News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

E vreo sansa ca M4 sa fie terminat in dec 2019? O sa il deschida pe tot odata (nu partial), corect?

Earthchild


Dominik

Filmare cu sectiunea deschisa in Decembrie, M4 - M35 Berettyoujfalu - Debrecen

You're in Steelers Country

pentium10

cateva cadre si cifre cu M44 intre Tiszakurt - Kondoros 62km (Ungaria) termen 2019 T3.



e bucata din mjiloc

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

In harta pusa de tine pare ca M44 nu pleaca din M5 ci din M8, care ar urma sa lege M5 si M4 pe la nord de Kecskemet. Dar aceasta bucata de M8 nu stiu sa fie in constructie, ai idee care e stadiu?

Dominik

You're in Steelers Country

Dominik

#3216
^^
Doar 5.5 km sunt finalizati din M8....s-a tot amanat



You're in Steelers Country

pentium10

harta pusa de mine e corecta, se vrea o conectare cu M8, evitand orasul Kecskemet, dar momentan nu exista o decizie la acea conectare
foarte multi nu sunt de acord cu aceasta abordare
vor sa fie dus M44 mai aproape de Kecskemet eventual chiar conectat in M5, sau M44 si M8 o scurta bucata pana M5 finalizata
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

HVMihnea

Ce bine arata A3 Blagoevgrad - Kulata, de la Gaz Prom-ul de la iesirea din Blagoevgrad spre Kulata(eu sunt si usor de impresionat, circul Sebes-Turda des, iar acum 5 luni nu era nimic acolo). Nu stiu cine este constructorul pe acel lot.
Tin minte o discutie pe care o aveam la acelasi GazProm cu pasagerul in Septembrie anul trecut... "Tu crezi ca pot bulgarii sa faca o autostrada pe acolo?"
Sunt curios cat a stat si ea in blocaj.




cezar-mario2012

^ Acolo este lot 3,1, secțiunea Blagoevgrad bypass și nu au fost blocaje, dar au o problemă pe începutul acestei secțiuni cu o descoperire arheologică majoră. Lotul 3,1 este între Blagoevgrad și Simitli, acest lot are 14 km fără tunel Zheleznitsa care are cam 4 km din care 2km de tunel, iar restul sunt viaducte și secțiune de autostradă.
  Problema de pe prima secțiune a lotului cu situl arheologic a fost rezolvată. Ministerul Culturii a aprobat proiectul de mutare a obiectivelor arheologice de pe traseul autostrăzi, iar ce se află in afara traseului va fi amenajat și deschis traficului turistic. Această secțiune de 6 km ar urma să fie deschisă până la sfârșitul acestui an fiind singura cu o utilitate practică. Pe parte de sud a secțiuni 3,1 nu s-a început lucrul, aceasta are 7 km, dar are nod la Simitli și fără tunelul Zheleznitsa nu poate fi folosit. De menționat că are toate autorizările, probabil se vor apuca de el după ce termină Blagoevgrad bypass.
Astăzi 12 februarie 2019 a fost semnat ultimul contract pentru lot 3,1 tunel Zheleznitsa, această secțiune este împărțită în trei subsecțiuni: portal nord, tunel și portal sud. termenul de construcție este de 1060 de zile iar costurile doar pentru tunel sunt de 90 milioane de euro fără TVA. Subsecțiunea de nord este de 720 m din care 620 este un viaduct, costu este de 15 mil. euro fără TVA, iar subsecțiunea de sud are 1400 m și va costa 9 milioane de euro fără TVA.

 

http://www.api.bg/bg/prescentar/novini/podpisan-e-dogovort-za-proektiraneto-i-stroitelstvoto-na-tunel-zheleznica-na-am-struma/

danutzu_1069

Mda, si noi stam si ne coim pentru un tunel mai scurt, intr-un.... deal... Ca asta este la Holdea...
Nu vreau sa ma gandesc cat va dura cu cele de pe VO....

cezar-mario2012

 De prin Bulgaria: A2 Hemus, lot Yablanitsa - Boaza


voicul

Care e termenuil de finalizare oficial pentru sectiunea asta din A2? (pare ca ar putea termina la final de 2019)

cezar-mario2012

 Primul semestru din 2020, dar cred că vor termina până la sfârșitul acestu an. Pe noi nu ne avantajează această secțiune. Sunt doar 9 km și vor fi folositori pentru cei ce folosesc drumul Veliko Tarnovo - Sofia.

voicul

Ar fi 2 variante, dar nu cred ca se merita/se va baga cineva doar ca sa mai mearga 9km in plus pe autostrada.

Varianta selectata poate ar merita o atentie (dar cred ca drumul pana la Pleva nu e foarte bun).