News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

De ce vorbim despre asa ceva aici? Se poate discuta in parcare sau din A în B.

cezar-mario2012

  Poze proaspete de pe CVS 2 preluate de pe SSC Bulgaria și făcute de userul ,,Kraxx":

Începutul lotului


Pasajul CF de la nodul Stefannson








Între nodul Stefannson și nod Lomsko






Nodul Lomsko






Așa ceva nu am mai văzut până acum






Între nod Lomsko și pasaj Vasil Levski




Pasaj Vasil Levski






Între pasaj Vasil Levski și nod CVS2/TNS




Nod CVS2 cu TNS/A7








alecu26

#2027
Acea pânză pare ceva organic. Posibil sa se înierbeze. Green terramesh se numește la unul din furnizori de ex. Din păcate nu prea merge vertical.....ca am putea face așa toate pasajele superioare....la zona din fata mă refer unde momentan sunt blocuri de beton.
Drumurile noastre POATE;

cezar-mario2012

  Și pentru o perspectivă mai buna, un film cu aceiași secțiune făcut cu drona:

https://youtube.com/v/BDvvgMqw6Co

Evoluția este bună, să vedem dacă vor termina până la sfârșitul luni august, mai sunt trei luni și o săptămână :)
Film preluat de pe https://www.youtube.com/channel/UCompnU780S2sYYM7BDgnSJQ

aditd

Au si dat drumul la radare: http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi24+Oradea/Stiri/30+000+de+amenzi+date+intr-o+singura+luna+de+la+instalarea+noilo

Stie cineva daca sunt puse si pe autostrazi?
In reportaj zice numai de soselele.
Oare sunt semnalizate?


Telvanni

Ma credeti ca primul topic pe care-l deschid este "Drumurile vecinilor Romaniei "?
Sunt fascinat si in acelasi timp invidios de ce fac bulgarii langa Capitala lor. Felicitarile mele!

aditd

Quote from: Telvanni on May 25, 2016, 11:00:40 PM
Sunt fascinat si in acelasi timp invidios de ce fac bulgarii langa Capitala lor. Felicitarile mele!

De fiecare data cand in vine sa ma enervez, ca restu au si noi nu, imi aduc aminte ca in 1990, TOTI aveau de la cel putin 2.5 ori mai multi km de autostrada ca noi. Si corect ar fi sa ne comparam cu 2000 si ceva cand am inceput A2.
Drept urmare, datorita unei experiente mai mari, unele lucruri se misca mai repede.

Zic unele, pentru ca si ei au la fel de multe esecuri, discutii si certuri - vezi M4 din Ungaria: in aer de 2 ani.

Morosanu

Or mai avea ungurii si esecuri, dar Ungaria e traversata de autostrazi dintr-un capat in altul, ceea ce la noi nu e cazul.  :((
Politica distruge tot ce atinge.

cezar-mario2012

  Un film mai vechi cu prezentarea lotului 1 din CVS:

https://youtube.com/v/DUePI0tzTnA

laszlo.robert

Ca si continuare la discutia din topicul A3.
M35 trebuia sa inceapa lucrarile din aprilie dar nu erau alocate inca fondurile,se astepta hot.de guv. ce a venit zilele trecute.in iun se va da ordinul de incepere cu plata avansului.
Tot in iun.se va lansa licitatia de construire a M4,Nagykereki-Berettyoujfalu.Lotul are toate autorizatiile aprobate,si arheologia terminata.cistigatorul va fii declarat in septembrie,probabil lucrarile vor incepe in primavara 2017.Acest lot in format de autostrada.
In decembrie va fii lansata si licitatia lotului dintre Szolnok si Budapesta dar ca si DX si in primavara 2017 si cele 30 km pina la Fegyvernek,cel oprit anul trecut si redus la DX.Bucata dintre Fegyvernek si Berettyoujfalu va ramine pentru dupa 2020 banuiesc si acesta in format DX.
Tot in iunie va fii lansata licitatia pentru construirea primului lot din DX-M44 dintre Tiszakurt si Kondoros da 61,4 km.

north

#2036
Laci chiar mă gândeam la tine când postam pe thread-ul de A3 un link la ceea ce mie-mi pare un "plan anual de implementare a [echivalent] POIM", reîncărcat aici - dacă se poate, te rog să ne clarifici ce stipulează acest HG.
Oare ar fi util să avem și noi o asemenea abordare anuală angajată prin HG? (OK, teoretic există legea bugetului de stat, dar...)

Privind proiectele, am încercat să descifrez. În primul rând am făcut următoarea listă de proiecte de autostradă și drum expres cu suma convertită în milioane de euro (pare a fi bugetul total pentru fiecare):



Apoi o hartă folosind codurile din tabelul de mai sus:



Pare că de interes real pentru România sunt doar 1 și 2.
Atunci cum se face M44 spre Vărșand?
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

aditd

Quote from: north on May 28, 2016, 02:07:58 AM
Pare că de interes real pentru România sunt doar 1 și 2.

Si asa (noroc cu Ungaria) Oradea va avea autostrada continua spre Europa. Daca nu era la granita (vezi Zalau ;) ) nici macar ungurii nu reuseaua sa ne faca drum de mare viteza.

Felicitari pentru harta.

Ciprianul

Pana ajung Ungurii la Bors cu Autostrada mai este mult.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Morosanu

Aproape ca as paria ca vor ajunge inaintea noastra.
Politica distruge tot ce atinge.