News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dominik

#2865
Mda, daca vrei sa ajungi in Croatia, slovenia,Italia si pasrtea de jos din Austria (zona Graz) e mult mai practic
viitorul M9
You're in Steelers Country

north

Quote from: laszlo.robert on April 18, 2018, 11:47:56 AM
In Ungaria a fost lansată licitația pentru proiectarea, obținerea autorizațiilor și pregătirea  pentru licitația de executare a primului lot din M49 -ce leagă M3 și granita Hu/Ro în direcția Satu-Mare.
Lotul va avea 25,67 km (aproximativ jumătate din întregul M49).Din păcate va fi half-profile dar cu structurile 2x2.Va fi un Dx cu aceași caracteristici că M 85/86. Este estimată o mza in primii 10 ani de 12-16.000

Quote from: voicul on April 18, 2018, 11:53:43 AM
2X2 - adica fara banda de urgenta?

Quote from: Morosanu on April 18, 2018, 06:51:44 PM
Nu! Half-profile e cum este acum M70.

Suntem siguri că este half profile? Mie din documentația aferentă îmi părea că este 2x2 (aici alte documente aferente).
Din descriere îmi pare a fi exact profilul postat de @pentium10 aici. Sau altfel spus:



Să infirme cine cunoaște maghiară dacă nu este așa, dar profilul ar urma să fie foarte similar cu cel de pe Centura Satu Mare - care ea însăși a fost extrasă spre execuție din proiectul Drumul Expres Petea - Baia Mare... dă Doamne să se întâlnească cu M49 cât mai repede (măcar centura Satu Mare să se termine, că asta înseamnă jumătate din treabă făcută - din punctul de vedere al impactului).
Și dacă tot am postat textul... am săpat după o hartă de pe vremuri cu proiectul (din câte țin minte varianta cu albastru a fost aleasă după analiza multicriterială), și am încercat să reprezint această parte a proiectului și nodurile rutiere menționate în textul de mai sus. Here we go (întâi planul de situație curat, apoi cu reprezentările adăugate):

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

cezar-mario2012

 Autostrada A3 Struma lot 3,3 Kresna - Sandarsky:


voicul

La minutul 13.35 - ultimele cadre in miscare - presupun ca mai in fata e deja autostrada existenta, nu?

cezar-mario2012

Da. este lotul 4 Sandarsky - Kulata de 14,5 km terminat de câțiva ani.

alexbb

Quote from: cezar-mario2012 on May 01, 2018, 08:33:16 PM
Autostrada A3 Struma lot 3,3 Kresna - Sandarsky

Multumim. Arata bine. Daca nu ma insel au termen Septembrie 2018 nu? Oare se vor incadra? Dupa ce au terminat centura Sofia, devine chiar mai usor drumul spre Grecia. Mai bine 8-9 ore pana in Salonic, fata de 5 ore in coloana din Constanta  :lol:

cezar-mario2012

 Termenul oficial este primăvara 2019, dar vor să termine în acest an, septembrie poate.

voicul

#2872
Septembrie anu asta sau aprilie anu viitor, pentru cei din RO cam tot acelasi lucru e ca sezonul de GR s-a dus.

Nu prea vad de ce nu ar termina anul asta.

L.E Am incercat un calcul estimativ: cat castigi pe A fata de DN-ul lor? Cam 12 minute.

cezar-mario2012

 De pe la sârbi:

Autostrada Nis - Dimitrovgrad, lot  STANIČENJE - SARLAH


cezar-mario2012

 Referitor la lotul 3,3 din Struma, avem 24 km de autostrada versus 24 km de drum național, pe DN Google ne dă 21 minute, pe autostradă depinde de viteza cu care mergi, la 140 km/h faci cam 10 min.

cezar-mario2012

 Pentru cei interesați o variantă nouă pentru Ruse (București) - Sunny Beach prin Provadia/Dolni Ciflik mai scurtă cu circa 20km, drumul este reabilita de curând și se mai lucrează pe unele porțiuni.


Dominik

Cand are termen de finalizare sectiunea Nis - Dimitrovgrad ??
You're in Steelers Country

user201

Câteva imagini de marți 1 Mai 2018 cu M35, M4 în zona Debrecen respectiv Berettyóújfalu. Lucrările par a progresa bine. Oricum e bun și actualul mini lot de 3.5 km care te scoate complet din Debrecen:












În această ultimă imagine e o poză cu ceea ce pare a fi un CIC sau spațiu de servicii, nu știu exact.



pentium10

Animatie despre constructia unui pod din Ungaria de pe M44
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

yetiman

Bine ca vecinii nostri pot face si animatii, si transparenta. Bravo lor!

RUSINE CNAIR!
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu