News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

#3690
@dr4qul4

Vezi aici.

pentium10

Am primit raspuns de la CNAIR unguresc ca ei sunt la 95% cu M4 lotul de la granita (2020.04.30)
Va fi dat in trafic in trimestrul 3.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

#3692
Serbia vrea să construiască o autostradă spre România, investiție de 800 milioane euro

Serbia va investi aproximativ 800 milioane de euro în construcția unei autostrăzi de la Sombor până la granița cu România, a anunțat ministrul Transportului din această țară, Zorana Mihajlovic. "Un drum foarte important, nu doar pentru această regiune (Sombor – n.r.), dar și pentru întreaga Serbie. Se estimează că proiectul va costa în jur de 800 milioane de euro, aproape la fel de mult precum Coridorul 10", a declarat Mihajlovic într-un comunicat.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/vecini/serbia-vrea-sa-construiasca-o-autostrada-spre-romania-investitie-de-800-milioane-euro-19361798

Traseul ar arata asa legand la V cu nimic si in E cu sigur nimic pentru 30 de ani.
Teoretic ar putea lega RO de I prin Ungaria - Serbia - Croatia (desi la ce taxe sunt in Croatia, nu cred ca o sa aleaga cineva acest traseu) + ca ar trebui un pod peste Dunare si niste km noi de A in Croatia.

Morosanu

Nu stiu in Sebia cat e ,dar pentru un autoturism, in Croatia taxa de autostrada de la Lipovac (gr, SRB) la Bregana (gr. SLO) este in jur de 18 €. Plus vignetta HU si vignetta SLO ca sa ajungi in ITA nu stiu cat e de convenabil. Poate doar findca sunt mai putini km...
Politica distruge tot ce atinge.

Fred

Autostrada asta nu ar fi paralela cu Szeged-Pecs-Nagykanisza pe care urgurii vor sa o faca si din care parca e deja o bucata (M60) la Pecs? Ca daca as avea de mers in Italia pe-acolo as lua-o si as intra direct in Slovenia pe la Maribor, am facut drumul asta o data dar cu ocol prin Budapesta, as alege varianta prin Ungaria decat Serbia-Croatia-Slovenia mai ales ca pana o fac poate intram in Schengen si intrarea in Ungaria va fi mai rapida fara control de frontiera.

pasadia

1. Politicienii sarbi, ca multi alti politicieni, sunt datori sa "inventeze" si sa promoveze diverse proiecte. Nu inseamna ca se vor face toate.
2. Iar daca se va face, se va face pentru ca o cere traficul lor intern (ca volum, sau ca solutie pentru a inlocui o infrastructura locala deficitara). Nu s va construi pentur noi, ROMANII mandri ce suntem care vrem 3 autostrazi spre Italia.

voicul

@Fred - este M9 care va merge de la M5 la M7. Se face, dar nu a fost prioritara si nici nu pare in planurile apropiate.
Pe M9 ai scurta cam 100 de km fata de actualul traseu.

cezar-mario2012

De prin Bulgaria A2 Hemus lot Boaza - Dermantsi:


bogdymol

Autostrada M4 din Ungaria, langa granita cu Romania:



Si viitorul punct de trecere al frontierei pe autostrada de langa Oradea:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Dominik

Arata bine PTF-ul lor, se aproprie si ei cu lucrarile de pe lod de final, asteptam Vara pt dubla inaugurare  :)
You're in Steelers Country

Ionut

Interesant PTF-ul! Este gândit pentru viitor... Când România va intra in Schengen. Dacă va mai fi un spațiu Schengen...

AlexOP

Chiar arata foarte bine asa privit de sus. Nu are rost sa comparam cu PTF Nadlac II, e alta clasa constructia de aici. Vorba colegului, asteptam inaugurarea  :D

pasiune pt infrastrucura

Am si eu o intrebare la intrarea in tara vom avea spatiu de servicii de lunga durata cu restaurante sau benzinari? ca doar la noi trebuie sa faci 40-50 kmsa dai de asa ceva

pasadia

Dat fiind faptul ca vei avea autostrada doar 5km si apoi oricum intri pe DN19 si ajungi in Oradea...

Nu zic ca nu trebuie, dar situatia e mult mai grava pe A1, unde chiar ai autostrada, nu pe ciotul asta.

Dominik

^^^^
Ionut, chiar am fost curios si m-am uitata la PTF Nadlac 2 din drona....si acolo este construit la fel, la o eventuala in trare in spatiul Shenghen, avem spatiu pe mijloc pt 2 benzi si banda de urgenta pe sens, deci profil de autostrada  :)
You're in Steelers Country