News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dominik

Doamne ce bn arata centura !! Pacat ca la noi nu se poate !  >:(
You're in Steelers Country

Tavi

#2911
Quote from: user201 on June 13, 2018, 07:54:24 AM
Tot de prin Bulgaria, o filmare cu lotul 3.1 de lângă Sandansky de pe A3 Struma, preconizat a se deschide până la final de 2018. La cum arată lotul cred că termenul este realist
Partea buna: pare ca au terminat cu situl arheologic dinspre lot 4. Oricum mai au destul si la structuri. Sf 2018 optimist.

cezar-mario2012

 ^Termenul vehiculat de constructor și minister este 1 octombrie 2018.




TibiV

Intre 3.20 si 3.42 ne arata cat de ecologic este proiectul.
Rauri, soparle, maci... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Spune că o parte a proiectului prevede treceri pentru animale mici, iepuri, șopârle... Reportajul se numește ,,Mergem mai departe" și face o prezentare sumară a proiectului. Traduc câteva idei din reportaj: Ingineri, proiectanți, dar și arheologi se ocupă de implementarea proiectului autostrăzii Struma, a unui lot foarte important. În mai puțin de doi kilometri autostrada trece de două ori peste râul Struma necesitând construcția două poduri de aproape un kilometru, dar și de stabilizare malurilor în zona respectivă. Pentru construcția autostrăzi s-au folosit cele mai actuale tehnici, stabilizant de 20 cm,  blinder, asfalt... Autostrada va fi dotată cu sisteme inteligente de monitorizare, a traficului (tonaj și viteză), dar și cu indicatoare ce vor afișa eventualele probleme de trafic (accidente, blocaje, condiții meteo). În premieră pentru o autostradă din Bulgaria se vor construi spatii sanitare în zonele de odihnă, care vor fi prevăzute cu spații de parcare pentru camioane și autoturisme. Spațiile de odihnă vor fi prevăzute și cu zone de vânzări pentru localnici (mini târguri, legume, fructe și artizanat) și normal benzinării. Apoi urmează discuția despre trecerile pentru animale mici ce vor fi implementate pe 19 km din autostradă și finalul este despre proiect, acesta fiind finanțat de UE prin programul transporturi 2014 - 2020 și face parte din coridorul de transport ce face legătura dintre vest și est, dar și din coridorul de legătură cu Grecia pe ruta nord - sud. 

cezar-mario2012

 De prin Bulgaria, A2 Hemus, lot Yablanitsa - Boaza:


TibiV

Spectaculos proiect, si admirabila hotararea (determinarea in romgleza... :) ) bulgarilor de a se tine de treaba.
Nu pot sa nu remarc ca au si noroc: pe 80% din traseu au sapat 2 metri si au dat de stanca solida...
Schimba mai des "dintii" la excavatoare, dar nu au griji cu alunecarile...
Si au si piatra sparta din belsug pentru zonele cu rambleu.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Ah, mi-ai luat-o inante....
Exact asta am vrut sa zic si eu....
Consumabile la greu.... (dinti si cutite pentru cupe...)
Dar am remarcat si o solutie interesanta pentru taluzare rambleu. La capătul de început al lotului sunt depozitate niste bucati mari de ceva... Si se vad puse si in opera...

dr4qul4

Norocul ti-l faci singur. Cu un SF bun si un proiect pregatit.
Asta e, bulgarii nu au altceva de facut. Au cam aceeasi conducatori care se ocupa de probleme reale, nu de o vanatoare de vrajitoare care nu are nici sfarsit, nici rezultat (zeci de dosare la nivel inalt si cateva condamnari, si alea cu suspendare, sau scurte)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Quote from: dr4qul4 on June 25, 2018, 11:22:15 PM
Norocul ti-l faci singur. Cu un SF bun si un proiect pregatit.
Asta e, bulgarii nu au altceva de facut. Au cam aceeasi conducatori care se ocupa de probleme reale..
Pe dracula ca "norocul ti-l faci singur" !
"Norocul" este fix un SF bun....

",,,cam aceeasi conducatori" ?!?!?!
Daca conducatorii nostri ar fi fost ca aia din Bulgaria, am fi avut 1500 km de autostrada.

Hai sa facem "separatia".
BG sunt hotarati sa bage bani in infrastructura.
RO sunt hotarati sa  bage bani in pomeni electorale, "sa traim toi bine si sa nu munceasca nimeni"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

Tibi, cred ca dracula zicea ca au aceeasi conducatori in sensul ca nu-i schimba mereu !

pentium10

#2921
Reportajul HAON despre continuarea M35 si parte din M4 din Ungaria termen 2019 Q1 pana la Berettyo drumul national 47.
lotul M4 catre granita 2020 Q1.

http://www.haon.hu/aszfaltoznak-es-foldet-hordanak-epulnek-a-sztradak-hajdu-biharban/3909045



































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Zic 4 autostrazi dar in articol sunt doar 2. Mai e cala lunga pana la implementare, dar:

Bulgaria face patru autostrăzi cu firme chineze

Proiectele includ o autostradă între Veliko Târnovo și Bulgaria de nord, până la orașul Russe la granița cu România. O altă autostradă va lega orașul dunărean Vidin, în nord-vestul țării, cu Botevgrad, în centru. Tunelul rutier va circula de-a lungul pasului Shipka între Gabrovo și Kazanlak, în centrul țării. Lucrările de proiectare au început în 2009 însă au suferit întârzieri în implementare."

Din: https://www.feedler.ro/feed/8162129--memorandum-bulgaria-face-patru-autostrazi-cu-firme-chineze

cezar-mario2012

 În primul rând este vorba doar de un memorandum, adică nimic concret. Pentru autostrada Ruse - Veliko Tarnovo -Kazanlak - Haskovo (unul din proiecte cuprinse în memorandumul actual)au mai semnat memorandumuri Qatar și Turcia, nu s-a întâmplat nimic.
Cele patru autostrăzi cuprinse în memorandumul actual sunt Ruse - Veliko Tarnovo (cu posibilitate extinderii până la Svilengrad), Varna - Burgars, A2 Hemus (partea lipsă) și Botevgrad - Vidin (autostrada sau DX ?). Alte proiecte sunt Tunelul Shipka, dar la nivel A și nu cum este prevăzut acum ca DN și centrala nucleară de la Belene. Pentru autostrăzi se va merge pe varianta concesionări, de altfel Bulgaria vrea să implementeze din 2020  sistemul de taxare al autostrăzilor, așa cum este în Grecia și Serbia.

voicul

Si sa renunte la rovinieta lor, daca introduc taxele pe A?