News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

neaguionutu

#1995
Filmare de pe Centura de Vest Sofia  ( CVS 1)

Pasajul Filipovsko de pe CVS 1  (Captul Autostrada  A6 Lyulin )


Sofia West Ring road, 14.05.2016

https://www.youtube.com/v/C1Mo0-Lml3A



cezar-mario2012

  Referitor la filmarea de mai sus, pasajul Filipovsko este în folosință de la sfârșitul luni martie, noutate în această filmare sunt pasarele pietonale (scările). Bulgarii au terminat pasajul și au realizat că locuitori din satul Filiposko ce folosesc autobuzul ce circulă pe CVS nu au acces la stații și atunci au contracta de urgență lucrare de construire a unor scări metalice care să facă legătura dintre stații și pasaj.

Unde sunt parcate acele mașini sunt stațiile de autobuz, lucrare încă nu este finalizată, dar nu mai sunt multe de făcut.




  Între timp a apărut o filmare cu evoluția lucrărilor la CVS 2:

https://youtube.com/v/vyf1mqdqlrU

  Și o filmare rapida cu CVS 2 + TNS+ CES și retur până pe bulevardul Rozhen:

https://youtube.com/v/1S3VY4B8y8o

Și o știre despre lucrările de reparație ce au demarat în această lună preluată de pe www.novinite.com :

  ,,Bulgaria to Spend BGN 8.8 M on Road Repairs in May Repair works on Eleshnitsa viaduct on Hemus motorway began on Wednesday.
The Road Infrastructure Agency (API) will spend BGN 8.8 M on repairing Bulgaria's road network in May. Motorways and first-class roads will be repaired first, followed by second and third-class roads. The repair of the lower-class roads began in May and will continue throughout June. The aim is to complete the repair works before the beginning of the summer season when people will embark on trips for their holidays.
   A total of BGN 9.3 M were allocated to road repairs in April. The total sum allocated in the months of April and May is nearly BGN 18 M.
Despite the efforts of API to avoid repair works during the summer, traffic is expected to be hampered on Hemus motorway due to the renovation of the Eleshnitsa viaduct, which began on Wednesday and will last for approximately six months. Two kilometres of the road lane in the direction of Varna have been closed for repair, with the traffic to be carried out in the other lane which was renovated last year.
The viaduct has been in exploitation since 1979. Since then no repair works have been done to it except last year's renovation of the road lane in the direction of Sofia.
The repair of the Vitinya and Echemishka tunnels on Hemus motorway will begin by the end of May. The repair of the viaduct at the 41st kilometre of the motorway between the tunnels Echemishka and Topli dol is also to begin soon. The repair works on Hemus motorway will be carried out with the funds provided by the government in the middle of April.
Repair works of the bridge above river Stryama at the 136th kilometre of Trakia motorway began on Thursday.
The repair of the road lane in the direction of Sofia should be completed by the middle of July, while the renovation of the other lane will begin in September to avoid hampering traffic in the direction of Burgas during the summer."

- See more at: http://www.novinite.com/articles/174474/Bulgaria+to+Spend+BGN+8.8+M+on+Road+Repairs+in+May#sthash.m46Pqnf3.dpuf

Și o știre interesanta tot de pe Novinite, dar care este despre CF, pentru cei interesați:

  ,,Bulgaria Completes Overhaul of Railway to Border with Greece, Turkey.

A railroad connecting Bulgaria's second-biggest city Plovdiv with the Greek and Turkish borders is now completely modernized, Transport Minister Ivaylo Moskovski said on Sunday. Under a project using EU funding, several sections of the railway have been fully overhauled to meet present-day standards, with Moskovski and Prime Minister Boyko Borisov taking a ride from the southern Bulgarian town of Lyubimets (whose train station has also been upgraded) to the border town of Svilengrad, located immediately next to the point where the borders of Bulgaria, Turkey and Greece meet.  After the event Borisov published on Facebook pictures of him driving along the 38-km track, at a speed said to be 205 kmh. "Today we are launching the train which reaches 226 kmh and has an average speed of 170 kmh. You will see that in about two years we will go to the sea or to Istanbul with high-speed Wi-Fi in our compartments, but to this end we will have to raise more money for new locomotives," daily 24 Chasa quotes him as saying.
The Transport Ministry earlier said the railroad modernization project between Plovdiv and Svilengrad had cost BGN 424 M and had been carried out under Operation Program Transport for the 2007-2013 period.

Railway infrastructure will now have to be improved between the capital Sofia and the border with Serbia, Moskovski added.

- See more at: http://www.novinite.com/articles/174489/Bulgaria+Completes+Overhaul+of+Railway+to+Border+with+Greece%2C+Turkey#sthash.ez3UsbPA.dpuf

Poze de la eveniment preluate de pe Facebook-ul primului ministru Boiko Borisov:





Info, poze și filme preluate de pe SSC Bulgaria, YouTube.com, și Novinite.com 

Pentru cei care nu au apucat să vadă sinteza lucrărilor din luna aprile de pe drumurile bulgărești o pot găsi la acest post: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=91.msg116270#msg116270

frunzaverde

Quote from: cezar-mario2012 on May 16, 2016, 11:16:08 AM
A railroad connecting Bulgaria's second-biggest city Plovdiv with the Greek and Turkish borders is now completely modernized, Transport Minister Ivaylo Moskovski said on Sunday. Under a project using EU funding, several sections of the railway have been fully overhauled to meet present-day standards, with Moskovski and Prime Minister Boyko Borisov taking a ride from the southern Bulgarian town of Lyubimets (whose train station has also been upgraded) to the border town of Svilengrad, located immediately next to the point where the borders of Bulgaria, Turkey and Greece meet.  After the event Borisov published on Facebook pictures of him driving along the 38-km track, at a speed said to be 205 kmh. "Today we are launching the train which reaches 226 kmh and has an average speed of 170 kmh.

Si politicienii lor sunt la fel de buni ca cei romani... Viteza maxima permisa pe Svilengrad - Plovdiv este de 160 km/h cu trenuri normale si 200 km/h cu trenuri tilt. Trenuri tilt care nu exista. Mai rau, linia e mare parte linie simpla, ceea ce inseamna ca va fi aproape imposibila circulatia in regim de 200 km/h in mod regulat si in acelasi timp mentinerea unei capacitati rezonabile pasageri + marfuri chiar daca vreodata BG va avea trenuri capabile de tilt (pentru asta e nevoie ca intreaga linie de la Sofia sa fie renovata).

A, plus ca s-a inaugurat... in santier... Simeonovgrad - Lyubimets e inca in lucru, pana in noiembrie, asa ca inaugurarea s-a facut fara sa se poata circula, dar... ma rog, se poate si-asa... Si, la fel ca in Romania, a durat o eternitate... Primul contract a fost semnat in 14 iunie... 2005. Pe ISPA. Macar au un site decent pentru proiect: http://www.plovdivsvilengradrailway.com/en/description.html
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

#1998
 La bulgari, ca și la noi, este mare lipsă de bani. Pe mine nu mă prea interesează CF Bulgărească, nu văd la ce ne-ar folosi nouă românilor. Pe noi ne interesează mai mult drumurile, în special rutele de legătură cu Grecia și cu Turcia, dar pentru cei din sud-estul României este bună și o legătură cu sudul Europei, via Serbia la nivel de A și aici mă refer la traseul Ruse - Veliko Tarnovo A8 (se lucrează la SF), Veliko Tarnovo - Yablanitsa A2 ( pe secțiunea Yablanitsa -Boaza de 10km va fi lansată licitația în iunie ?, iar pe secțiunea Boaza - Lovech/Plevna până la sfârșitul anului, pentru restul se caută finanțare). Bulgarii doresc ca până în 2020 să finalizeze  A2, A3, A7 și A8, poate vor face minuni, cine știe.
  Acum revenind la CF  Lyubimets -  Svilengrad de 38 km, este finalizată, mai departe nu știu, lucrarea a fost făcută de PORR, sunt câteva filmulețe de prezentare a lucrări pe youtube.com, nu știu dacă PM chiar a mers pe cea secțiune cu 226 km/h, acum, este politician și aceștia în general exagerează, viteza maximă atinsă în teste pe această secțiune a fost de 184 km/h, 226 km/h s-a atins pe secțiunea Plovdiv - Septemvri lot 3, construit tot de PORR.

Câteva filme:

1. Testul de viteză pe Lot 3 Plovdiv - Septemvri

https://youtube.com/v/qlXNiwRKwvE

2. O prezentare din timpul testelor pe secțiunea Lyubimets -  Svilengrad

https://youtube.com/v/oQSnzr6PUTs

3. Și o prezentare a întregului lot Lyubimets -  Svilengrad

https://youtube.com/v/mKOqgLCxLBE

  Problema mea referitoare la aceste investiții este de rentabilitatea lor. Svilengrad este un oraș de graniță cu o populație de circa 18000 de locuitori, are acces la întreaga rețea de autostrăzi a Bulgariei prin A4, nu știu câți ar folosi trenul și cât de des, deci cale dublă nu cred că se justifică. Pentru marfă iarăși cred că este de ajuns o singură cale. Situația ar fi fost cu totul alta dacă Turcia ar fi fost membru UE și  membră a spațiului Schengen. Din câte știam Turcia are contigent impus de exporturi pe spațiul UE, deci exporturile ei în UE sunt limitate. Turcia militează pentru o cale ferata de viteză între est și vest, via Istanbul - Sofia - Belgrad -Budapesta, dar au rămas doar la stadiul de dorință, UE nefiind prea interesată de proiect.

Filme preluate de pe youtube via SSC Bulgaria.

cezar-mario2012

  Și acum să revenim cu niște poze proaspete de pe CVS 2.

Legătura dintre CVS 2 și CVS 2:





Pasajul peste CF parte din nudul Stefansson:







Între nod Stefansson și nod Lomsko:



Nod Lomsko:







Între nod Lomsko și pasaj Vasil Levski:



Pasaj Vasil Levski:





Între pasaj Vasil Levski și nod A7:



Nod CVS 2 cu A7/TNS:







Poze preluate de pe SSC Bulgaria, mai multe poze la acest link: https://goo.gl/photos/KT1Lq8bpUTrAy7H48

Iceman

Care este termenul de finalizare pe acest tronson??

pasadia

QuotePe mine nu mă prea interesează CF Bulgărească, nu văd la ce ne-ar folosi nouă românilor. Pe noi ne interesează mai mult drumurile, în special rutele de legătură cu Grecia și cu Turcia,

QuoteProblema mea referitoare la aceste investiții este de rentabilitatea lor. Svilengrad este un oraș de graniță cu o populație de circa 18000 de locuitori, are acces la întreaga rețea de autostrăzi a Bulgariei prin A4, nu știu câți ar folosi trenul și cât de des, deci cale dublă nu cred că se justifică. Pentru marfă iarăși cred că este de ajuns o singură cale. Situația ar fi fost cu totul alta dacă Turcia ar fi fost membru UE și  membră a spațiului Schengen. Din câte știam Turcia are contigent impus de exporturi pe spațiul UE, deci exporturile ei în UE sunt limitate.

Eu inca ma minunez cand vad atitudini de genul asta. Mai ales intre noi, astia de aici care teoretic ar fi trebuit sa intelegem ca feroviarul bate rutierul in foarte multe cazuri (de la transportul peri-urban si metropolitan de persoane pana la transportul de marfa pe distanta lunga). Dar ca sa fiu on-topic: cand se va construi acea legatura de mare viteza pe ruta Istanbul - Sofia - Belgrad - Budapesta poate ne vom gandi si noi sa ne conectam la  ea pe ruta Bucuresti - Sofia. :D

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cezar-mario2012

   Bulgarii, mai ales din zona aceea, sunt săraci și nu cred că o să ia trenul, o să folosească microbuzele, asemenea celor din Călărași.
   Noi nu suntem în stare să refacem podul de peste Argeș rupt de peste 10 de ani și nu mai avem rută directă București - Giurgiu.
   O rută Ruse - Istanbul de tip rapid este imposibilă, relieful nu permite.
   Nu putem compara Bulgaria (chiar și România) cu Austria, Germania, Belgia, Olanda... În primul rând la ei este vorba de densitate și apoi de îmbătrânirea populației din zone marginale sau a localităților mai mici. De acea am zis că nu va fi rentabil în viitorul apropiat acea rută, costurile de întreținere pe CF sunt mari, dealtfel și ei au indieni căutători de fer. Turci nu vor folosi actualul amplasament pentru CF-ul de mare viteză, ei doresc un TGV, deci o linie cu totul nouă.
  Noroc că bani sunt de la UE și bulgarii au plătit doar 15% din investiție.

  Termenul de finalizare pentru CVS 2 este de 1 septembrie 2016.

neaguionutu

[quote author=cezar-mario2012

1. A început reparația capitală la viaductul de peste râul Beli Lom, secțiune ce face parte din drumul național I-2/E70 Ruse-Shumen, circulația fiind deviată prin satul Pisanets. Acest drum este folosit de toți români ce merg la mare în Bulgaria folosind vama Giurgiu-Ruse. Reparația va dura până în octombrie, aceasta constând în refacerea viaductului: parte de beton unde este necesar, hidroizolație, asfalt și elemente de siguranță. Mai multe informații la acest link: http://www.api.bg/en/prescentar/novini/traffic-road-i-2-ruse--razgrad-near-pisanets-rerouted-bypasses-10-may/ [/quote]

Devierea Pisanets, venind de la Varna spre Ruse:

https://www.youtube.com/v/gqkgTGikzXs

cezar-mario2012

  Nu este chiar atât de prost drumul și șase minute nu este mult. Peste o lună o să trec pe acolo. :D

mitsu

Vreo sansa sa se mai deschida recent ceva din M85/M86 la unguri?

laszlo.robert

#2007
M 86 ,August 2016.Hegyfalu-Szilsarkany :33,4km.Cu acest lot va fii Dx continu intre Gyor si Szombathely
Va fii o alternativa buna pentru ruta Budapesta-Graz,de la Szombathely pina la A2 austriac sunt ~50 km pe drum national foarte bun.

mitsu

Multumesc ptr raspuns! din pacate, am drum prin zona in iunie, deci nu voi beneficia de noua portiune, dar cred ca tot pe acolo o sa merg spre italia, via Graz, ca sa evit vigneta de Slovenia.

Morosanu

#2009
Depinde unde mergi in Italia. Cat economisesti evitand vigneta slovena cheltui pe autostrada in Italia de la Tarvisio. (Ex.: Trieste Lisert - Venezia est 10.90 €, Tarvisio - Venezia est 17.70 €) Iar km ai mai multi prin Austria daca nu ma insel. ( Dupa Google maps sunt mai mult cu 63 km prin Austria fata de Slovenia) Deci cat economisesti intr-o parte pierzi in alta.
Politica distruge tot ce atinge.