News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Drive_140


kitsune

#3931
M15 Reni - Odessa înainte și după reabilitare:





LE: primul video nu e pe M15, e drumul Bolgrad - Sărata, prin Arciz. Caut și unul cu M15 înainte

De la 2:24

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tonică

Deci exista granița pe m15, trecând după cum vad și din video dar și de pe harta, de 2 ori frontiera cu Moldova. Pe google map am văzut ca mai exista un drum care ocolește aceste granițe, un asa zis p70 dar cred ca nu e un drum prea bun, nu?

kitsune

#3933
Da, este graniță la Palanca. Dar Moldova și Ucraina au o înțelegere, pe M15 se face doar un control de documente, destul de sumar. Vămuirea se face doar dacă intri in Moldova, cumva la dreapta în Palanca atunci când vii dinspre Odessa. Au făcut clădire nouă a vămii acolo. Când mergi spre Reni nu intri în vamă.
Înțelegerea a fost făcută când au dat Moldovei fâșia de la Giurgiulești, să își facă și ei port
P70 trece pe podul de la Zatoka, ăla e varză rău, nu știu dacă suportă trafic greu



Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence


cezar-mario2012

 Autostrada A2 Hemus lot 2 Dermantsi - Kalenik:



cezar-mario2012


Drive_140


voicul

Vad ca la ei nu e o problema sa puna pile in albia raului.

bogdymol

Vecinii maghiari continua sa isi extinda reteaua de autostrazi:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

pasadia

Pe SSC se vorbea parca de un plan cu un pod nou peste Dunare la Mohacs, prilej cu care ar urma sa mute traseul M9 pe acolo (si pe M60). Harta asta insa e cu traseul vechi - sa inteleg ca inca nu au schimbat potentialul traseu?

tonică

Arata f bine autostrăzile românești de pe aceasta harta. Deja gata a3, Oradea - Arad, la Satu Mare deasemenea...  :lol:

SB76UFO

Auzisem acum vreo 2 ani, ca M1 s-ar largi la 3 benzi, si pe harta de mai sus imi pare ca pana la Gyor e cu galben. Imi poate spune cineva de cand ar incepe lucrarile , daca le mai incep?
"Prostia este eternă și invincibilă"

bogdymol

Am observat si eu acelasi lucru. Am intrebat pe thread-ul autostrazilor din Ungaria de pe SSC.

Daca tin bine minte, ziceau la un moment dat ca prin 2022 sau ceva de genul vor sa inceapa largirea la 3 benzi a acelui sector. La cat trafic e acolo e foarte bine daca se face asta, pentru ca foarte des se circula bara la bara pe ambele benzi.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele