News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012


cezar-mario2012


laszlo.robert

Frumos și interesant,dar dacă "aterizează" un camion peste case. Hmmm...citeva case expropriate in plus nu strica !

Ionut

Seamana cu viaductul Aciliu de pe A1. :D

Dominik

Imagini cu o sectiune din viitoarea centura metropolitana a Belgradului

You're in Steelers Country

laszlo.robert

#2750
Ungaria:s-a decis că pentru M4 să se continue și să se pregătească loturile ce mai lipsesc pentru finalizarea în totalitate a autostrăzii/Dx.
Situația actuală: finalizată 10 km  Ferihegy- Üllő
            In construcție:44km Üllő- Cegléd,finalizare 2019
                                     18 km Cegléd -Abony, finalizare 2020
                                     26 km Berettyóújfalu-A3 , finalizare 2020
                   În pregătire: licitație pentru reluarea construirii lotului abandonat în 2015 ,Abony - Törökszentmiklós 29 km (centura Szolnok) executat la 40%. Se dorește finalizarea pină in 2020, valoare estimata 317 mill euro
Törökszentmiklós-Berettyoujfalu 90 km licitație pentru proiectare , valoare estimata 27 mill euro.Sectiunea beneficiază de AM valabil .Se dorește împărțirea în 3-5 loturi.

                                   

dragos76

până e gata asta noi nu o să fim în stare să facem nici măcar bucata de A3 care să treacă frontiera și drumul de legătură cu Oradea. Că de toată bucată "Suplacu-Borș", nici nu se pune problema.

laszlo.robert

#2752
Și o noutate de pe M49. S-a lansat licitatia pentru SF și obținerea AM pe secțiunea Ököritófülpös- granita Hu/Ro.
In alegerea traseului se va ține cont de traseul deja stabilit dintre M3 și Ököritófülpös care are deja AM și autorizație.
Va fi DX 2x2 și va avea în jur de 19 km (lotul de lîngă granita)
Ps: colegii mai informați , Ionuț,NGC,-stiti cumva daca a fost stabilit un acord interguvernamental pentru punctul de străpunge a graniței ?

Morosanu

Eu din ce stiu acordurile facute sunt doar pentru Nadlac si Bors (noile puncte pe autostrada). In partea romaneasca la anul si la multi ani vom continua ceea ce fac ungurii de partea lor...
Politica distruge tot ce atinge.

TibiV

#2754
Postarea lui Laszlo ma- facut curios sa vad ce se mai vede in GM din M35...

Am ramas masca cand am vazut ca in Ungaria au imagini in Street View si pe drumuri agricole:
harta
Este din locul unde acel drum local (agricol/comunal) va supratraversa M35.
Poza din staelit arata foarte bine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Si un pic mai la sud   se vede unde va rasari intersectia m35 M4

https://www.google.ro/maps/@47.2950418,21.5045334,1383m/data=!3m1!1e3

La fel de frumos se vede cum rasare M4 dinspre Budapesta.....

https://www.google.ro/maps/@47.3667026,19.4653923,10726m/data=!3m1!1e3
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Quote from: laszlo.robert on February 02, 2018, 11:50:03 AM
Și o noutate de pe M49.

[...]

Ps: colegii mai informați , Ionuț,NGC,-stiti cumva daca a fost stabilit un acord interguvernamental pentru punctul de străpunge a graniței ?

Habar n-am in momentul asta, dar pot sa semnalizez vrabiutelor sa incerce sa vada care e situatia.

TibiV

Quote from: ciprebbe on February 02, 2018, 08:34:20 PM
La fel de frumos se vede cum rasare M4 dinspre Budapesta.....
Se pare ca mai curand voi ajunge pe autostrada de la Bors la Budapesta decat de Cluj la Bors...
Ce rusine... :((

(Nu mai vorbesc de ajuns de la Bucuresti la Cluj doar pe autostrada...  :headbash: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

cezar-mario2012

^ Este autostrada Nis - Dimitrovgrad.