News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Oare ce mi se pare familiar in abordarea guvernului interimar de la Sofia?....  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Sunt curios ce fac cu loturile incepute?

hvm

^^
Pai cum altfel vrei sa isi asigure votantii la urmatoarele alegeri daca nu prin pensii? Doar nu credeai ca obiceiul e doar la nord de Dunare.... Eu sper ca acestea incepute sa le termine totusi....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Dominik

You're in Steelers Country

cezar-mario2012

 Cum se vede și în filmarea de mai sus, se lucrează dar cu frâna trasă. Guvernul trecut a securizat bani pentru Autostrada Hemus și i-a trecut în contul API și interimari i-a luat de acolo, au demis conducerea API, iar acum dau bani cu țârâita. După instaurare unui nou guvern lucrările s-ar pute oprii pe termen lung...

Acum situația politică din Bulgare este foarte incertă. Pe plan politic sunt cinci partide care mai pot intra și au intrat în parlament, dar toate sunt divergente și nu găsesc numitor comun. Nici acum după al doilea rând de alegeri nu au reușit să formeze un guvern cu susținere. Fostul partid de guvernământ GERB nu poate forma guvern pentru că nu au aliați, președintele care vine din parte PSB, are alegeri în septembrie, partidul său a obținut doar 15%, iar restul de partide se ceartă intre ele. 

Situația la este este foarte complicată, s-ar pute să urmeze al doilea rând de alegeri anticipate din acest an...

voicul

Macar pe A3 sa contiunie, ca oricum pana era gata A2 si util pentru RO, dura ceva.
Macar asa cu A3 terminat (bine cand se termina) se mai scurteaza distanta spre GR.

cezar-mario2012

^ Pe A3 Struma nu o să mai facă nimic, doar porțiunea în construcție. Adică cei 4 km de la Blagoevgrad la Krupnik, mai departe pauză, nu au primit aprobare de la UE.

cezar-mario2012

De prin Bulgaria: A6 Autostrada Europa, lot Kalotina - Dragoman


hvm

Mie mi se pare de durerea mintii sa vii tu interimar si sa iei banii de la un proiect si sa sapui apoi ca ai surplus bugetar..... Pai drumul ala pe termen lung o sa genereze crestere economica, si nu doar pe termen lung ci si scurt la tot ce e implicat in procesul de productie.... atat timp cat nu e coruptia la 60% acolo si 40% pentru constructie.... ceea ce totusi nuc red.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

voicul

La 0.50 vad ca si bulgarii au romanii lor!  :lol:

RaduG

Au reînceput lucrările la prima autostradă din republica Moldova, M3, începută în perioada sovietică și abandonată în 1996.



QuoteConstrucția sectorului Porumbrei-Cimișlia a drumului M3
Beneficiar: Î.S. ,,Administrația de Stat a Drumurilor"
Sursa de finanțare: împrumut, Banca Europeană de Investiții
Valoare: 29,9 milioane de euro
Antreprenor: ONUR (Turcia)

https://piataauto.md/Stiri/2021/08/VIDEO-Drumul-care-trebuia-sa-fie-prima-autostrada-din-Moldova-asa-arata-in-prezent-constructia-portiunii-Porumbrei-Cimislia

TibiV

29,9 milioane euro pare foarte puțin...

Interesant articolul din link. Limbaj foarte moldovenesc...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

De prin Bulgaria, Autostrada A2 Hemus, lot 2.2:



... și acum despre situația lucrărilor pe această autostradă, am urmări un reportaj, o să-l pubic și pe el aici, dar pe scurt o să spun ce am înțeles.  Bani ce au fost retrași trebuiau pentru loturile 4,5,6. Motivația ar fi că pe aceste loturi nu există lucră și nu este emisă autorizația de construcție, constructorul a fost somat să se retragă de pe șantier, cea ce a și făcut. Ministrul a spus că nu există lucrări pe aceste loturi și nu pot fi plătite. Reporterul a fost pe loturile 4,5,6 și a demonstrat că sunt ceva lucrări, podețe, terasamente și decopertări. Reporterul a fost și pe loturile 1,2,3 pentru a discuta cu muncitorii dacă sunt plătiți sau dacă sunt probleme cu plățile. Aceștia au spus că momentan nu sunt probleme, iar când au fost întrebați de loturile 4,5,6, aceștia au spus că au fost nevoiți să se retragă de acolo. Referitor la restul de loturi 6,7,8,9 a spus că aceste sunt doar în faza de proiectare.
La final a fost întrebat care este viitorul loturilor 4,5,6 și a răspuns că este incert, anul acesta nu vor mai fi alocați nici un ban, iar pentru 2022 nu se știe.


hvm

^
Nu știu de ce dar treaba o sa se rezolve atunci când o sa fie cineva stabil la guvernare și subcontractorii o sa fie în acea direcție....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cezar-mario2012

De prin Serbia, Autostrada Preljina - Požega: