News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Atila60

Din presa Maghiara WWW.dehir.hu  Constructia autostrazii M35 Debrecen /Berettyoujfalu avanseaza destul de bine conform planului.Primi 5 km vor fi dati in folosinta inca in anul acesta.Se lucreaza deja si la celalalt lot de 19 km Deb /Berettyoujfalu,care vor fi gata la sfarsitul anului viitor.Autostrada M4 Berettyoujfalu/Nagykereki GR  HU /RO se apuca de lucru de luna viitoare Aprilie.        O seara placuta si linistita.

Dominik

#2401
Quote from: Ciprianul on March 08, 2017, 06:33:01 PM
Vecini se misca mult mai rapid si sigur cor ajunge la granita in 2019

Pai tocmai a spus Atila60 ca ungurii o sa se apuce de tronsonul M4 Berettyoujfalu-Bors in Aprilie, sunt 27 km din vama Bors pana la Berettyoujfalu...in mod normal ar trebui sa termine pana la sfarsitul lui 2018, hai inceput de 2019....dar noi cand vom fi legati de ei ???
Inca o bila neagra !!!  >:(
You're in Steelers Country

north

@laszlo:
O enigmă căreia nu i-am dat de capăt: la nord de Nagykereki apare în imaginile din satelit GE/GM ceva ca și cum ar fi decopertat pentru M4.

Asta este datată 22 mai 2016, dar în captura anterioară (11 noiembrie 2014) nu apărea.
Descărcare arheologică din perioada de pregătire??
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

laszlo.robert

Da au fost descarcari arheologice.Printre altele a fost gasit un cimitir mixt cu peste 300 de morminte apartnand popoarelor migratoare printre care ostro-gotii si avarii.Situ a fost cercetat aproape un an si obiectele gasite au fost expuse la viizionare citeva luni in urma la Debrecen.

ciprebbe

^^ Au insemnat locul pe fasia verde unde ar trebui sa nimereasca si ai nostri cu A3 :))
Din sursele mele au inceput mobilizarea de forte si pt M4.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

#2405
Ar fi o treaba daca pentru A3 s-ar pune in contract sa inceapa cu sectiunea granita - Biharia (parca aici era nod) si sa ii dea drumul cu prima ocazie.

Quote from: laszlo.robert on November 17, 2016, 08:19:49 PM
Au fost declarati cistigatorii de pe M4 :Ullo-Cegled -44 km.Primul lot Ullo-Albertisza de 30 km a fost cistigat de Duna Aszfalt si Euro Aszfalt cu 170 mill €
Lot doi Albertisza-Cegled -14km a fost cistigat de -Colas hungaria in valoare de 67 mill €
Constructia incepe in primavara si se termina  in sept. 2019

Treaba asta este in grafic?
M-am uitat pe harta si chit ca se face M35 + M4, pentru destinatia Viena si V, tot mai scurt o sa fie prin Szolnok ... cam cu 90 km si le fel sau 5 min mai scurt.

pentium10

#2406
pai normal ca scurt e una, si in timp e alta.
te ai exprimat gresit, chiar daca se face M35 tot la aceeasi distanta va fi Vienna, nu va fi mai scurt.

momentan diferenta este +15 minute si ocol de 77km daca te duci prin M35+M3.

se face in prima masura prelungirea M35 pana la Berettyo, atunci se reduce timpul si va fi
diferenta de +0 minute, si tot ocol de 77km daca te duci prin M35+M3 (daca te duci mai agresiv atunci poti sa castigi, dar dimineta si seara pierzi mult pe M0)

Apoi urmeaza sa termine la Szolnok, o bucata din viitoarea M4, si aia iti va da castig pe DN 4 al Ungariei, si timpul prin 4 va scade cu circa 15 minute, si distanta va scade un pic circa 5km



ce nu multi stiu INCA, e ca mai rapid prin Nadlac chiar daca faci cu 100km mai mult, cu deschiderea de 17km de la Margina, s-a redus timpul de deplasare cu 15 minute, si deja suntem in aceeasi alocare de timp daca mergem Ludus->Budapesta, daca se deschide ceva din A10 sau A1, atunci va fi mai rapid prin Nadlac daca intrii pe autostrada in zona Turda/Ludus/TgMures.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cristi5

Quote from: Atila60 on March 18, 2017, 07:09:52 PM
Constructia autostrazii M35 Debrecen /Berettyoujfalu avanseaza destul de bine conform planului.Primi 5 km vor fi dati in folosinta inca in anul acesta.Se lucreaza deja si la celalalt lot de 19 km Deb /Berettyoujfalu,care vor fi gata la sfarsitul anului viitor.

Cum se pot da in folosinta kilometri imediat ce au fost construiti? Au nod la fiecare capat de lot si le termina exact in ordinea preconizata?

pentium10

#2408
e vorba de un nod in apropriere de aeroport si drum de legatura Debrecen SUD

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Quote from: pentium10 on March 20, 2017, 10:42:58 AM
momentan diferenta este +15 minute si ocol de 77km daca te duci prin M35+M3.


Chiar modificam timpul ca nu calculasem scurtarea de timp cauzata de deschiderea M35. Da e posibil ca timp sa ajungi la fel (ma refer timp regulamentar). In rest poti forta si pe DN4 si se merge cursiv (cel putin asa am prins eu in iulie).
Eu am calculat pana in punctele M0 cu M4 si M0 cu M5, pentru ca dupa ar fi traseul la fel.

Personal mi se pare cam mult 77 km ca sa o iau pe M4 + M35 si as merge pe DN4.

De asta intrebarea mea era legata de tronsonul M4 (Ullo-Cegled -44 km), daca se stie ceva.
Dar ca ai mentionat: stiu ca ultimul post despre M4 centura Szolnok era ca s-a reluat constructia dupa contestatia din 2015. Stiri noi?

pentium10

Quote from: voicul on March 20, 2017, 11:00:34 AM
De asta intrebarea mea era legata de tronsonul M4 (Ullo-Cegled -44 km), daca se stie ceva.
Dar ca ai mentionat: stiu ca ultimul post despre M4 centura Szolnok era ca s-a reluat constructia dupa contestatia din 2015. Stiri noi?

am fost de 3 ori anul acesta in zona, si nu am vazut utilaje
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

laszlo.robert

Pentium cred ca Voicul se referea la lotul Berettyoujfalu-granita Ro/Hu.Sigur ca este mai lung dar va fii convenabila odata cu terminarea A0 partea nord-vest pe relatia M4/M35/M3/M0 nord/M1 sau M7.Distanta ar fii nai scurta cu 30 km fata de varianta M 0 sud (actual).Ori cum va fii mai lunga decit M4 integral Mai este un aspect Care nu stiu daca s-a expus aici :M4 va fii autostrada de la A3 si pina la nodul cu M35 dupa care va continua ca si Dx pina la Budapesta (M0),viteza scazind la 110km\h.In cazul camioanelor acest aspect este nesemnificativ.

ciprebbe

#2412
Stie careva dintre voi de cati ani e facut pasajul asta?

E pe actualul 4 national (va fi pe viitorul M4(DX)) si este pregatit de upgrade. (Stiu ca ungurii se gandesc anticipat la aceste aspecte cand fac pasajele).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

#2413
Chiar m-am referit la Berettyoujfalu pana la Budapesta, cu directia V (deci nu oprire in Budapesta). Eram curios ce as alege odata ce se deschid M4 si M35: autostrada sau DN.
De aici intrebarile legate de M4.

Nu stiu nimic de M0 partea de NV, decat ca e in plan si ca ar fi cam greu/probleme cu podul peste Dunare.

In alta ordine de idei am dat peste un video despre M44 (care desi dupa mine e in camp si nu s-ar uni in Ro decat cu alt camp) este autostrada! (asta in comparatie cu M4 care e mai mult drum expres)


laszlo.robert

#2414
M4 centura Szolnok inca trebuie relicitata.Au inceput lucrarile pe 2 loturi 44 km pina la Cegled.
M44 nu va fii autostrada ci Dx aceasi parametrii ca M4(mai putin M35-granita Hu/Ro),M85/86.Deocamdata s-au apucat de sectiunea din mijloc .ce-a westica va fii impreuna cu o bucata din M8 si va fii legata de M5 la nord de Kecskemet.Sectiunea estica se va lega de centura de la Bekescsaba ce tine pina la Gyula si este 2x2.
A0 nord are pod peste Dunare (se termina la nodul cu Dn 11)lipsesc 20 km dar care vor avea cam 8-9 km de tunele si este in pregatire licitatia pentru proiectare si autorizatii.