de metri. Este un proiect mare, dar trebuie să începi de undeva, chiar dacă mulți sunt sceptici în privința realizării lui. Vă spun sincer, pentru mine nu există «Nu se poate»".
Acordul de înfrățire va permite, de asemenea, depunerea unor proiecte comune cu finanțare europeană.''

mariusbalasa

Am uitat ceva interesant: din mers am vazut 2 santiere de constructie pentru niste porturi pe malul Dunarii... probabil vor sa imbunatateasca legatura cu portul Constanta.

oneLess

Quote from: oneLess on August 10, 2023, 10:39:36 AMFac și pod nou peste Dunăre 2+2 spre Belgrad pe teritoriul lor? Interesant, unde ar fi ?

Întrebarea era simplă!

balkan_sam

In complatarea colegilor, am mai gasit o stire:

https://expressdebanat.ro/au-batut-palma-pentru-construirea-unui-nou-pod-peste-dunare-coronini-golubac/

"Au bătut palma pentru construirea unui nou pod peste Dunăre: Coronini – Golubac!

Un pod de 370 de metri va apropia și mai mult județul Caraș-Severin se vecinii din Serbia, acesta fiind rezultatul implicării mai multor primari din Clisura Dunării!

Colaborarea dintre mai multe primării de pe malul românesc al fluviului și Primăria orașului Golubac a atins cel mai înalt nivel din ultimii 50 de ani! Șefii administrațiilor publice locale din Moldova Nouă, Coronini, Sichevița, Berzasca, Gârnic și Svinița (județul Mehedinți), alături de omologul acestora din Serbia, Nebojša Mijović, au semnat o inițiativă care urmărește construirea unui pod peste Dunăre de 370 de metri, care să lege localitățile Coronini și Golubac. Șefii UAT-urilor semnatare ale petiției cer astfel sprijin financiar guvernelor celor două state.

Construirea unui pod peste Dunăre ar veni în completarea eforturilor depuse de-a lungul anilor de către reprezentanții primăriilor pentru tot ceea ce înseamnă binele cetățenilor, oportunitate care rezonează cu dezvoltarea pe mai multe segmente: economic, turistic, socio-cultural etc.

Primul pas spre materializarea ideii a fost deja făcut, semnarea inițiativei coroborând cu celebrarea Zilelor Dunării în orașul Golubac. Mai mult decât atât, primarul Nebojša Mijović a subliniat că documentul recent semnat cu omologii săi români va ajunge cât mai repede pe masa guvernului din Serbia, acesta fiind convins că aceleași eforturi vor fi îndreptate spre guvernul României de către colegii primari.

Edilii români care vor să pună umărul la realizarea grandiosului proiect: Ion Chisăliță (orașul Moldova Nouă), Ilie Boboescu (comuna Coronini), Ilie Jurcă (comuna Sichevița), Petru Nicolae Furdui (comuna Berzasca), Nicolae Tismănariu (comuna Gârnic) și Nicolae Curici (comuna Svinița – jud. Mehedinți) împreună cu delegațiile lor s-au arătat  încrezători vizavi de această inițiativă care, odată realizată, ar aduce beneficii imense pe termen mediu și lung cetățenilor tuturor comunităților implicate și nu numai."

pasadia

O fi întrebarea simpla, dar e greu de priceput ce a starnit-o. Căci nu a zis nimeni de pod - acea modernizare de traseu se petrece în totalitate la sud de Dunăre, nu au de ce să construiască pod peste Dunăre căci nu e in traseul lor.

Așa, la modul general, e in planurile sârbilor sa mai construiască un pod peste Dunăre în continuarea capătului estic al nou inauguratei centuri sudice a Belgradului.

Nu cred că va exista vreodată vreun proiect de pod nou peste Dunăre între cel de la Smeredevo și Porțile de Fier. Și nici nu cred că e cazul.

mariusbalasa

#4719
Noua filmare Autostrada Hemus Lotul 2.2 ...

mariusbalasa

M-a amuzat sa compar cu filmarea de acum fix 2 luni in urma...
Pe cei 7 km progresul lucrarilor la terasamente = ZERO !
Progresul general ... 1% / luna... foarte jalnic ...

danutzu_1069

Pai nici nu are ce progres sa fie.... nu au bani pentru continuare, plus ca au ceva scandaluri de coruptie....

mariusbalasa

#4722
Noua filmare Autostrada Hemus Lotul 2 ...
La cum arata santierul, nici peste 5 ani nu  va fi terminat.
Progresul de 1% pe luna pare evident.

reed

#4723
Serbia
Oare ai nostri in afara de Chinezii de pe centura Zalau mai stiu si altceva in afara de grinzi simplu rezemate? Asta lucrare de arta

Polonia
Alt exemplu,drumurile de intretinere asfaltate.Nu iesi cu noroiul pe autostrada.Civilizatie. La noi pe cand?

mariusbalasa

#4724
NOU FILM AL CONSTRUCȚIEI AUTOSTRĂZII E-763, PAKOVRAĆE - POŽEGA PE Drumurile SERBIEI CANAL YOUTUBE

Lucrările de construcție pe cel mai solicitant tronson de autostradă E-763, Pakovraće - Požega, sunt în derulare.

Autostrada ,,Miloš Veliki" va fi conectată la Coridorul Moravian, adică viitoarea autostradă E-761 Preljina-Pojate la intersecția Preljina, care o va conecta și la autostrada E-75 Belgrad-Niš.

Autostrada de la Preljina la Požega va avea o mare importanță pentru legătura dintre Serbia și regiune, deoarece reprezintă continuarea autostrăzii ,,Miloš Veliki" spre granița cu Muntenegru, dar face și parte din viitoarea autostradă Belgrad-Sarajevo, deoarece Rămân de construit aproximativ 60 km de autostradă de la Požega până la granița cu Bosnia și Herțegovina.

Urmărește-ne pe canalul oficial YouTube al JP ,,Drumurile Serbiei" și rămâi la curent.